Mide ülseri, midenin iç tabakasında gelişen bir yara veya lezyondur. Ayrıca bağırsağın üst kısmında da ortaya çıkabilir.

Amerikan Gastroenteroloji Derneği’ne göre, yaklaşık dört milyon insanın mide ülseri vardır ve her 10 kişiden biri yaşamları boyunca en az bir kez ülser sorunuyla uğraşmaktadır.

 

Mide ülseri, mide veya bağırsak florası, mide asidi tarafından tahriş edildiği zaman ortaya çıkar. Bu, Helicobacter pylori (H. pylori) bakterisi, nonsteroidal antienflamatuvar ilaçların (NSAID) aşırı kullanımı, aşırı alkol, radyasyon terapisi, yanıklar ve fiziksel yaralanmalar gibi birçok faktöre bağlı olabilir.

 

Mide ülserinin en sık görülen semptomu, göğsünüz ve göbek deliği arasındaki bölgede yanma hissi veya ağrıdır. Ağrı, ülserin şiddetine bağlı olarak birkaç dakika ila birkaç saat sürebilir. Diğer belirtiler arasında iştahsızlık, şişkinlik, mide ekşimesi, hazımsızlık, geğirme, mide bulantısı, kusma ve kilo kaybı sayılabilir. Her yaştaki insan mide ülseri yaşayabilir ve kadınlar erkeklerden daha sık etkilenir. Hemen tedavi edilmelidir yoksa ülser kötüleşebilir.

 

Neyse ki, evde kolayca kullanabileceğiniz çeşitli doğal yöntemler var ve bu yöntemler genellikle mide astarını asitlere karşı güçlendirmeye ve korumaya odaklanır. Bunları kullanmaya başlamadan önce, uzun süreli rahatlama sağlamak için bir doktora danışın.

Lahana ve Havuç

Lahana, mide ülseri için harika bir besindir. Laktik asit içeren lahana, mide astarına kan akışını uyaran bir amino asidin üretilmesine yardımcı olur. Bu da mide astarını güçlendirmeye ve ülseri iyileştirmeye yardım eder. Ayrıca, lahana iyi miktarda, H. pylori enfeksiyonları olan hastalar için özellikle yararlı olduğu bilinen C vitamini içerir. Ayrıca, deneyler taze havuç suyunun bir anti-peptik ülser faktörü olan “Vitamin U” içerdiğini göstermektedir.

 

 • Bir parça çiğ lahana ve iki havuç parçasını küçük parçalara ayırın ve suyu çıkarmak için bir blenderdan geçirin.
 • Her öğünden önce ve yatmadan önce bu sebze suyundan yarım fincan için.
 • Birkaç hafta boyunca tekrarlayın. Her seferinde taze olarak tükettiğinizden emin olun.

Muz

Mide ülseri tedavisi için, hem olgun hem de olgunlaşmamış muz çok etkilidir. Muzda ülsere neden olan H. pylori’nin büyümesini engelleyen bazı antibakteriyel bileşikler vardır. Ayrıca mide sularının asitliğini ortadan kaldırarak sindirim sistemini korur. Bu enflamasyonun azaltılmasına yardımcı olur ve ayrıca mide astarını güçlendirir.

 

 • Ülseri tedavi etmek için günde en az üç olgun muz yiyin. Muz yemeyi sevmiyorsanız, muzlu milkshake yapabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, iki veya üç muzu soyup ince dilimler halinde kesin. Dilimleri kuruyana kadar güneşte bekletin. Kurumuş muz parçalarını ince bir toz haline getirin. Bu tozdan iki çorba kaşığı alın ve bir çorba kaşığı bal ile karıştırın. Bu karışımı yaklaşık bir hafta boyunca günde üç kez alın.

 

Acı Biber

Şaşırtıcı bir şekilde, acı biber mide ülserini tedavi etmek için başka etkili bir besindir. Gıda Bilimi ve Beslenmesi’ndeki Kritik İncelemeler’de yayınlanan bir incelemeye göre, acı biberde bulunan kapsaisin, mide asitlerinin salgılanmasını önler, alkali üretimini hızlandırır ve mukus salgısını ve mideye kan akışını uyarır, böylece ülseri önler ve iyileştirir.

 

 • Bir bardak ılık suya bir çimdik acı biber atın ve karıştırın. İlk iki üç gün boyunca günde iki kez için.
 • Alternatif olarak, sağlık gıda mağazalarında acı biber takviyeleri satın alabilirsiniz. Bir hafta boyunca yemeklerden hemen sonra günde üç kapsül alın.
 • Ayrıca çorba, et ve diğer yemeklere bir tutam acı biber ekleyebilirsiniz.

Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi, antibakteriyel nitelikleri nedeniyle mide ülserinden muzdarip insanlar için çok yararlıdır. Ülsere neden olan bakterileri öldürür. Ayrıca, Hindistan cevizi sütü ve Hindistan cevizi suyunun anti-ülser özellikleri vardır.

 

 • Her gün birkaç fincan taze Hindistan cevizi sütü veya saf Hindistan cevizi suyu içebilirsiniz. Ayrıca, Hindistan cevizi yiyebilirsiniz. Olumlu sonuçlar almak için en az bir hafta boyunca bu tedaviyi uygulayın.
 • Alternatif olarak, sabahları bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı alın. Hindistan cevizi yağı esas olarak orta zincirli yağ asitlerinden oluştuğu için kolayca sindirilebilir.

Meyankökü

Birkaç çalışma meyan kökünün, mide ülserini tedavi etmek ve önlemek için etkili bir şekilde çalıştığını göstermektedir. Mide ve bağırsakların, mide astarı üzerinde koruyucu bir kalkan oluşturan mukus üretmesine yardımcı olur. Bu da acıyı azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

 

 • Bir fincan suya yarım çay kaşığı meyan kökü tozu karıştırın. Üstünü örtün ve gece boyunca bekletin. Ertesi sabah, bir fincan pişmiş kırık beyaz pirinç ekleyin ve bunu yiyin. Olumlu sonuçlar almak için bir hafta boyunca uygulayın.
 • Bir başka seçenek olarak, bir hafta boyunca günde iki veya üç kez meyankökü çayı içebilirsiniz.
 • Alternatif olarak, yaklaşık bir hafta boyunca iki veya üç meyan kökü (DGL) tableti alabilirsiniz. Bu 380 mg’lık tabletleri sağlıklı gıda mağazalarında kolayca bulabilirsiniz.

Çemen Otu

Çemen otu, güçlü iyileştirici özellikleri ve sağlık yararları ile bilinir. Ayrıca mide ülserlerini tedavi etmek için de kullanabilirsiniz. Çinko içeren çemen otu, mide zarını mukoza gibi kaplayarak korur, böylece iyileşme sürecini kolaylaştırır.

 

 • İki fincan suya bir çay kaşığı çemen tohumu atın ve kaynatın. Üzerine biraz bal ekledikten sonra süzün ve için.
 • Bir başka seçenek de, bir çay kaşığı çemen tohumu tozunu süt ile birlikte tüketmektir.
 • Alternatif olarak, bir fincan çemen yaprağı kaynatıp, biraz bal ekleyebilir ve günde iki kez yiyebilirsiniz.
 • Bu yöntemleri haftada iki gün ve günde iki kez olarak uygulayın.

Bal

Ham bal, mide ülseinin tedavisinde çok yardımcı olan güçlü iyileştirici özelliklere sahiptir. Balda glikoz oksidaz adı verilen bir enzim bulunur ve hidrojen peroksit üretir. Bu da ülsere neden olan zararlı bakterileri öldürür. Ayrıca, mide astarının iltihaplanmasını yatıştırır ve azaltır.

 

 • Sabahları erken saatlerde aç karnına iki çorba kaşığı çiğ bal alın. Bağırsakları temizlemeye yardımcı olur, mide astarını güçlendirir ve mide ülserini önler ve tedavi eder.

Sarımsak

Sarımsak mide ülserine yardımcı olur. Seattle’da Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılar, sarımsağın antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklerinin, Helikobakter pilori (H. pylori) bakteri seviyesini sabitlediğini ve bunun da mide ülserinin azalmasına katkıda bulunduğunu keşfettiler.

 

 • Günde iki ila üç diş ezilmiş sarımsak alın ve ardından bir bardak su için. Mide iltihabını hafifletmek ve mide ülserini önlemek için günlük olarak uygulayın.

 

Kırmızı Karaağaç (Slippery Elm)

Kırmızı karaağaç mide ülseri için başka iyi bir yöntemdir. Enflamasyonu ve ağrıyı yatıştırır ve iyi miktarda müsilaj etkiler içerir. Ayrıca, müsilaj etkisiyle bağırsaklardaki aşırı yağın giderilmesine yardımcı olur.

 

 • Kırmızı karaağaç tozundan bir çay kaşığı alın ve bir fincan ılık suya karıştırın.
 • Bu karışımı günde üç kez bir hafta boyunca içebilirsiniz.