Tırnak Mantarı Nasıl Geçer? (Bitkisel)

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer? (Bitkisel)

Tırnak mantarı genel olarak ayakta çıkar. Ancak el tırnaklarında da nadir olarak görülebilir. Tırnak mantarı ileri seviyelerde tırnağın görüntüsünü çirkinleştirir. Ortaya hoş bir görüntü çıkmaz ama bundan daha önemlisi ayak sağlığı için tedavi edilmesidir.

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak mantarı oluşumu sonrasında tırnakta bir renk değişikliği gerçekleşir. Bu renk değişimi genellikle sarımtırak bir renk ile kendini gösterir. Tırnak mantarı tedavi edilmediğinde ve ilerlemesinde tırnağın rengi daha da sarararak kahverengi bir hal alır. Tıpkı aşağıdaki resimde olduğu gibidir.

Tırnak Mantarı Tedavisi

Ayakta tırnak mantarı oluşumu gördüğünüz gibi çok sağlıklı olan bir tırnağı bile tanımayacak şekle getirebilir. Birde el tırnaklarında oluşan mantardan bahsedelim. El tırnaklarında olan mantar genel olarak ayak tırnağı gibi sararma ile başlamaz. Ancak oda kendini belli başlı görüntüler ile belirtir. El tırnaklarında oluşan mantar genel olarak çizik çizik görünür. Tıpkı aşağıdaki resimde görüldüğü gibidir.

Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarının Belirtileri ve Özellikleri

Tıbben adı “onkomikoz” olarak bilinen tırnak mantarı kadınlara nazaran erkeklerde daha çok görülür. Özellikle de büyük tırnaklara sahip olanlarda daha sık rastlanır.

Bu mantar tek bir tırnağa bulaşsa bile diğer tırnaklara da hızla bulaşmaya başlar. Hatta bu durum bazen bir elde olabilirken diğer elde veya bir ayakta olurken diğer ayakta olmayabilir. Ancak birbirlerine bulaşma imkanı da vardır.

Peki bu tırnak mantarı kimlerde daha sık görülür? Hangi durumlarda görülür? Nereden gelir ve neden bulaşır?

 • Tırnak mantarı ve diğer mantarlar nemli ortamı severler. Mantarın olduğu bölgenin nemli olmaması gerekir.
 • Çok sıcak bölgeleri de severler. Bu nedenle mantar olan bölgenin çok sıcak olmadığından emin olunması gerekir.
 • Çok uzun süre ayakkabı giymek mantar oluşumuna davet çıkartır.
 • Ayaklarınızı ve ellerinizi çok uzun süre su içerisinde tutmakta mantara davet çıkartır.
 • Bulaşık yıkamak, ev temizlemek gibi sürekli el ve ayakların suda olması gereken işlerden de tırnak mantarı enfeksiyonu kapılabilir.
 • Genel olarak 60 yaş ve üstü diyabet hastalarında daha sık görülür.
 • Kan dolaşımı bozuk olanlarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin bu hastalığı kapması çok daha kolaydır.

Tırnağa yerleşen mantar kısa sürede tırnağın rengini sarıya çevirir. Bu sarılık zamanla kahverengi, gri ve yeşil gibi renklere de bürünebilir. Mantar tedavi edilmediği sürece tırnak yavaş yavaş soyulmaya hatta düşmeye kadar gider.

El tırnaklarında çıkan mantar da aynı ayak tırnakları gibidir. Uzatmaya kalksanız güçsüzdür ve en ufak temasta kırılır. Tedavi edilmezse aynı ayak tırnağında olduğu gibi düşer.

Tırnak Mantarı Nasıl Önlenir? (Ayaklar için)

Ayağınızda veya elinizde bu mantar başlamış olsun veya olmasın. Hatta kendini belli etmeye başlasa da bu sayacaklarıma mutlaka dikkat etmelisiniz. Tedavisinin dışında bunlara dikkat ederseniz daha çabuk iyileşecektir.

 • En dikkat edilmesi gereken şey ayakkabıdır. Dar ayakkabı giyinmekten kaçının. Mantar, karanlık, nemli ve hava almayan ortamlardan hoşlanır. Bu ortamlarda üremesi ve çoğalması daha hızlı gerçekleşir. Ayrıca sulu ortamları da severler. Bu nedenle ayakkabılarınızın su almamasına dikkat edin. Size deri ayakkabıları öneririm. Eğer sürekli tırnak mantarı problemi yaşıyorsanız ayak uçlarının daha rahat olduğu ayakkabıları tercih etmelisiniz.
 • Yalın ayak gezdiğiniz yerlere dikkat etmelisiniz. Tırnak mantarı hastalığı genel olarak spor salonları, yüzme havuzları, duş alanları ve soyunma odaları gibi yerlerden daha çok kapılır. Bu tip yerlerde terlik giyinmeyi ihmal etmeyin.
 • Kardeşiniz bile olsa tırnaklar için kullanılan tırnak makası, törpü, ponza, oje ve benzeri ürünleri ortaklaşa kullanmayın. Güzellik salonlarına gittiğinizde başkalarına kullanılan aynı ürünleri kullanmamaya özen gösterin. Gerekirse kendi setinizi götürün.
 • Ayaklarınız için her zaman teri emecek %100 pamuk çoraplar kullanın. Eğer çoraplarınız ıslanırsa hemen çoraplarınızı değiştirin ve ayak pudrası kullanın.

Tırnak Mantarı Nasıl Önlenir? (Eller için)

 • Ellerinizin uzun süre su altında kaldığı zamanlarda eldiven kullanın. Bulaşık, çamaşır ve yer temizleme esnasında eller oldukça uzun süre su ile temas eder.
 • En yakınınızın bile tırnak makasını kullanmayın. Bir çok kişi bu nedenle tırnak mantarı enfeksiyonu kapmış ve hastalanmıştır.
 • El tırnakları için kullandığınız hiç bir ürünü başkası ile paylaşmayın. Sonuç olarak onlar sizin kişisel ürünleriniz. Bir başkasının tırnağında mantar olmadığını bilemezsiniz.
 • Tırnaklarınızı yemeyin. Bu sizin bağışıklık sisteminizi çökertir. Tırnak mantarı olma riskinizi de çoğaltır.

Tırnak Mantarı için Bitkisel Kür Tarifleri

Eğer tırnak mantarı sorununuz varsa sizlere vereceğim bitkisel tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Kısa sürede bu soruna çözüm bulacak ve kurtulacaksınız. Ancak sabırlı olun. Çünkü bu mantar işi bir kaç günde geçen bir şey değildir. İlk tarif için şu malzemeleri kullanacağız.

 • 5-6 diş sarımsak
 • 1 fincan su

Nasıl Yapılır?

 1. Sarımsakları güzelce temizleyin ve bir fincan su içerisinde kaynatın.
 2. Kaynattığınız suya el veya ayaklarınızı batırıp 15 dakika sarımsaklı su içerisinde bekletin.
 3. Süre bitiminde elinizi veya ayağınızı güzel bir şekilde kurulayın.

Sarımsak, mantar mikrobunu kıracak ve üremesini zorlaştıracak. Bu arada mantara karşı dikkat edilmesi gereken adımları da uygulamayı unutmayın.

Tırnak Mantarı için Bitkisel Karışım

Mantara en iyi gelen karışımlardan biriside karbonattır. Karbonata bir miktar su ekleyerek çamur kıvamına getirin. Bu karışımın içerisine bir parça pamuk batırın ve mantar olan tırnaklarınızı pamuk ile silin. Mümkünse pamuk toplarını tırnakların içerisine yerleştirin. Bu işlemden sonra 5-10 dakika bekleyip su ile güzelce temizleyin. Ardından da çok iyi bir şekilde kurulayın.

Tırnak Mantarı için Kekik otu Karışımı

Hani kocakarı tarifi derler ya işte bu karışım çok eskilerden beri köylerde uygulanan ve gerçekten de mantarı geçiren bir uygulamadır.

3 çorba kaşığı kekik otunu iki fincan su ile bir kaç dakika kaynatın. Karışım kaynadıktan sonra demleyin ve bu karışımın içine batırdığınız pamuk ile mantarlı olan tırnaklarınızı silin. Mümkünse pamuğu tırnak aralarına yerleştirin.

Tırnak Mantarı için İlaç İsimleri

Son olarak size bir kaç tırnak mantarı ilacından da bahsetmek istiyorum. Bu ilaçları da kullanabilir ve mantar enfeksiyonunu alt edebilirsiniz.

 1. Reklamlarda oldukça sık gördüğünüz ve fiyatı 35 TL olan Scholl Tırnak Mantarı Tedavisi Kalemi
 2. Yine iyi bir marka olarak bilinen Wartner Nailexpert Tırnak Mantarına Karşı İlaç fiyatı 30 TL.
 3. Fiyatı 42 TL olan Pierre Fabre Onyster

Yukarıda saydığım tüm ilaçları internet üzerinden veya eczanelerden temin etmek mümkün. Sanırım bu konu ile alakalı anlatacaklarım bu kadar. Eğer sizinde bildiğiniz farklı yöntemler veya ilaçlar varsa bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz