Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Şansını Arttırmak İçin

  • TÜP BEBEK
  • Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Şansını Arttırmak İçin için yorumlar kapalı
  • 1.449 kez görüntülendi

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Şansını Arttırmak İçin

Gelişen teknikler ve teknoloji ile dünyada her yıl binlerce kişi tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olma hayallerine kavuşuyor. Başarılı sonuçlar elde edilen tüp bebek tedavilerinde anne ve baba adayının bazı özelliklere sahip olması da tüp bebek tedavisinde başarı şansını artırıyor.

Tüp bebek tedavisi için ekip çalışması şart

İlk tüp bebeğin 1978 yılında dünyaya gelmesinin üzerinden geçen zaman sürecinde, tüp bebek tedavisinde başarıyı arttırmak için pek çok ilaç bulunmuş ve yeni yöntemler keşfedilmiştir. Hem dünya da hem de ülkemizde tüp bebek tanı ve tedavisinde uygulanan yol ve yöntemler genel olarak aynıdır. Ancak yol ve yöntemlerin yanı sıra merkezlerin başarısında hekimlerin, personelin ve embriyo laboratuvarının bu konudaki eğitim ve tecrübesi de önemli bir role sahiptir.

Tüp bebek tedavisi bir ekip işidir. Bu 3 önemli unsurundan birinin dengesinin bozulması ya da eksikliği tüp bebek başarısını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Aynı zamanda hekim-hasta ilişkisinin karşılıklı güvene dayanması da tedavi sürecine olumlu katkı sağlamaktadır. Hekim ve hastanın doğru iletişim içinde olması hedefe ulaşmada anahtardır.

Anne adayının yaşı başarıya etki eder

Tüp bebek tedavisinin başarısı, özellikle anne adayının yaşı ile alakalıdır.  Anne yaşının 35’in altında olması, yumurta rezervi iyi olması, tüplerin açık olması şansını artıran faktörlerdir. Anne adayının daha önce karın içi bir operasyon geçirmemiş olması, endometriozis, pelvik abse gibi yapışıklık yaratıcı hastalıkların olmaması da önemlidir. FSH ve AMH seviyelerin uygun olması, daha önce hiç tüp bebek tedavisi yapılmamış olması, kronik (diyabet, tiroid, romatizma, immunolojik) ve genetik bir hastalığın olmaması, kanser tedavisi almamış olmak da anne adayının başarı şansını arttıran diğer faktörlerdir.

Sperm kalitesi önemli

Tüp bebek tedavisinde baba adayından alınan spermin sayısı önemlidir. Alınan spermlerin hareketi ve şekli normal olmalıdır. Sperm kalitesi ve miktarı ne kadar iyi olursa gebelik şansı da bir o kadar yüksek olmaktadır. Erkekte varikosel, genetik ve kronik hastalığın olmaması da etki eder. Yine baba adayının da kanser tedavisi almamış olması önemlidir. Sürekli kullandığı bir ilacın olmaması da başarı şansına etki etmektedir.

Bebek sahibi olabilme şansını arttırmak için…

Tüp bebek tedavisine başlayacak çiftlerin dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Öncelikle tedaviye başlamadan en az 3 ay önce sigara ve alkol kullanımı bırakılması gerekmektedir. Hem anne hem de baba adayının sağlıklı bir beslenme planı uygulaması gerekir. Özellikle de anne adayı beslenmesine çok dikkat etmelidir. Sağlıklı beslenme, kaliteli uyku, stres ile baş edebilme, ideal kiloda olma, sigara içmeme gibi özellikler genel olarak hem anne hem de baba adayı için başarı şansını etkileyen faktörlerdir. Tüp bebek tedavisine başlayacak çiftler bunlara dikkat ederlerse tüp bebek tedavisinde yüksek başarılar sağlanabilir.

Tedavi sonrası dikkat edilecekler

Transfer sonrası hemen ayağa kalkmak, hareket etmek, ağır kaldırmak, seyahat etmek, öksürmek, yükseğe uzanmak, gibi aktivitelerin gebeliğin tutunma ve devamı üzerinde bir olumsuz etkisi yoktur. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli şey doktorlarının verdiği ilaçları düzenli olarak kullanılmasıdır. Eğer yumurtalıklar aşırı derecede uyarılmış ve büyümüşlerse de fazla ağrı ve rahatsızlık duyulmaması için dinlenilmesi gerekmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.