Tırnaklar Neden Soyulur? Nedenleri, Tedavileri ve Çözümleri

Tırnaklar Neden Soyulur? Nedenleri, Tedavileri ve Çözümleri

Tırnaklar neden soyulur? Bir kişinin tırnaklarının soyulmasına stresten kötü bir diyete, tiroid sorunları yaşama veya ellerini uzun süre suda tutma gibi pek çok şey neden olabilir. Bu makalede tırnak soyulmasının nedenlerini, tedavilerini ve çözümlerini bulabilirsiniz.

Tırnak soyulmasının nedenleri

Yukarıda belirtildiği gibi, tırnakların soyulmasına neden olan farklı sebepler vardır. Bu konuyu doktorunuzla görüşmekte yarar var, ancak evde de uygulayabileceğiniz bazı çözümler veya önleyici tedaviler vardır.

Eğer tırnaklarınızın soyulmasına neden olan kötü bir diyetse, bunun kaynağı kalsiyum eksikliğidir. Bununla mücadele etmek için süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünlerini ve ayrıca, ıspanak, pazı ve diğer tüm yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeniz gerekir. Soda, çay, kahve gibi içeceklerden uzak durun, çünkü bunlar bu önemli besinin optimal emilimini engeller. Ayrıca A, B ve D vitamini veya kalsiyum takviyelere de alabilirsiniz.

tırnaklar-2

Eğer sorunun kaynağı sıvı eksikliğiyse soyulmanın kötüye gitmesini önlemek için meyve, sıvılar (su ve meyve-sebze suları) ve ayrıca domates gibi sebzeler tüketmenizi öneririz. Tırnaklarınızda günde bir kere nemlendirici krem kullanınız. Eğer mümkünse, bunu yatmadan evvel veya suyla uzun süre temas söz konusu olunca (elle çamaşır veya bulaşık yıkadığınızda, banyoda çocuklarınızı yıkadığınızda, vs.) kullanınız. Bu ayrıca tırnaklarını yiyen kişilerde de uygulanabilir, çünkü onların tırnakları sürekli olarak sıvıyla (tükürükleriyle) temas içerisindedir. Bu huy, dişlerdeki katmanları yok etmesi nedeniyle elbette dişler açısından da zararlıdır.

Estetik açıdan, örneğin yapay tırnak kullanmak, aşırı törpülemek, düşük kaliteli veya fazla formaldehit içeren oje kullanmak, nemli olmadıklarında sürekli olarak tırnakları kurutmak, ojeyi agresif kimyasallarla çıkarmak (aseton da ciltle temas etmesi durumunda onun için zararlıdır) veya tırnakların “nefes almasına” izin vermek için bir iki gün beklemeden sürekli oje sürmek gibi bazı alışkanlıklar veya uygulamalar da tırnak sağlığına zarar verebilir.

Bir diğer neden, eldiven kullanmadan dezenfektanlar veya temizleyiciler gibi kimyasal ürünlerle temastır. Bundan mutlaka kaçınmalısınız, çünkü deterjanlar, sabunlar ve diğer ürünler ciltte tahrişe ve tırnakların soyulmasına neden olmaktadır.

tırnaklar-3

Tiroid hastalıkları da tırnak sağlamlığıyla ilişkili sorunlara neden olabilir. Eğer durumunuz tiroidlerle ilişkiliyse, bu hastalığın tedavi edilmesi için bir endokrinoloğa danışmalısınız.

Son olarak, bu aynı zamanda stres veya uyku yetersizliği kaynaklı da olabilir. Bu iki unsuru iş sorunlarını iş masasında bırakarak değiştirebilirsiniz. Ayrıca daha iyi uyumak için hem vücudu, hem de zihni rahatlatabilen demlerde kullanılabilen pek çok faydalı bitki vardır.

Soyulan tırnakları iyileştirmek için öneriler

 • Düşük kaliteli veya ucuz oje kullanmayın, çünkü bunlar tırnaklar açısından zararlı olan ve onları zayıflatan kimyasallar içerebilir.
 • Tırnakların soyulmasını önlemek için spesifik olarak tasarlanmış oje kullanın. Piyasada bu işlevi gören pek çok kozmetik ürün bulunmakta ve genelde etiketinde “tedavi edici” kelimesini içerecektir.
 • Haftada üç kere tırnak güçlendirici kullanın.
 • Tırnağınızın geri kalanına daha fazla zarar vermemek için tırnağınızın tabakalarını kesmeyin veya koparmayın.
 • Tırnağınızı haftada iki kere 3 dakikalığına su ve elma sirkesi içeren bir kaseye batırın.
 • Özel bir törpü kullanın ve tırnakların üzerini hafifçe ovarak soyulan katmanları yavaşça ortadan kaldırın. Bu onların daha pürüzsüz olmasını sağlar. Ancak bu tırnaklarınızı çok ince bırakacağından bunu çok sık yapmamanızı öneririz.
 • Bir miktar pamuğu zeytinyağı ile nemlendirin ve bunu tırnaklarınıza sürün. Bu onları nemlendirecektir ve soyulmaları kapatacaktır.

tırnaklar-4

Ev yapımı tırnak güçlendiricileri nasıl hazırlanır?

Eğer tırnaklarınız zayıfsa ve sıkça kırılıyorsa, ihtiyacınız olan şey bir iyi bir güçlendiricidir. Bu onların hem daha güçlü, hem de sağlıklı olmasını sağlar. Piyasada pek çok tırnak güçlendiricisi bulabilirsiniz, ancak aynı şekilde etkili, daha ucuz ve daha doğal ev yapımı tarifler de vardır.

 • Güçlendirici tırnak kremi: 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı saf bal, bir tutam tuz ve 1 yumurta sarısına ihtiyacınız olacak. Tüm malzemeleri birlikte karıştırın ve karışımı tırnaklarınıza uygulayın. Bunun 20 dakika süresince etkisine göstermesine izin verin ve ardından ılık suyla durulayın. Bunu haftada iki kere tekrarlayın.

tırnaklar-5

 • Sızma zeytinyağı: Tırnaklarınızı yatmadan önce birkaç dakikalığına bu yağı içeren bir kaseye daldırın veya bununla bir pamuğu nemlendirip her hece tırnaklarınıza uygulayın. Bu yağı badem yağıyla karıştırmak daha güçlü tırnaklara sahip olmanıza yardımcı olan mükemmel bir bütünleyici sağlar (her yağdan iki çorba kaşığı kullanınız). Bunu tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize uygulayın ve 10 dakika durmasına izin verin.
 • Yeninden canlandıran güçlendirici: Eğer bir dükkandan veya eczaneden zaten bir güçlendirici satın aldıysanız, bunun şişesine bir diş rendelenmiş sarımsak, 5 damla limon suyu ve 5 damla beyaz iyot katınız. Bunu iyice karıştırın ve 2 gün beklemesine izin verin. Bunu iki hafta süresince uygulayın.
 • Soğan: Bir soğanı ortadan kesin ve tırnaklarınızı beş dakikalığına bunun içerisine yerleştirin. Ardından açık havada kurumasına izin verin.

Fotoğraflar Vincent Lock, Peter Stevens, Julian Partridge, viviandnguyen, sjephoto ve soaringbird izinleriyle kullanılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz