Trigliserit Nedir Değerleri Neden Yükselir

  • Genel Sağlık
  • Trigliserit Nedir Değerleri Neden Yükselir için yorumlar kapalı
  • 939 kez görüntülendi

Trigliserit Nedir Değerleri Neden Yükselir

Son zamanlarda farklı araştırma ve çalışmalarla bilinmeyenleri ya da az duyulan sağlık problemlerini sizlere aktarmaya devam ediyorum. Bu yazımızda trigliseritten bahsedeceğiz. Trigliserit nedir, nedenleri, değerleri, tedavisi ve zararları hakkında detaylı şekilde bilgiler vermeye çalışacağız. Umarım faydalı olacaktır.

Trigliserit nedir? Trigliserit 3 yağ asidi ve 1 tane de gliserolün birleşmesiyle oluşan doğal yağlardır. Trigliseritler hayvansal ya da bitkisel olabilmektedirler. Hayvansal Trigliseritler genellikle oda sıcaklığında katı durumdadırlar. Bitkisel Trigliseritler ise oda sıcaklığında genellikle sıvı durumdadırlar. Ancak katı olan Trigliseritler de mevcuttur.

Hayvansal Trigliseritler: Oda sıcaklığında genelde katıdırlar. Yapısında doymuş(hidrojence zengin) yağ asitleri bulundururlar. Bitkisel Trigliseritler ise; Genellikle oda sıcaklığında sıvıdırlar. Yapılarında hidrojence fakir yağ asitleri bulundururlar.

Trigliseritlerin oluşumu
Trigliseritler vücudumuzda besin ve enerjinin depo şeklidir. Bu maddeler vücuda alınan ancak yakılamayan besinlerin fazlalarından, organların etrafında ve deri altında biriktirilerek oluşturulurlar. Bu maddelerin oluşma yeri karaciğer gibi metabolizmal organlardır. Kısaca trigliseritler bağırsaktan emilen sindirilmiş besin maddelerinin yağlaşmasıyla oluşur.

Trigliseritlerin Görevi
– İyi bir enerji deposudur 1 gram Trigliserit 9 kalori enerji verir fakat 1 gram karbonhidrat(örn: ekmek, patates) 4 kalori enerji verir.
– Canlılarda deri altında birikerek vücut ısısının korunmasını sağlarlarlar.
– Yine canlılarda organların etrafında birikirler ve bu organların darbelerden daha az etkilenmelerini sağlarlar.
– Trigilseritler organların ve buna benzer yapıların bulunduğu ortama daha iyi tutunmasını sağlar.
– Yapılarında biriktirdikleri yağda eriyen vitaminlerin bir çeşit depolarıdır(A,D,E,K vitaminleri) Bu sayede vitamin eksikliklerinden doğacak hastalıkların önlenmesinde görev alırlar.
– Kanın yoğunluğunu ayarlar ve bu sayede tansiyon hastalıklarında önemli rol oynarlar.
– Yapısına katılan bazı inorganik maddeler sayesinde vücudun inorganik madde dengesine yardımcı olurlar.
– Diğer yandan yağlar proteinlerle birleşerek protein etkinliğini artırıcı ve protein koruyucu olarak görev yaparlar.
– Trigiliseritlerin en önemli görevlerinden birisi de hücre zarının yapısına katılmasıdır. Hücre zarının yapısına katılan yağlar bu yapının esnekliğini artırırken yağda eriyen vitaminlerin (ADEK vitaminleri) hücre içerisine alınmasını kolaylaştırmaktadır.

Trigliserit düzeyini artıran faktörler: Böbrek hastalıkları, Pankreas iltihaplanması, Gebelik engelleyici haplar, Kandaki idrar içeriğinin artması, Glikojen depo hastalığı, Ağır enfarktüs, Kandaki yağ değerlerinin yükselmesi gibi etkenler Trigliserit oranını kanda artırır.

Yüksek Trigliserit in zararları nelerdir: Damar sertliği, Kalp ve damar hastalıkları, İnme, Beyin fonksiyonlarında tutukluk, Tansiyon dengesizlikleri gibi birçok soruna neden olur. www.saglikvegebelik.com

Normal ve normal olmayan Trigliserit oranları: Her şeyin dengelisi faydalıdır. Vücudumuz için hayati öneme sahip Trigilseritler de ancak dengeli alındığı takdirde faydalıdır. Normal bir insanın kanında açlık durumunda ki yağ oranı: erkeklerde 40–160 mg/dl kadınlarda ise 35–135 mg/dl olmalıdır. Bu değerlerin üstü ve altı zararlı bir durumdur.

Trigliserit belirtileri: Genel olarak özel bir belirti vermeyen ve sinsice ilerleyen bir durumdur. Ancak sıksık tekrarlayan baş ağrısı, vücutta tekrarlayan ağırlık, tansiyon dengesizlikleri, ense kökünde meydana gelen tuhaflıklar trigliseritten şüphelenmek için yeterlidir. Nihai tespit ancak detaylı bir kan tahliliyle mümkündür.

Yükselen Trigliserit nasıl düşürülür
Öncelikle hareket etmek çok faydalı bir durumdur. İyi bir beslenme rejimi şarttır. Zararlı alışkanlıklar ciddi problemdir. Özellikle alkol kesinlikle alınmamalıdır. Sigara gibi kalp ve damarlar üzerinde ciddi sorunlar oluşturan faktörlerden de uzak durmalısınız. Esansiyel yağlardan omega3 ve omega6 alınımına özen göstermelisiniz. Bu iki zorunlu yağın dengeli alınımı çok önemlidir.

Trigliserit tedavisi: Trigliserit tedavisi ilaçlı ya da ilaçsız olarak yapılabilmektedir. Bu hastalıkta asıl tedavi yöntemi iyi bir egzersiz ve iyi bir beslenme rejimidir. Çeşitli perhizlerde yenmesi ve yenmemesi gereken besinler hassasiyetle belirlenerek tedavi doğal yollarla yapılmalıdır. Yüksek Trigliserit tedavisinde önemli olan bir diğer faktör de şifalı bitkilerdir. şifalı bitkilerden yararlanarak bu rahatsızlığın önüne geçebilir ve dahası tedavi olabilirsiniz.

Bu yazı trigliseritler nedir, trigliserit değerleri, trigliseritin yapısı belirtileri, trigliseritin yapısı zararları yüksek olması, trigliserite iyi gelen yiyecekler bitkiler, trigliseride bitkisel çözüm, trigliseride ne iyi gelir, trigliserit nasıl düşürülür konusunda yazılmıştır.

trigliserit nasıl düşürülür, trigliserid neden yükselir, trigliserit neden yükselir, trigliserit, trigliserid nedir neden yükselir, trigliseritin zararları, trigliserit nedir, trigliseride ne iyi gelir, trigliserid bitkisel olarak nasıl düşürülür, trigliserite iyi gelen bitkiler

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.