Uıbc Kan Testi Neden Yapılır? Doymamış Demir Bağlama Kapasitesi Testi

  • Genel Sağlık
  • Uıbc Kan Testi Neden Yapılır? Doymamış Demir Bağlama Kapasitesi Testi için yorumlar kapalı
  • 781 kez görüntülendi

Uıbc Kan Testi Neden Yapılır? Doymamış Demir Bağlama Kapasitesi Testi

Kanda doymamış demir bağlama kapasitesine Uibc (Unsaturated Iron Binding Capacity) denir. Diğer bir deyişle UIBC, demirle doymamış yedek demir bağlama kapasitesidir. Doymamış demir bağlama kapasitesi (UIBC), demir mineraliyle ilgili kan testleriyle tespit edilir. Vücuttaki demir miktarıyla ilgili problemleri teşhis etmeye yardımcı olmak için kullanılan testlerden biridir.

Demir, vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine gelmesi için gerekli olan bir mineraldir. Bedendeki demirin yaklaşık % 75’i, kırmızı kan hücrelerindeki oksijen taşıyıcısı olan hemoglobinin bir bileşenidir. Hemoglobin, oksijeni akciğerlerden tüm vücut hücrelerine iletmekle kalmaz, kırmızı kan hücrelerine kırmızı renk verir.

Kan dolaşımındaki demirin %95’i transferrin adlı bir proteinle taşınır. Transferrin, bağırsaklarda emilen demiri alıp kan yolu ile vücudun diğer tüm hücrelerine taşır.

Sağlıklı bireylerde transferrin çok daha fazla demir taşıyabilecekken kapasitesinin ancak üçte birini demirle doyurur. Üçte iki kapasitesi halen boştur, yani demirle doymamıştır. Demirle doymamış bu yedek demir bağlama kapasitesine UIBC (doymamış demir bağlama kapasitesi) denilir. (doymamış demir bağlama kapasitesi)  

Kandaki demir miktarını gösteren kan tahlilleri

UiBC

Demir taşımak için kullanılmayan doymamış demir bağlama kapasitesini gösterir.

Serum Demir

Bu test, kanın sıvı kısmındaki demiri ölçer.

TIBC

Serum demir ile Uibc testinin ikisine birden TIBC denir (toplam demir bağlama kapasitesi).

Ferritin

Bu kan testi, vücutta depolanan demir miktarını ölçer (ferritin, demir depolayan birincil proteintir)

Transferrin, kanda bulunan ve demirin taşınmasını sağlayan bir protein türüdür. UIBC, TIBC, ve transferrin yüksekliği, vücutta demir eksikliği olduğunu gösterir. Doğum kontrol hapı kullanımı ve gebelik de bu oranları artırabilir. UIBC, TIBC, ve transferrin düşüklüğüyle ise, genellikle bedeninde aşırı miktarda demir bulunan kişilerde karşılaşılır.

Uibc düşüklüğü nedenleri

Hemokromatozis (Demirin, “hipofiz bezi, eklemler, deri, kalp, karaciğer, pankreas gi­bi” birikerek bu organlar­da işlev kaybına neden olması hastalığına Hemokromatozis denir.)

Vücutta demir birikiminden kaynaklanan bazı kansızlık türleri

Yetersiz beslenme

Iltihaplanma

Karaciğer hastalığı

Nefrotik sendrom (İdrarla protein kaybına neden olan böbrek hastalığı)

Kronik enfeksiyon veya hastalık

Hemolitik anemi

Sideroblastik anemi

Demir toksisitesi

Demir aşırı yüklenme veya zehirlenme gibi transferrin doygunluğu, demir eksikliği ile azalır ve fazla miktarda demir olduğunda artar. 

Uicb yüksekliği nedenleri

Beslenmede demir eksikliği

Demir emilimi problemi yaşama

UIBC normal değerleri nedir?

Doymamış demir bağlama kapasitesi (UIBC), radyoaktif demir veya spektrofotometrik yaklaşımlar kullanılarak ölçülür. UIBC ve plazma demirinin toplamı, toplam demir bağlama kapasitesini gösterir (TIBC). [1] TIBC’nin doğrudan ölçümü de yapılabilir. Demir bağlama kapasitesi referans aralığı 255-450 μg / dL’dir. 

Doymamış Demir Bağlama Kapasitesi (UIBC) normal değerleri:Çocuklarda: 120-300 µg/dL  Erişkinlerde: 110-325 µg/dL’ dir.

Demir eksikliğinde UIBC artarken, demir fazlası olan hemakromatoz, fazla demir alınması ya da demir zehirlenmelerinde UIBC azalır.

UIBC yüksekliği veya düşüklüğü nasıl normale döner?

UIBC yüksekliğinden veya düşüklüğünden muzdaripseniz, bir dahiliye uzmanına başvurmalısınız. Doktorunuz size çeşitli testler uygulayacak, sorunu tespit edip ona göre bir tedavi gerçekleştirecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.