Tırnak Morarması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak Morarması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak morarmasında asıl durum genellikle tırnağın keratin dokusundaki renk değişimleri değil, tırnak yatağının pembe renginin değişmesidir. Tırnak saydam olduğu için bu morarma dışarıdan görülür.

Tırnak Morarması Nedenleri

1 Darbe ve Yaralanmalar

En sık görülen tırnakta morarma nedenidir.

Tırnak altında kanama olduğunda tırnak morarır. Parmağa alınan darbeler ve sıkışmalar kanamaya neden olabilir. En sık karşılaşılan yaralanma durumları şunlardır:

 • El parmaklarının kapıya sıkışması
 • Çekiç ve benzeri bir aletle tırnağın üzerine darbe almak
 • Ayak parmağına ağır bir cisim düşürmek
 • El ve ayak parmaklarını sert bir yüzeye dik olarak çarpmak
 • Spor faaliyetleri, çok dar ayakkabı ile yürümek gibi eylemler esnasında oluşan sürekli baskı

2 Tırnak Mantarı

Tırnakta renk değişimine neden olan tırnak mantarı hastalıkları vardır. Tırnak mantarı nadiren tırnak morarmasına neden olur. Tırnak dezenformasyonu ve yoğun sarı renk ile birleşen bölgesel morarmalarda tırnak mantarından şüphe edilebilir.

3 Tümör (Melanoma)

Tırnak altında oluşan tümör tırnak morarmasına neden olur. Uzayan tırnakla birlikte morarma da ileri kaymıyorsa tümörden şüphe edilebilir. Melanoma da denilen bu tümörlerin en bariz özelliği renk farklılığıdır.

4 Diğer Nedenler

Tırnak morarması aşağıdaki nadir görülen hastalıkların belirtisi olabilir:

 • Gümüş zehirlenmesi: Vücudun gümüş elementine fazla maruz kalması ile görülür.
 • Wilson Hastalığı: Vücutta bakır birikmesi ile oluşur. Kalıtsal bir rahatsızlıktır.
 • Raynoud Hastalığı: Aşırı soğuğa maruz kalan bu hastalığa sahip insanların parmak uçlarında ve tırnaklarında morarma görülür.
 • Septisemi
 • Siyanoz
 • Astım, anfizem, KOAH
 • Kronik Bronşit, Anemi

Sadece tırnak morarması belirtiniz varsa bu hastalıklardan endişe etmeniz için yeterli sebep yok demektir. Bu hastalıkların ortak özelliği, oksijen yetersizliği ve kan sorunlarına dair olmalarıdır. Bu hastalıklarda tırnak morarması ile birlikte parmak morarması ve başka belirtiler görülmesi olasıdır.


Tırnak Morarması Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu zaman moraran tırnak uzayarak mor olan kısımlarından kurtulur, eski haline döner. Uygulanan tedaviler renk değişimini gidermekten çok, daha ciddi problemleri çözmek için kullanılır.

1 Soğuk Uygulama

Darbe sonrasında ağrıyı dindirmek ve şişmesini önlemek için tırnağınızın üzerine soğuk uygulama yapabilirsiniz. Birkaç saatte bir on dakika boyunca buz uygulayın.

Ağrıyı azaltmak için reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

2 Dekompresyon (Delme)

Hafif tırnak morarmaları genelde tedavi gerektirmez. Ancak darbe sonrası tırnak yatağında oluşan kan göllenmeleri çok ağrı yapabilir. Sebebi sinirlere etki eden basınçtır. Bu durumda doktorunuz parmağınızı uyuşturduktan sonra ufak bir delik açarak göllenen kanı dışarı alacaktır. Sonrasında hem morarma hem de ağrı azalır. Bu işlem için karbon lazer yakma da uygulanabilir, şırınga ile de tırnağa girilebilir.

3 Tırnağın Alınması

Tırnaktaki morarma çok büyük bir alana yayılmışsa, ufak bir cerrahi operasyonla tırnağın bir kısmı veya tamamı alınabilir. Tırnak birkaç ay içerisinde yenilenecektir. Bu süreçte tırnak yatağı temiz tutulmalıdır.

4 Melanoma Tedavisi

Basit bir cerrahi müdahale ile tümörlü bölge alınır. Başarı şansı %100 e yakındır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz