Ülkemizde Sık Görülen Cinsel Sorunlar

Ülkemizde Sık Görülen Cinsel Sorunlar

Yapılan araştırmalar gerek ülkemizde gerekse dünyada cinsel sorunlara sık rastlandığını ortaya koyuyor. Her 3 kişiden 1'i cinsel problemle karşı karşıya.

 

Vajinismus Cinsel Terapi İle Düzeliyor

Ülkemizde kadınların en sık yaşadığı cinsel problemlerin başında vajinismus geliyor. Genellikle cinsel birleşmenin kurulamamasına, çocuk sahibi olunamamasına ve boşanmalara neden olan vajinismus dramatik sonuçlara yol açabiliyor.

Vajinismus, vajinaya giriş denendiğinde, vajinanın dışa yakın kısmını çevreleyen kaslarda yineleyici ve sürekli biçimde istemsiz kasılmaların olması olarak tanımlanırken, kasılmalara, girişe ilişkin korkular ve kaygılar eşlik ediyor.

vajinismus olgularının cinsel terapi ile %95 oranında düzeldiğini vurguluyor.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Ülkemizde kadınlarda 'cinsel isteksizlik' en sık rastlanan sorunlardan biri. Ancak kadınlar bu nedenle çok sık hekime başvurmuyorlar.

Cinsel isteksizliği olan kadınlarda, sevişme ya da mastürbasyon sırasında cinsel bölgede ıslanma, klitorisin belirginleşerek şişmesi, meme uçlarının dikleşmesi gibi cinsel uyarılma belirtileri de yok denecek kadar azalıyor ya da yok oluyor. Benzer bir şekilde cinsel haz da ya çok zayıf oluyor ya da ortaya çıkmıyor. Bütün bunların sonucunda orgazm da çoğunlukla yaşanmıyor.

lkemizde büyük ölçüde psikolojik, kültürel ve sosyal nedenlerden kaynaklanan cinsel isteksizliğin çözümünce cinsel ve bireysel terapiler en etkili yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

 

Erken Boşalma

Tüm dünyada en sık karşılaşılan erkek cinsel işlev bozukluğunu erken boşalma oluşturuyor. Erken boşalma esas olarak kişinin boşalmasını kontrol edememesi, kişinin ya da partnerinin hedeflediklerinden daha önce boşalması anlamına geliyor. Süre açısından bakıldığında bu durum cinsel birleşmenin ilk 3-4 dakikası içinde boşalan kişi ya da çiftlerde sık görülen bir durum. Ancak, hekime tedavi amaçlı yapılan başvurularda, olguların büyük bölümünü birleşmeden önce ya da ilk 1 dakika içinde boşalanlar oluşturuyor.

Erken boşalmanın tek kesin ve kalıcı tedavisi cinsel terapi ile kişiye boşalma kontrolünün öğretilmesidir. Bu, ortalama 2-4 aylık bir terapi süresinde sağlanabilmekte, kişi bir kez boşalma kontrolünü öğrendiğinde sorun kalıcı bir şekilde ortadan kalkmaktadır

Sertleşme Bozukluğu

Sertleşme sorunu her yaşta görülebiliyor ama ileri yaşlarda daha sık meydana geliyor. Yapılan araştırmalar 40 yaşından sonra sertleşme sorununun görülme sıklığının çok arttığını gösteriyor. İleri yaşlarda genelde çeşitli hastalıklar ve bedensel sebepler daha fazla rol oynarken, genç yaşlarda daha çok psikojenik nedenlerle (örneğin, cinsel deneyimi yetersiz kişilerde ilk gece korkusuna bağlı sertleşme sorunu ya da performans kaygısı gibi) sertleşme sorunu görülebiliyor.

'Herhangi bir cinsel etkinliği başlatmak veya sürdürmek için yeterli sertliği sağlamada güçlük' olarak tanımlanabilen sertleşme sorunu, her cinsel etkinlik sırasında olabileceği gibi sadece belli cinsel etkinliklerde de ortaya çıkabiliyor. Örneğin mastürbasyon sırasında sertlik sağlanırken, eşli cinsel etkinliklerde sertleşme sağlanamayabiliyor.

Cinsel terapiye başvuran kişinin cinsel eşi varsa tedaviye cinsel eşiyle başvurması önerilir. Çünkü bu tedavi başarısını daha da artırmaktadır " diyor.

Öncelikle her iki partnerle ayrı ayrı görüşülerek cinsel öykü ve cinsel sorun öyküsü alınıyor. Sorunun alanları belirlendikten sonra tedavi hedefleri çiftle beraber saptanıyor. Görüşmelerin sıklığı, süresi ve temel ilkeleri belirleniyor. Cinsel bölgelerin anatomisi ve fizyolojisi, cinsel yanıtların işleyişi, yanlış cinsel inanışlar, cinsellik kavramı anlatılıyor. Daha sonra çeşitli ev ödevleri, cinsel yaşama ilişkin öneri ve uygulamalar verilerek cinsel terapi uygulanıyor.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz