Tırnakta Dikey Çizgiler

Tırnakta Dikey Çizgiler

Tırnakta Dikey Çizgiler, Tırnaklarda meydana gelen değişiklikler genelde sağlığımızla alakalı olup tırnakta dikey çizgilerde sağlığımızla alakalı bir şeyler anlatmak istiyor olabilir. Uzmanlar genelde tırnakta dikey çizgilerin herkeste görülebileceğini ve yaşla birlikte artabildiği gibi tırnağın neme ihtiyacı olduğunu gösteren bir işaret de olabileceğini söylemektedir.

Tırnakta Dikey Çizgilerin Sebepleri:

Tırnakta dikey çizgiler için bazı noktalara da dikkat çekmek gerekir. Genelde ameliyat olmuş hastalarda, tırnak inceldiğinde, yaşlılığa bağlı olarak, kadınlarda derin manikür ile tırnak plağı hasarı oluştuğu durumlarda, vitamin eksikliği durumunda, bazı ilaçların yan etkisi sonucunda tırnakta dikey çizgiler görülebilir.

Tırnaktaki Dikey Çizgilerin Giderilmesi İçin Öneriler:

Tırnak plağı üzerindeki dikey çizgiler için herhangi bir tedavi şekli yoktur, fakat kozmetik olarak ya da ev yapımı tedavi şekilleriyle tırnakta dikey çizgilerin düzeltilebildiği bilinmektedir. Tırnaktaki dikey çizgilerin giderilmesi için yapabileceğimiz önlemler, gün içinde tırnağın nemli kalmasını sağlamak ve vazelin, zeytinyağı ya da tırnak nemlendiricileri ile tırnağı nemlendirmek olabilir

Bu önlemler gece yatarken yapılırsa tırnağın gece boyunca dış etkenlerden korunarak daha çok nemli kalmasını ve hızlı iyileşmesini sağlanabilir.

Tırnaktaki dikey çizgilerin giderilmesi için besin desteğinin faydası kuşkusuz vardır. Tırnak sağlığı için protein, folik asit, hidrolik asit, C vitamini ve fosfor almanın önemini uzmanlar vurgulamaktadır. Gıdalarınızı desteklemek için arı sütünde bol miktarda bulunan B vitamini kullanılabilir. Bunlara ek olarak bol miktarda su tüketilmelidir.

Uzmanlar tırnak plağı üzerindeki çizgilerin dikey olduğu durumlarda korkulacak bir sağlık problemi olmadığı konusuna vurgu yapmaktadır. Fakat tırnak plağında yatay çizgiler varsa ciddi sağlık sorununun habercisi konusunda uyarmaktadırlar. Uzmanlar tırnak plağı üzerindeki çizgilerin dikey olduğu durumlarda korkulacak bir sağlık problemi olmadığı konusuna vurgu yapmaktadır. Fakat tırnak plağında yatay çizgiler varsa ciddi sağlık sorununun habercisi konusunda uyarmaktadırlar. Şeker hastalığı, konjestif kalp rahatsızlığı, karaciğer rahatsızlığı, hepatit, akciğer sorunları gibi bir dizi hastalıkların belirtisi olduğunu uzmanlar söylemektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz