Tuzun Şaşırtan Kullanım Alanları

  • ALTERNATİFTIP
  • Tuzun Şaşırtan Kullanım Alanları için yorumlar kapalı
  • 781 kez görüntülendi

Tuzun Şaşırtan Kullanım Alanları

Sofra tuzu ya da günlük yemeklerinizde kullandığınız  tuz, insanlar tarafından yüzyıllardır kullanılmaktadır.Tuz ilginçtirki tuzlu , tatlı , ekşi, acı  ve  lezzetli  olarak beş farklı lezzet duyusundan biri olarak adlandırılır.İnsanın ve bazı hayvanların sağlığı için sınırlı miktarda tuz gerekli olsa da aşırı tuz tüketiminin sağlık için kötü olduğu bilinmektedir.

Yine de dolabınıza bir kavanoz içinde tuz koymanız faydalı olacaktır.Tuz sadece salt tüketim amacıyla kullanılmıyor ,farklı ve şaşırtıcı pek çok kullanım alanı var ve yiyecekleri  tadlandırmaktan çok öteye gidiyor.

Tuzun şaşırtıcı ev, güzellik ve sağlık kullanımları, ortak tuza bakış açınızı değiştirecektir.

İşte  tuzun olağandışı ve sağlık için kullanımı :

1. Boğaz ağrısını yatıştırır;

Boğaz ağrısı, yaygın soğuk, kuru hava, aşırı bağırma veya boğaz enfeksiyonu gibi birçok nedenden dolayı olabilir ve tuzla tedavi edilebilir.Tuzlu su ile boğaz ağrısı,  ile ilişkili ağrı ve ateş ile mücadele etmeye yardımcı olur .Tuz, antiseptik gibi çalışır ve boğaz ağrısını geçirir enfeksiyona karşı savaşmaya yardımcı olur.

1 fincan ılık suya yarım çay kaşığı tuz ekleyin.Tuzu çözmek için karıştırın. Birkaç saniye boyunca bu çözeltiyle gargar yapın ve tükürün.
Bunu düzenli aralıklarla birkaç gün yapın.

2.Aft ve Ağız içi Yaraları;

Ağız içindeki mukoza zarında ülsere benzer yara , boğazda ağrı ve yanma hissi, inflamasyon, ateş ve şişmiş lenf nodüller  olabilir. Durum rahatsız edici olduğu kadar çok acı vericidir, fakat sofra tuzu sizi bu problemden kurtarabilir.

Tuzlu su gargarası acıyı hafifletir ve iyileşme sürecini hızlandırmak için Tuzu çözmek için karıştırın. Birkaç saniye boyunca bu çözeltiyle gargar yapın ve tükürün. 2 çay kaşığı tuzu ¼ su bardağı ılık suda eritin ve iyice karıştırın. Çözeltiyi ağzınızda en az 20 saniye çalkalayın ve tükürüp atın, günde 3-4 kez tekrarlayın.

3. Ayak Ağrısını geçirir;

Ayak ağrısı yürümeyi zorlaştırabilir, insanlar mümkün olduğu kadar çabuk bu tür acılardan kurtulmak istiyorlar. Ayak parmaklarınızın, topuğunuzun, taban, bileğiniz ya da bilek ağrınız olsun,  tuz ile acıyı hafifletebilirsiniz.Tuz ayrıca yorgun ayakları yatıştırmaya yardımcı olur.

Yarım su bardağı tuz ılık suya ekleyin.
Ayağınızı sıcak tuzlu su solüsyonunda 10 ila 15 dakika boyunca bekletin.
Ayaklarınızı kurutun ve 5 dakika hafifçe masaj yapın.
Her gün bir kez yapın.

4.Alerjik Konjonktivit (Pembe Göz)  hastalığı:

Konjonktivit olarak da bilinen pembe göz hastalığı, tuzla tedavi edilebilen rahatsız edici  bir durumdur.Tuz, bakteriler ya da bir virüs gibi sorunun arkasındaki nedenle mücadele etmeye yardımcı olabilecek doğal bir dezenfektan olarak çalışır. Ağrıyı ve kızarıklığı bile rahatlatır.

1 su bardağı damıtılmış suyu kaynatın ve 1 çay kaşığı tuz ile karıştırın.
Oda sıcaklığına soğumasını bekleyin. Çözümü bir damlalık kullanarak gözünüze damlatın.Süreci günde birkaç kez tekrarlayın.

5. Doğal Diş Macunu ;

Tuz dişlerinizi temiz ve bakterilerden uzak tutmak için kullanabileceğiniz harika bir diş macunu alternatifidir . Tuz parçacıkları, dişlerinizde plaktan kurtulmanıza yardımcı olur ve bu da birçok ağız sorunları riskini azaltır.Aslında, tuz ticari oral bakım ürünlerinde en yaygın kullanılan maddelerden biridir.

Nemlendirilmiş diş fırçasını masa tuzu veya deniz tuzu içine batırın, sonra da dişlerinizi bununla fırçalayın. Bunu en az günde bir kez yapın. Ayrıca ortak tuzu eşit miktarda karbonat ile karıştırabilir ve dişlerinizi düzenli olarak karışımla fırçalayabilirsiniz.
Not: Tuz kullanırken nazik olunuz, aksi takdirde dişeti ve diş minesinize zarar verebilirsiniz.

6.Gözdeki Şişliği giderir:

Sabahları ve gece geç saatte  fazla uyku veya ağlamaktan şişen gözler için acil çözüm tuzlu karışımı ile problemi kolayca azaltabilirsiniz.Tuz, nemi çekip cildi sıkılaştırmaya yardımcı olsa da, ılık sudan gelen ısı iltihabı azaltacaktır.

½ çay kaşığı tuz, bir kase ılık suyla karıştırılır.
Pamuklu topları bu sıcak tuzlu suya batırın.
Batırılmış pamuklu topları kapalı göz kapaklarınıza bir kaç dakika koyun.
İşlemi 15-20 dakika tekrarlayın

7.Böcek ısırıkları ve sokmalarını giderir;
Böcek ısırıkları ve sokmaları, ağrılı ve kaşıntılı olabilir. Rahatsızlıkları azaltmak için tek ihtiyacınız olan  bir avuç tuz.Tuz arı veyaböcek   ısırması sonrası kaşıntı ve zehri nötralize yardımcı olmak için harika bir yoldur. Antiseptik özelliklerinden dolayı tuz ayrıca yaralanma bölgesini dezenfekte eder. Toksik maddeyi derhal dışarı çıkarır ve etkili bir şekilde ağrı ve iltihaplanmayı azaltır.

Alanı antiseptik sabun ve ılık su ile yıkayın. Böcek veya arı sokması durumunda, bölgeyi durulamadan önce dikkatli bir şekilde çıkartın.
Isırık ya da sokma alanına tuz serpinve biraz su uygulayın. Kurumasına izin verin, sonra 30 dakika sonra durulayın.Gerektiği gibi tekrarlayın.

8.Kaşıntılı Burun veya Burun tıkanıklığı tedavisi;

Bir yetişkin ya da çocuk için, burun tıkanıklığı için tuz  en iyi ev ilaçlarından biridir. Tuz mukusunu gevşetir ve böylece atılması daha kolay ve rahat olur.Burun kanallarını temizleyerek  rahat nefes almanızı kolaylaştıracaktır.
1 çay kaşığı tuzu 2 fincan sıcak suyla karıştırın.
Bu çözümü, bir neti potunu veya başka bir   cihazı kullanarak burunu yıkayın. Birkaç gün boyunca günde 1 veya 2 kez tekrarlayın.

9.Yumurta haşlarken çatlamasını önler;

Yumurtaları suda kaynatırken kaynar suya biraz tuz ilave ederek yumurtaların daha hızlı pişmesini sağlayabilirsiniz. Tuz eklenmesi suyun kaynama noktasını arttırmaya yardımcı olur.Artı, yumurta’nın çatlamasına engel olur.


10.GümüşleriTemizler:

Sofra tuzu aynı zamanda gümüşlerdeki kararmayı  giderilmesine yardımcı olabilir. Kararmayı gidermek için gereken kimyasal reaksiyonu hızlandırmaya yardımcı olur. Ayrıca tuz ile gümüşü fırçalamak doğal zımpara işlevi görür .Alüminyum folyo ile büyük bir kavurma tavası veya plastik tüp.
Tencereye veya plastik tepsiye sıcak su dökün.
Her biri 2 yemek kaşığı tuz ve karbonat ekleyin.
İsteğe bağlı olarak, 1 yemek kaşığı beyaz sirke ekleyebilirsiniz.
Zımparalanmış gümüş ürününüzü 3 ila 5 dakika boyunca bu çözeltiye batırın. Çok zedelenmiş gümüş için, aynı zamanda eski bir diş fırçası ile gümüşü yıkayabilirsiniz.
Son olarak, ılık sabunlu su ile yıkayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.