Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Ulaşım Aracı

  • TANITIM
  • Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Ulaşım Aracı için yorumlar kapalı
  • 263 kez görüntülendi

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Ulaşım Aracı

.

Dünya genelinde birçok ulaşım aracı kullanılmaktadır. Bir yerden başka bir yere giderken kullanılan ve genellikle zamandan tasarruf etmek için kullanılan birçok araç bulunur. Bu ulaşım araçları arasında en çok kullanılan araçlardan bir tanesi, Uçak olmaktadır. geçmiş zamandan bu zamana kadar yapılan araştırmalar sonucunda, Havayolunun en hızlı ulaşım yolu olduğu görülmektedir. Ülkeler arasında seyahat ederken veya bir yerde bir yere tatil amaçlıda olsa giderken en kolay ve en hızlı kullanılan araç, Uçak olmaktadır. Bakıldığı zaman aynı şekilde ülkemizde de çok fazla tercih edilen bu uçaklar, ulaşım açısından çok büyük bir etkiye sahip olmaktadır. Ülkemizde birçok alanda kullanımı sağlanan uçakların, genellikle en çok tercih edildiği alanlardan bir tanesi, tatil zamanları olmaktadır. Yaz sezonu ve kış sezonu olarak her iki sezonda da çok fazla tercih edilen uçak seyahati, tatil konusunda zamandan kazanmak için en etkili yöntemlerden bir tanesi olmaktadır. Kış sezonlarında genel olarak Doğu Anadolu Bölgesi ve Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi çok daha fazla tercih edilmektedir. Kış aylarında oluşan soğuk hava ile birlikte, kış turizmini seven yerli ve yabancı turistler bu bölgelere akın etmektedir. Kış aylarının vazgeçilmez sporları arasında yer alan Kayak sporu için birçok insan bu bölgelere akın etmektedir. Ulaşım açısından bakıldığında, karayollarında olumsuz hava şartlarından dolayı kapanmalar yaşanabilmektedir. Fakat Havayolu ile ulaşım sağlarken daha rahat bir şekilde ulaşım sağlanabildiği görülmüştür. 

Yaz sezonu geldiğinde ise, yerli ve yabancı turistlerin en çok akın ettiği bölgeler, Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi olmaktadır. Hem sıcak hava hemde serin denizleri ile birlikte vazgeçilmez bir ekosisteme sahip olan bu bölgeler, Türkiye’nin turizm açısından en çok değer gören bölgeleri olmaktadır. Türkiye’de yaz sezonu açıldığı zaman uçak bileti bulmak çok zor olmaktadır. Bunun sebebi ise, ülkenin yaz aylarında sıcak bir deniz havası sunmasıdır. Tam olarak ılıman bir iklimde yer alan Türkiye, turistlerin en gözde yerleri arasında olmaktadır. Türkiye’de en çok kullanılan ulaşım aracı uçak olmaktadır. Bu duruma göre yaz sezonlarında Türkiye’de en çok uçuş yapılan rotalar nerelerdir.

Türkiye’de En Çok Uçuş Yapılan Rotalar

Dünya genelinde en çok uçuşların yapıldığı ülkeler arasında Türkiye bulunmaktadır. Birçok şehir ile ünlü olan ve yaz sezonlarının vazgeçilmez ülkeleri arasında yer alan Türkiye, son dönemin en popüler ülkeleri arasında yer almaktadır. Uçuş rotaları arasında en çok tercih edilen yerler genellikle, Akdeniz Bölgesi olmaktadır. Yaz aylarının en çok tercih edildiği yerler arasında bulunan Akdeniz Bölgesi, birçok ünlü şehri ile birlikte çok fazla takip edilmektedir. Bu şehirler arasında; Antalya, Hatay, Burdur ve Adana gibi birçok şehir bulunmaktadır. yaz aylarında en çok uçuş yapılan şehirlerden bir tanesi, Adana olmaktadır. Hem sokak lezzetleri hemde gezilip görülmesi gereken birçok tarihi yeri bulunan Adana, yaz aylarının en çok ziyaret edilen şehirleri arasında yer almaktadır.

Sokak Lezzetleri İle Ünlü Olan Şehir: Adana

Türkiye’nin en kalabalık şehirleri arasında bulunan Adana, yaz aylarının en çok gidilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. sıcaklığı ile birlikte tanınan ve genel olarak sıcak olduğu için, birçok tarım ürününün yetiştirildiği Adana, hem tarım hemde turizm açısından önemli bir şehir olmaktadır. Akdeniz Bölgesi’nin ticari anlamda en büyük illerinden bir tanesi olan Adana, “Akdeniz’in İncisi” olarak adlandırılmaktadır. Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin birleştiği ve Toros Dağları manzarası eşliğinde muhteşem bir şehir olan Adana, Akdeniz Bölgesinde gezilmesi gereken en önemli şehirlerden bir tanesi olmaktadır. Doğal güzellikleri ve tarihi yapısı ile birlikte, yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline gelmektedir. Plajları, kumsalları ve ormanları ile birlikte, muhteşem bir şehir yapısını andıran Adana, yemyeşil yaylaları ile birlikte doğaya kucak açan bir şehir olmaktadır. Türkiye’nin en gelişmiş mutfakları arasında yer alan Adana şehri, ayrıca sokak lezzetleri ile birlikte damak tadı konusunda çok iyi bir yemek kültürüne sahiptir. Yöresel köfteleri, tatlıları ve kebapları ile birlikte mutfak konusunda kendini geliştiren Adana, Gastronomi alanında çok iyi sonuçlar elde etmektedir. 

Nehirleri ile ünlü olan Adana, Seyhan ve Ceyhan ile birlikte birçok turistin dikkatini çekmektedir. Nehir yanlarına oluşturulan parklar ve mesire alanları ile, birçok aktivite planı yapabilirsiniz. Yaz aylarında olan sıcaklar ile birlikte, akşamları serin olmaktadır. Böylelikle akşam olduğu zamanların ışıl ışıl caddeleri ve parkları görebilirsiniz. Tarihi yapısı ve birçok sokak lezzeti ile karşımıza çıkan Adana’nın, görülmesi gereken birçok yeri bulunmaktadır.

Adana’da Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesinin en önemli şehirlerinden bir tanesi olan Adana, birçok özel yeri ve tarihi yerleri ile bilinmektedir. Tatil amaçlı olarak gidildiğinde birçok yapılacak aktivitesi bulunan ve genel olarak sokak lezzetlerini tatmadan dönmeyeceğiniz yerlerden bir tanesi olmaktadır. 

  • Seyhan: Adana’nın merkez ilçesi olarak bilinen ve şehrin hemen hemen birçoğuna ev sahipliği yapan Seyhan, Adana’nın en meşhur yerleri arasında olmaktadır. Büyük iş merkezleri, merkezi konumu ve birçok sokak lezzetlerinin tadıldığı bu yerde, genel olarak turistlerin dikkatini birçok yer çekmiştir. Şehrin en önemli simgelerinden bir tanesi olan, 1881 yılında yapılan Adana Saat Kulesi gidip görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Birçok etkinliğin gerçekleştirildiği bu şehirde, Altın Koza Festivali gibi büyük festivaller düzenlenmektedir.
  • Ceyhan: Merkeze uzaklık açısından 1 saatlik bir uzaklığı bulunan Ceyhan, Adana’nın en büyük ilçesi olmaktadır. Geçmiş dönemde birçok medeniyetin iz bırakmış olduğu Ceyhan’da, birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Kültür gezileri, doğa sporları ve tarihi araştırmalar arasında en çok tercih edilen yerlerden bir tanesi, Ceyhan olmaktadır. Adana’dan Ceyhan’a giderken, birçok tarihi yapıyı göz önüne alarak görebilirsiniz. Genellikle çok eski bir tarihe dayanan bu yapılar, Adana’nın en önemli ve en eski yapıları arasında yer almaktadır. Bizanslıların döneminden bu zamana kadar dayanıklı bir şekilde kalan bu yapılar, tarihi açıdan büyük bir öneme sahiptir.
  •  Seyhan Nehri: Akdeniz’e dökülen en büyük akarsu olan Seyhan Nehri, tamı tamına 4560 km uzunluğunda olmaktadır. Nehir içerisinde bulunan çocukların bu nehre girmeleri tehlikeli ve yasaktır. Çevresinde aktivite açısından yapılacak olan birçok park, mesire alanı, bahçe ve piknik alanları bulunmaktadır. 

Adana’ya Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Türkiye’de en çok ulaşım aracı olan uçak ile kolaylıkla Adana’ya gidebilirsiniz. Araştırmalara bakıldığı zaman turist olarak gidenlerden daha çok farklı bir şehirde oturan Adanalı vatandaşlar uçağı çok daha fazla kullanılmaktadır. Örneğin; Günümüzde en çok Adanalı vatandaş, İstanbul’da oturmaktadır. İstanbul’da oturan kişiler genel olarak bayram tatillerinde veya belli başlı dönemlerde kolaylıkla İstanbul Adana uçak bileti satın alarak, memleket hasretini gidermektedir. 

Tatil amacı ile Adana’ya gidenler genel olarak sabit bir şekilde Adana’da kalmamaktadır. Adana’nın yemeklerinden tadıp, görülmesi gereken tarihi yerleri gördükten sonra farklı bir yere kolaylıkla uçak bulabilirsiniz. Yaz aylarında tatil amacı ile birçok şehirde biletler tükenirken, Adana ilinde seferler açık bir şekilde devam etmektedir. En çok yapılan uçak seferleri arasında, Muğla seferi bulunmaktadır. Muğla için uçak bileti bulamayanlar Adana’ya gelerek Adana Muğla uçak bileti alarak tatillerine kaldığı yerden devam edebilmektedir. 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.