Topuk Dikeni Belirtilerini Rahatlatın

Topuk Dikeni Belirtilerini Rahatlatın

Ayağınızdaki deriniz kalındır ve kas ile kaplıdır, bu da topuktan tırnağa kadar korunmasını sağlar; tabanınız yürürken ve koşarken, hatta sert zeminlerde yapılan fiziksel aktivitelere karşı ayağınızı koruyan yaşamsal bir bölgedir. Bu kadar sık kullanılan bir bölge olduğu için, iltihap ve kasılmalar çok yaygındır, buna da topuk dikeni denmektedir.

Topuk dikeninin belirtileri

Bu rahatsızlığın belirtileri:

  • Topukta veya tabanda oluşan ağrı dayanılmaz bir hale gelebilir. Bu bütün gün boyunca sürebilir fakat dinlenildiği zaman rahatlamaktadır.
  • Bu ağrı genellikle ayakların topuk kısmında daha çok görülür.
  • Topuğun şişmesi veya iltihaplanması muhtemeldir.

Günlük aktiviteleriniz bu acı yüzünden zarar görebilir, düzeniniz bozulabilir.

Rahatlatmak için öneriler

buz

En bilinen tedavi yöntemi iltihaplı bölgeye buz uygulamaktır. 15 dakika boyunca buzu rahatsız olan bölgeye koyarsanız, iltihap ve acı azalabilir. Eğer durumunuz çok ileri seviyedeyse bu kompresi günde 5-6 kez yapmanızı öneriyoruz.

Bu durumdaki ağrı genellikle günün ilk saatlerinde görülür. Ayak baş parmağına odaklanılarak yapılan ayak masajlarını öneriyoruz, bu da ayak kaslarının rahatlamasına yardımcı olur ve acıyı azaltır. Top gibi yuvarlak bir cisim kullanarak ayak tabanınıza masaj yapabilir, ayağınızı canlandırarak acınızı azaltabilirsiniz.

Diğer bir yandan, eğer uzun ömürlü bir tedavi istiyorsanız, ayakkabılarınıza ayağınızı destekleyen kalın bir tabanlık yerleştirmelisiniz. Ayağınızı destekleyen ve topuklarınızı koruyan özel tabanlıkları satın alabilirsiniz. Eğer ulaşabiliyorsanız, ortopedik destek kullanmalısınız.

Durumu önlemek

ayak tabanı

Eğer bu durumu ve acıyı yaşadıysanız ya da durum görülmeye başladıysa, bunun kötüleşmesini engellemek için veya henüz oluşmadan durumu önlemek için yapabileceğiniz şeyler de var.

  • Ayağınızdaki basıncı azaltmak için fazla kilolarınızdan kurtulun.
  • Mümkün olduğunca, çıplak ayakla, ince tabanlı veya desteksiz ayakkabılarla uzun süre ayakta kalmaktan ve yürümekten kaçının.
  • Ayaklarınıza en az efor uygulatacak egzersizleri seçmeye çalışın.
  • Koşarken, zıplarken, jogging yaparken sert zeminlerden kaçının, çim gibi daha yumuşak zeminler seçmeye çalışın.

Unutmamanız Gerekenler

Topuk dikeninin bir çok tedavi ve önleme yöntemleri olmasının yanında bir çok sebebi de olabilir. Sağlıklı kalmanızda ve dolu bir hayatı idame ettirebilmenizde ayaklarınızın çok büyük bir rolü vardır.

Son olarak, aktif kalmak ve beyninizin isteklerini acısız bir şekilde cevaplayabilmeniz için ayaklarınıza düzenli olarak bakım yapmanızı öneriyoruz. Vücudun her bölgesi bakım yapılmaya değerdir, özellikle de bir rahatsızlık veya acıya maruz kalmışsa.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz