Türk Milli Futbol Takımı İlk Teknik Direktörü

  • TANITIM
  • Türk Milli Futbol Takımı İlk Teknik Direktörü için yorumlar kapalı
  • 351 kez görüntülendi

Türk Milli Futbol Takımı İlk Teknik Direktörü

Türk Milli Futbol Takımı ilk teknik direktörü kimdir, biliyor musun? A Milli Futbol Takımının ilk çalıştırıcısı ve tarih boyunca teknik direktörlük yapan insanları inceledik. Peki en başarılı sence hangisiydi?

Türkiye Milli Takım teknik direktör listeleri güncelleniyor. Son olarak gelen teknik direktör kimdir? Fatih Terim ne kadar görev almıştır ve ilk çalıştırıcı kimdir? Hemen tarihleri ve özellikleriyle bu teknik adamları sende keşfet.

Türkiye Milli Takımının İlk Teknik Adamı

Türk Milli Futbol Takımı ilk teknik direktörü, 6 Ekim 1923 senesinde seçilmiştir. Güncel zamanla 100 yıllık bir tarihi bulunan Türkiye Milli Takım’ın ilk göreve gelen teknik adamı Ali Sami Bey olarak tarihe geçmiştir. Ancak bu görev sadece tek bir maç için yönetilmiştir. Daha sonra uzun yıllar boyunca yabancı teknik direktörlere bırakılan A Milli Futbol Takımının ilk maçı, Romanya ile gerçekleştirmiş.

Billy Hunter, Ali Sami Bey’den sonra ikinci defa teknik direktörlük yapan kişidir. Aynı zamanda milli takımın başına gelen ilk yabancı teknik direktör unvanına da sahiptir. Kısa bir süre görev yaptıktan sonra 1948 senesine kadar hep yabancı çalıştırıcılar görev almıştır.

1956 senesinde ise yine bir Türk teknik adam gelmiş ve milli takımla anlaşmaya varmıştır. Cihat Arman ismi, Türk Milli Takımının değiştiği dönemlerde takımı çalıştıran kişi olarak biliniyor. Bugüne dek toplam 48 farklı milli takım teknik direktörü dahil olmuştur.

Türk Milli Takımının Teknik Seçimleri

Son spor haberleri son dönemlerde takımın başına gelen teknik direktörlerle güncellenmektedir. 1948 senesinde geçici olarak göreve getirilen Ulvi Yenal sonrasında takımda bazı güncellemeler yapılmıştır. O tarihe kadar hep yabancı direktörlerin yer aldığı takım kadrosu 50’lerden sonra belirli aşamaları kaydetmeyi başarmıştır.

Seleksiyon Komitesi adı verilen ekip, milli takımının teknik adam seçimlerinde görevli ekipti. 1956 senesinde Giovanni Varglien tarafından bu seçim ekibi kurulmuştur. Yani milli takımında 1956 senesinde direktörlüğe seçilerek gelen tek kişi Eşfak Aykaç’ın olarak biliniyor.

Milli takım ilk olarak 1987 senesinde Mustafa Denizli’nin takımın başına gelmesiyle belirli değişiklikler yaşamaya başlamıştır. Sepp Piontek ise Mustafa Denizli’den sonra göreve gelen teknik adam olmuştur ve yerini dönemin en iyi teknik direktörüne bırakmıştır.

Fatih Terim ve daha sonra ikinci defa göreve gelen Mustafa Denizli zamanında Türk Milli Takımı 90’lı senelerini yaşıyordu. Açıkçası o tarihlerde yerel futbol yeni anlaşılmış ve süreklilik halinde değişen sistem, belirli temel taşları üzerine oturtulmaya başlamıştı.

Yenilikler sonrası 1996 senesinde Türkiye Milli Takımı, Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılmayı başarmıştır. A Milli Futbol Takımı’nın miladı ise 2000 yılından sonra olmaya başlamıştır. Özellikle 2000 senesinde Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerini geçmeyi başaran ve bu dönemlerde yükselişe geçen bir takım olmuştur.

Mustafa Denizli’nin yapılandırdığı, Fatih Terim ve Şenol Güneş ile parladığı Türkiye Milli takımı 2002 ve 2003 senelerinde epey yol almıştır. FIFA Dünya Kupası ve 2003 FIFA Dünya Kupası ve 2003 FIFA Konfederasyonlar Kupası’nda üçüncülük ödülü almışlardır.

2000’lerde Türk Milli Takımı

Türk Milli Futbol Takımı ilk teknik direktörü Ali Sami Bey’den sonra Fatih Terim’e gelene kadar neredeyse görünmez bir takım olmuştur. 2000’li yıllarda yükselişe geçen ay yıldızlı ekip, 2003 başarısından sonra 2008 senesinde yeniden Avrupa Futbol şampiyonasına katılmıştır. Üstelik gösterilen muhteşem performans ile takımımız yarı finale kadar yükselmeyi başarmıştır. Ancak finale çıkmayı başaramamıştır.

2016 senesinde yeniden Avrupa Futbol şampiyonasına katılmaya hak kazanan takımı yine Fatih Terim çalıştırıyordu. Şenol Güneş zamanındaysa yine eleme grubunda muhteşem başarılarıyla yol almış bir takımdı.

Avrupa’da oynayan Türk futbolcular ve Türkiye’de muazzam performanslarını gösteren futbol oyuncuları ile oluşturulan sağlam kadro sayesinde 2020 senesinde de Avrupa Futbol şampiyonasına katılmak hak edilmiştir.

2024 senesinde ise Türkiye daha parlak bir döneme girmiş ve eleme grubunu ilk kez lider olarak tamamlamıştır. Eylül 2023 tarihinde göreve gelen İtalyan teknik adam Vincenzo Montella sayesinde Avrupa kupalarında Türkiye muazzam performansını göstermeye devam ediyor.

Türk Milli Takımının Yabancı Teknik Direktörleri

En son spor haberleri Milli Takıma dahil olan tüm futbolcular ve teknik direktörlere dair güncel verilerle yenileniyor. Özellikle 2023- 24 sezonunda milli takımın başında ekibi yöneten İtalyan teknik adamla alakalı güncel haberler bulunmaktadır.

Türkiye Milli Takıma teknik direktörlük yapan 1923 ve 2023 yılları arasında toplam 46 teknik direktör görev almıştır. Bunlardan ikisi 2 kez görevine devam etmiştir. Fatih Terim ve Mustafa Denizli 2 kez teknik adam olarak milli takımı çalıştırmıştır.

Bunun dışında 10 farklı ülkeden dahil olan teknik insanlar bulunuyor. 20 farklı yabancı teknik direktör ve 26 Türk teknik direktör ile çalışan takım, 2020’lerden sonra kendini bulmaya başlamıştır.

Türkiye Milli Takım ile en fazla yola devam eden teknik adam Fatih Terim olarak tarihte yer bulmuştur. Toplam 58 maç boyunca ara vermeden devam eden tek kişi Fatih Terim olarak biliniyor. Başarı oranı %62.79 olarak bilinmektedir. Çıktığı 135 milli maçın 58’ini kazanmayı garantilemiştir. 22 maçı ise beraberlikle tamamlanmıştır. Yabancı teknik adamlarda ise daha çok Macar kökenli ve İtalyan kökenli teknik insanlar ülke takımımızı yönetmiştir.

Sandro Puppo, Türk milli takım tarihinde yine önemli bir yere sahip yabancı çalıştırıcılar arasında değerlendiriliyor. Zira, Türk Milli Takımı’nı küresel alanda turnuvaya taşımayı başaran tek yabancı çalıştırıcı olarak bilinmektedir. Daha sonra Fatih Terim ve Şenol Güneş uluslararası arenada tam üçer turnuva ile üst performans göstermeyi başarmışlardır.

Şu an için güncel teknik adam Vincenzo Montella’ya daha fazla güvenildiği ve turnuvalarda daha çok başarılı kaydedeceği düşünülüyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.