Tiroid Bozukluğu Sebepleri Ve Doğal Tedavi Yolları !

  • ALTERNATİFTIP
  • Tiroid Bozukluğu Sebepleri Ve Doğal Tedavi Yolları ! için yorumlar kapalı
  • 861 kez görüntülendi

Tiroid Bozukluğu Sebepleri Ve Doğal Tedavi Yolları !

Günümüzde, tiroid bezinde sorun yaşayan insanların sayısı giderek artmaktadır. Endikasyonlara rağmen, birçok insan tiroid ile ilgili bir sorunun olduğunu bilmiyor veya henüz analiz etmemiş durumundadır.Tiroit bezi, vücudunuzdaki her hücrenin tiroid hormonu için bir reseptörü olması nedeniyle, vücudun genel sağlığı için hayati önem taşıyan canlılık ve sindirimin önemli bir organıdır.

Tiroid bezi, boynunun tabanında uzanan kelebek şeklinde bir endokrin bezidir. Organizmada çok önemli bir role sahiptir, çünkü tüm metabolizmayı etkileyen iki hormon salgılar.Tiroksin, hemen hemen tüm vücut sistemlerini ve triodotironini etkileyen tiroid hormonlarını gizler. Triyodotironin, vücut sıcaklığı, büyüme, metabolizma ve kalp atış hızı gibi vücudun hemen hemen her fizyolojik sürecini etkileyen ikinci tiroid hormondur.Bu bezin yerini kolayca bulursun. Adem elması ve göğüs kemiğinizin üstündeki boynunuzun önündedir.Tiroid bezi rahatsızlığınızı bitkisel yollarla ve uygun bir diyetle iyileştirebilir, bazı egzersizleri yapabilir ve stresi en aza indirebilirsiniz.


Tiroid bozukluğu ise  :

1. Hipertiroidi : Tiroid bezi aşırı aktif olduğunda ve aşırı miktarda tiroid hormonu ürettiğinde ortaya çıkan semptomlar ve en sık görülen belirtiler ise :

Kilo kaybı, Sıcak basması, Terlemek,Yorgunluk,Unutkanlık,Uyku güçlükleri,Bağırsak alışkanlıklarında değişim,Bir göreve odaklanma zorluğu,Çarpıntı,Kaygı ve sinirlilik,Menstrüel sorunlar

2. Hipotiroidizm , tiroid bezinin yetersiz kaldığı ve vücudun yeterli tiroid hormonundan yoksun olduğu durumdur. En sık karşılaşılan belirtiler ise:

Kilo almak,Kabızlık,yorgunluk,Kuru cilt ve saç,Kas krampları,Depresyon,Kırılgan tırnaklar,Boynun ön kısmında şişme,Unutkanlık,Menstrüel akışın azalması

3. Basit guatr, Hormon dengesizliği olmadan (ötiroid durumda) tiroit bezinin nodüllü veya nodülsüz olarak büyümesidir.

4.Zehirli Guatr, Tiroidin hem fazla hormon salgıladığı hem de nodüllü veya nodülsüz olarak büyüdüğü durumdur.

Bununla birlikte, tiroid bezinin optimal fonksiyonunu koruyabilen tamamen doğal bir çare bulunmaktadır . Eğer rahatsızlığın sebebi  iyot yetersizliğinin bir sonucu ise bu doğal çare ile tedavi olabilirsiniz.

Tiroid bezinizi iyileştirmenin doğal yolları ise ;

* Hindistan cevizi yağı :

Hindistancevizi yağı kullanımı, kullandığımız diğer yağ türleri olarak T4 ve T3 düzeyini etkilemez. Sindirim sistemini geliştirir ve sizi daha uygun hale getirir. Tiroid bezine genel bir  canlılık kazandırır. Bununla birlikte, günde en az 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı tüketin.

* İyot içeren şeyler tüketin :

İyot içeren Deniz bitkileri (yosun gibi)  balıklar. deniz canlıları, iyotlu tuz.patates (kabuğuyla beraber)  süt. karides. hindi göğsü tüketin.

* Vitamin Alın:

Tiroid hormonları için çok önemli olan A, D ve K vitaminlerinin alımını arttırın . Tiroid problemleri yaşayanlarda bu vitaminlerin  yetersiz olduğu tespit edilmiştir.

*Egzersiz Yapmak :

Bazı egzersizleri uygulayın, örneğin yoga veya judo, tiroid kapasitesini yönetmenize yardımcı olacaktır.

*Gluten:

Gluten’e uzaklık bazı kişilerde bir bağışıklık sistemi reaksiyonuna neden olabilir. Aynı zamanda temel bir bağışıklık sistemi tiroid hastalığı olan Hashimoto tiroidinin nedeni olduğuna inanılmaktadır.

* Fıstık Tüketmeyin :

Fıstık tüketmekten uzak durun , çünkü Guatrojen (guatr yapıcı ) tiroit hormonlarının üretimini bozan maddeler içerirler.

Tiroid rahatsızlığını engellemek için  kuru erik, yumurta, yoğurt, muz, çilek,ekmek,mısır, yulaf, pirinç, makarna, kırmızı et, karaciğer, baklagiller, dondurma, maden suyu tüketiniz.

Tiroid Bezinizi iyileştirebileceğiniz bitkisel tarif :

1kg organik bal, 40 adet  yeşil ceviz ; 1 büyük  kavanoz.

Hazırlama metodu:
Önce cevizleri  temizleyin, kurulayın ve iğne yardımı ile küçük delikler açın. Onları kavanoza koyun ve kavanozu balla doldurun. Kavanozu açık ve güneş ışığına maruz kalan bir yere koyun. 40 gün boyunca böyle kalmasına izin verin. Bundan sonra, bir cam şişe içinde saklayın.Bu karışımın iki çorba kaşığı düzenli olarak sabah ve akşam tüketin.
Eğer durumunuz  ciddi rahatsızlık veriyorsa mutlaka bir uzmana danışınız,

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.