Tırnak Kalınlaşması Nedenleri ve Tedavisi

  • Genel Sağlık
  • Tırnak Kalınlaşması Nedenleri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 699 kez görüntülendi

Tırnak Kalınlaşması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak kalınlaşması genelde tırnak mantarı, yaşlanma ve tırnağa alınan darbeler nedeniyle ortaya çıkar. Tırnak makası ve törpü dikkatli kullanılarak tırnak kalınlaşması azaltılabilir.

Tırnak Kalınlaşmasının Nedenleri

1 Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı, tırnak kalınlaşmasının en yaygın karşılaşılan nedenidir. Aynı zamanda tırnaklarda renk kaybına, sararmaya ve tırnakların kolayca aşınır hale gelmesine neden olur. Kötü koku da oluşur.

2 Baskı ve Travma

Aşırı dar veya küçük ayakkabılar giymek ayak tırnaklarında uzun vadede tırnak kalınlaşmasına neden olabilir. Tırnaklara alınan kuvvetli darbeler de tırnak kalınlaşmasına yol açar.

3 Sedef

Sedef uzun dönemli bir cilt hastalığıdır. Tırnak yatağında ve civar dokularında oluşursa tırnak kalınlaşmasına neden olabilir. Aynı zamanda deride kırmızı ve pul pul lekeler de oluşturur.

4 Reaktif Artrit

Bu hastalıkla bağışıklık sistemi yanlış bir iltihabi tedavi tepkisi ile sağlıklı vücut dokularına saldırır. Eklem ve kaslarda soruna yol açacağı gibi tırnak kalınlaşmasına da neden olabilir.

5 Diğer Nedenler

Yaş aldıkça doğal bir seyirle tırnak kalınlaşması da görülür. Ayrıca aşağıdaki sorunlar da bazen tırnak kalınlaşmasına neden olabilir:


  • Egzama
  • Kalp hastalıkları (kan dolaşımı sorunları)
  • Eklem iltihabı
  • Kanser

Tırnak Kalınlaşması Tedavisi

Tüm tırnak kalınlaşması vakalarında tırnak törpüsü ve tırnak makası dikkatlice ve doğru kullanılarak tırnak kalınlaşması azaltılabilir. İşlem esnasında kendinizi rahat hissetmezseniz bir podiatrist (ayak hastalıkları uzmanı) size yardımcı olabilir.

1 Mantar Tedavisi

Tırnak mantarı tedavisinde ağız yolu ile alınan veya krem şeklinde sürülen antifungal (mantar önleyici) ilaçlar kullanılır. Mantarı gidermek için gelişmekte olan lazer tedavileri de kullanılabilir. Bu yöntem ağrısızdır ve 85% başarı oranı yakalanmıştır.

2 Klasik Tedaviler

Yaşlılıktan veya darbeden kaynaklanan tırnak kalınlaşması tedavisinde geleneksel yöntemler kullanılmaktadır. Cerrahi yöntemlerle tırnak plağının boyutları düşürülebilir veya tırnak tamamen alınabilir.

3 Ev Tedavileri

Şiddetli olmayan vakalarda ev tedavileri uygulamak işinize yarayabilir:

Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağı ve zeytinyağı karışımı uygulamak tırnağı yumuşatarak inceltecektir.

Sirke: Tırnaklarınızın ıslanacağı seviyede su dolu leğene dört kaşık sirke karıştırın ve ayaklarınızı (veya ellerinizi) yirmi dakika boyunca bu suda dinlendirin. Yumuşayan tırnaklarınızın üst tabakasını tırnak törpüsü ile nazikçe sıyırın.

Jeller: Bu işlem için asidik değeri yüksek jeller de kullanabilirsiniz. Bu jelleri eczaneden temin edebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.