Tıkalı Damarlara Erken Müdahale, Hayat Kurtarır!

Bir yıl önce Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nde kullanılmaya başlanan ve yakında Bakırköy Acıbadem Hastanesi’nde de kullanılacak olan “2×64 Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografi” cihazı ile ilgili 605 hastada bilimsel araştırma yapıldı.

Araştırmayı gerçekleştiren ekipten Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Sinan Dağdelen, ekim ayında ulusal kardiyoloji kongresinde sunacakları iki sonucu açıkladı;

Bu cihaz sayesinde, en yüksek kalp hızlarında bile tıkalı damarlarda çok kaliteli sonuçlar aldık. Ayrıca stent sonrası damarlarda tekrar tıkanma olup olmadığını klasik anjiyoya gerek duymadan, yüksek çözünürlükte görebilmemizdi.
 
Araştırmayı iki aşamalı olarak gerçekleştirdiklerini belirten Doç. Dağdelen, birinci aşamayı stent uygulaması yapılmış 41 hastada, ikinci aşamayı ise 564 damar tıkanıklığı olan ya da tıkanma şüphesi duydukları  hastada gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yaptıkları araştırmayı 2007 yılı şubat ayında sonuçlandırdıklarını anlatan Doç. Dağdelen, araştırmanın birinci safhası hakkında şunları söyledi: “Tıkalı damarlarına stent uygulanan hastalarda tekrar daralma var mı incelemek ve bunu 2×64 bilgisayarlı tomografi cihazıyla göstermek istedik. Çalışmada 41 stent uygulanmış hastada inceleme yaptık. Klasik anjiyoya gerek olmadan, bu cihazla stent takılan damarların yeniden tıkanıp tıkanmadığını rahatlıkla görebildik.
 
Çalışmada klasik anjiyografi yapılan 9 olgunun 2’sinde stentin içinde daralma olduğunu tesbit ettiklerini belirten Doç. Dağdelen, tomografi kullanılarak ise 9 olgudan birinde tıkanıklık tesbit edildiğini, dolayısıyla bu sonucun daha kesin olduğunu söyledi. Elde edilen sonuçlar sayesinde hekimler, hastaya tekrar stent takmanın, balon yapmanın ya da ilaç tedavisi uygulamanın gerekli olup olmadığına karar veriyor.

Stentin tıkanması konsundaki en önemli sorun, hastanın genetik yapısı ve stente verdiği tepkiden kaynaklanıyor. Bu durumda hekim bir yıl sonra stentin tıkanıp tıkanmadığını merak ediyor ve bu soruya cevap arıyor. Bunun için de  EKG, efor, talyum testi, klasik anjiyografi gibi testler yapılıyor. Bilgisayarlı tomografinin stentin tekrar tıkanıp tıkanmadığını anlamada önemli olduğunu vurgulayan Dr. Dağdelen, bu bilimsel araştırmanın Türkiye’de 2×64 cihazıyla yapılmış az sayıdaki bilimsel araştırma arasında yer aldığını söyledi. 
 

Kaynak: Hastane.com.tr

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz