Tırnak Etrafının Soyulması – Nedenleri ve Tedavisi

 • Genel Sağlık
 • Tırnak Etrafının Soyulması – Nedenleri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
 • 882 kez görüntülendi

Tırnak Etrafının Soyulması – Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak etlerinin soyulması çoğu insanın başına gelen ve canınızı acıtabilecek bir durumdur. Genellikle tırnak etrafındaki deriye gereken özen gösterilmediğinde ortaya çıkmaktadır.

Soyulan bu deriler tedavi edilmediği zaman ya da soyulduğu süreç acı duymanıza ve kanamalara sebep olur. Bu yüzden tırnak etrafındaki derinizi korumak için gereken önlemleri almanız ve bu duruma neden olan faktörleri öğrenmeniz gerekir.

Tırnak Etrafındaki Deri Soyulması Neden Olur?

Tırnak etrafındaki derinin soyulmasına aşağıdaki durumlar neden olmaktadır:

Parmak Emmek
Tırnak etrafındaki deri soyulması kişilerde kendini yatıştırmak için parmak emilen bebeklik çağında daha fazla gözlemlenen bir sorundur. Parmak uçuna doğru derimiz soyulmaya daha müsaittir ve nemli ağızın içine neredeyse yarıya kadar sokulan parmakta bu tarz problemler meydana gelmeye başlar. Parmak emmeyi bırakın çocuklarda tırnak etrafındaki deri soyulması problemi sona erer. Fakat daha önceden meydana gelen soyulmalar devam edecektir. Çocuklar genel olarak bu durumdan pek rahatsızlık duymazlar.

El Egzaması
Eğer kaşıntılar sonucu derinizde dökülmeler meydana geliyorsa bunun sebebi egzama olabilir. Ayrıca elinizde yaralar, soyulmalar, kızarıklıklar ve derinizde döküntüler oluşacaktır ve bütün bunlara kullandığınız kimyasallar, travmalar ve elde taşıdığınız kağıtlar sebep olabilir. Egzamadan kurtulmak birkaç ayınızı alabilir. Bu durumdan korunmak için elinizi temizlik malzemelerinden, sabunlardan koruyunuz ve soğuk havalarda eldiven kullanınız.

Nasırlaşma
Tırnak etrafındaki deride meydana gelen nasırlaşma olayıda soyulmalara sebep olabilir. Bu durumda deriniz zımpara ile aynı kıvamı alır ve soğuk havalarda sizi rahatsız eden kaşıntılara neden olur.
Bu durumdan korunmak için üre ya da laktik asit içeren merhemlere kullanın. Diğer tedavi yöntemleri ise; lazer tedavisi, güneşlenme ya da bazı özel yiyeceklerden kaçınmaktır.

Çevresel Faktörler
Elinizin çok fazla güneş ışığına maruz kalması, soğuk ve kuru havalar cildinizin nemini kaybetmesine sebep olur ve bu durumda tırnak etrafındaki deride soyulmalara sebep olabilir. Uzmanlar, elinizin çevresel faktörlere göre bir tepki göstereceğini önemle belirtiyor, yani soğuk havalarda elinizi sıklıkla yıkamanız çok fayda sağlayacaktır.

Diğer Koşullar
Bazı tıbbi koşullar derinizin soyulmasında etkili olabilmektedirler ve bu durumlar şunlardır:

 • Alerjik reaksiyonlar da tırnak etrafındaki derinin soyulmasında etkili olabilir. Şiddetli terleme, eldivensiz bulaşık yıkamak ya da elleriniz zararlı kimyasallarla yıkamak ve sıcak su gibi faktörler derinizi tahriş edip tırnak etrafında deri soyulmasına sebep olabilir.
 • Mantar enfeksiyonu derinizin pul pul olmasıyla başlayıp daha sonra soyulmalara sebep olur.
 • Virüslerden ya da bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlar derinizin tahriş olup soyulmasına neden olabilir.

Tırnak Etrafındaki Soyulma Nasıl Geçer?

Tırnak etlerinizi asla kesmeyin, çünkü tırnaklarınızın uzamasını ve sağlıklı kalmasını sağlamaktadır. Tırnak etlerini kesmek o bölgenizi bakteri ve kirlere karşı savunmasız bırakacağı için tırnak enfeksiyonu olma riskiniz artacaktır. Tırnak etlerinizi kesmek yerine tekrar kalktığı yere bastırabilirsiniz.


Ellerinizi Nemli Tutmak
Gün esnasında elleriniz için nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin. Derinize çabucak uygulayabileceğiniz bu kremi parmaklarınızı yağlı hissetmeyecek derece uygulayın. Daha yoğun bir nem oranı sağlamak için geceleri kremi daha fazla uygulayın. Geceleri hem çarşaf ve elbisenizin kirlenmemesi hem de kullandığınızın merhemin daha iyi etki etmesi için yün ya da pamuk eldiven giyebilirsiniz.

Elinizi Sıcak Suda Bekletmek
Günlük olarak elinizi 10-12 dakika boyunca sıcak su içinde bekletmek tırnak etrafında meydana gelen deri soyulmaları ile baş etmenizde yardımcı olacaktır. Bu yöntem derinizin daha esnek ve yumuşak olmasını sağlarken soyulan kuru deriler tedavi sürecinde koparak düşecektir. Bu yöntemi daha etkili hale getirmek için sıcak suyun içine limon suyu ya da bal ekleyebilirsiniz. Sıcak suda elinizi beklettikten sonra E vitamini içeren yağlar ve bazı nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Yulafı Deneyin
Tırnak etrafındaki deri soyulmalarını tedavi etmek için yulaf kullanabilirsiniz. Yulaf, ölü deri hücrelerinin parmağınızdan atılmasından yardımcı olacaktır. İhtiyacınız olan tek şey geniş bir şişede toz halindeki yulafı sıcak su ile karıştırıp karışımı oluşturmaktır. Ve daha sonra elinizi bu karışımın içinde 15 dakika bekletin. Sonra ellerinizi yıkayın ve kurularken yumuşak pamuk bir havlu kullanın. İyi bir sonuç almak için buna ek olarak kaliteli bir nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.

Uçucu Yağları Kullanın
Zeytinyağı cildiniz için doğal bir nemlendirici görevi görmektedir ve etkili bir sonuç almak için elinizi ılık zeytinyağının içinde bekletin. Kullandığınız yağın sızma zeytinyağı olmasına dikkat edin ve daha iyi sonuçlar elde etmek için ısıttığınız süzme zeytinyağının içine birkaç damla lavanta yağı damlatabilirsiniz. Daha sonra ılık su yardımıyla ellerinizi durulayın.

Tropikal Anti Bakteriyel Merhemler Kullanın
Çatlamış ve acı çekmenize sebep olan tırnak etrafındaki deri problemleri için neosporin gibi tropikal anti bakteriyel merhemler kullanabilirsiniz. Merhemi tırnak etlerinize kalın bir katman halinde bolca sürün ve üstüne yara bandı sarın. Bir geceyi böyle geçirdikten sonra yara bandını çıkartın ve sabah tırnak etiniz daha iyi bir görünüm kazanacaktır.

Tırnak Etrafındaki Deri Soyulmaları İçin Diğer Tedavi Yöntemleri
Tırnak etrafındaki deri soyulmalarını tedavi etmek için diğer yöntemler ve türlerini uygulayabilirsiniz. Sizin için bu yöntemleri aşağıda sıraladık. Bunlar:

 • Parmağınızı ağzınıza sokmayın ve tırnaklarınızı ısırmayın.
 • Soğuk havalarda derinizin kurumaması için elinizi korumaya özen gösterin ya da ekstra nemlendiriciler kullanın.
 • Sıcak ve sabunlu suda uzun saatler bulaşık yıkamayın ve bulaşık yıkarken kauçuk eldiven kullanmaya özen gösterin.
 • Tırnak etlerini el kremi temin edene kadar kısa süreli rahatlama sağlamak için hafifçe ovabilirsiniz.
 • Ellerinizin, tırnaklarınızın ve tırnak etlerinizin daha iyi bir görünüm kazanması için sıcak balmumu tedavisi uygulayabilirsiniz.

İlgili Makale: Deri Soyulması

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.