Tırnak mantarlarına dikkat!

Tırnak mantarlarına dikkat!

Tırnak mantarlarına dikkat!

Mantar enfeksiyonu vücudun her dokusunu etkiler, tırnaklar da bu enfeksiyonların önemli hedeflerindendir. İyi bilinir ki tırnak mantarlarının tedavisi cilt ve saçta yerleşenlere oranla çok daha
güçtür.
Bu amaçla kullanılan en etkin ilaçlardan biri griseofulvindir ve iyi bir sonuç alabilmek için griseofulvinin tüm tırnak yenilenene kadar her gün düzenli olarak alınmalıdır. Zaten bu nedenle de tırnak mantarı tedavisi bazen neredeyse bir yılı bulabiliyor. Griseofulvin özellikle karaciğer için toksik bir ilaç olabildiği için de tedavi süresince hastayı yakından takip etmek gerekiyor.
Tırnak mantarlarının tedavisinde kullanılan başka ilaçlar da var. Terbinafin bunlardan biri ama ne var ki onun da ciddi bazı yan etkileri söz konusu. Benim önerim tırnak mantarları tedavisinde mutlaka bir dermatologla işbirliği yapmanız ve onun sözünden çıkmamanızdır.
Mantar oluşumunu önlemek için tırnaklarınızı kuru tutmayı unutmayın. Manikür, pedikür ve benzeri uygulamaları hijyenik koşullarda yaptırmaya gayret edin. Tırnaklarınızı düzenli olarak kesmeyi ihmal etmeyin. Zarar vermemek için düz kesmeye çalışın ve prensip olarak özellikle ayak hijyeninize özen gösterin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz