Tok Tutan Besinler

Tok Tutan Besinler

Tok Tutan Besinler

Tok tutan besinler her ne kadar bir diyet hilesi görünse de gerçekten de daha az kalori içeren yiyeceklerden yiyerek daha tok hissetmeniz mümkün. Tok tutan besinler tüketmeniz kilo verme ve daha sonra kilonuzu koruma sırasında açlığa karşı sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Alacağınız besinleri seçerken içerdikleri enerji miktarlarına dikkat etmelisiniz. Aynı miktarda yiyeceğiniz gıdalar arasında 20 katından daha fazla kalori farkı olabilmektedir. Örneğin yarım kase tuzlu fıstık yaklaşık olarak 450 kalori içerirken yarım kase brokoli sadece 15 kaloridir.

Sağlıklı ve Tok Tutan Besinler

Tok tutan besinlerin ortak özelliği içlerinde yüksek oranda su ve lif bulunmasıdır. Bu tarz gıdalar genellikle düşük kalorilidir. Besinleri kan şekerini belirli bir seviyede tutan ve metabolizma hızını artırarak daha hızlı kalori yakılmasını saplayanlar olarak iki ana gruba ayırabiliriz.

Elma: Bazı ham meyvelerde bulunan jelatinli bir madde olan pektin yönünden zengin olan elma yavaş sindirilmektedir ve bu sayede tokluk hissi yaratmaktadır. İçerdiği su miktarı ile uzun süre tokluk hissi yaratan düşük kalorili bir meyvedir.

Yumurta: Yumurta yüksek protein oranı ile size gün boyu tokluk hissi sağlayacaktır. Protein aynı zamanda kan şekerinin yükselmesinin önüne geçerek kısa sürede acıkmanızı engeller.

Fasulye: İnce bağırsakta serbest kalan bir hormon olan ve safra kesesi ile kolondaki kasların kasılıp gevşemesini sağlayan cholecystokinin yönünden zengin olan fasulye doğal bir iştah kesicidir. Fasulye kan şekeri seviyenizi uzun süre dengede tutar ve aynı zamanda kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

Yağlı Balıklar: Yağlı ve omega3 yönünden zengin olan somon, tuna, uskumru gibi balıklar kolesterolü düşürdüğü gibi metabolizmayı hızlandırarak kalori yakmayı sağlamaktadır. Balıkları kızartma ya da tava yerine ızgara veya fırında pişirmeniz daha yararlı olacaktır.

Tam Tahıllı Gıdalar: Tok tutan besinler arasında yer alan tam tahıllı gıdalar içerdikleri lifler ve B vitaminleri ile şeker ihtiyacının azalmasını sağlamakta ve uzun süren tokluk hissi yaratmaktadır.

Patlamış Mısır: Patlamış mısırın tok tutan besinler sıralamasında ne işi var derseniz aslında patlamış mısır oldukça düşük kalorili bir besindir. Patlamış mısırın kalorisini yükselten yapımında kullanılan yağ ve tuzdur. Eğer çok az yağlı ve az tuzlu patlamış mısır yerseniz hem mideniz şişecek ve tokluk hissedersiniz hem de çok az kalori almış olursunuz.

Tok tutan besinler içerisine hindistancevizi suyu, çorba çeşitleri (az yağlı olmak şartıyla) eklenebilir. Bu gıdaları tüketerek tokluk hissini uzun süre devam ettirebileceğiniz gibi vücudunuza sağladığı ekstra faydalardan da yararlanabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz