Tendon Nedir?

Tendon Nedir?

Bir kısmımız, toplumda ağızdan ağıza dolaşan “lifi yırtılmış”, “tendonum koptu”, “altı ay sahalardan uzak kalacak” gibi ifadelerde duyuyoruz tendon kelimesini. Genelde sağlıklı bir açıklama da duyamıyoruz. Bir kısmımız ise tendon nedir sorusunun cevabını talihsiz bir olay sonrasında yaşayarak öğrenmek durumunda kalıyoruz. Tendon nedir gerçekten?

Tendon Nedir?

Tendon, kasları kemiklere bağlayan lifli bağ dokudur. Kas kirişi de denir. Topuğunuzun hemen yukarısında arkaya doğru gergin duran doku bir tendondur örneğin. Kasları diğer kaslara bağlayan tendonlar da vardır.

Tendonlar, kas ve kemikler ile birlikte çalışarak hareketi sağlarlar. Ayrıca iç organların askıda kalmasını sağlar. Çok kuvvetlidirler, gerilime dayanabilmeleri için oradalardır.

Tendonlar için vücudumuzun çelik halatlarıdır diyebiliriz. Zaten çoğunun şekli de ip veya halata benzemektedir. Özellikle karın duvarında bulunan az sayıdaki tendonun şekli ise perde gibi ince, yatay ve düzdür.

Tendonla İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

Kısa Tendon=Güç
Kısa tendon, daha fazla güç potansiyeli demektir. Yani pazı tendonu kısa olan bir vücut geliştirmeci daha şanslı. Ancak pazısını geliştirene kadar sadece bir potansiyelden ibaret.


İyileşme Süresi Uzundur
Tendondaki kan dolaşımı az olduğu için; tendon yaralanmaları uzun sürede iyileşir. Ufak yırtıkların iyileşmesi bile 8 haftayı bulabilir.

Aşil Tendonu
Aşil tendonu, topuğu arkadan baldır kasına bağlayan tendondur. Hikayesi yenilmez savaşçı Aşil’den geliyor. Efsaneye göre Aşil, bebekken topuklarından tutularak kudret suyunda vaftiz ediliyor. Sadece topukları suya girmediği için ancak oradan aldığı bir darbe ile yeniliyor.

Aşil tendonu o kadar kuvvetlidir ki, kopması halinde boşalan gerilimden dolayı “tak” diye bir ses duyulabilir. Umarız hiçbir zaman duymazsınız. Sağlıklı bir aşil tendonu yarım tonluk bir gerilime dayanabilir.

Yumruk
Yumruk yaptığınızda bileğinizde belirginleşen kuvvetli ve uzun ipler birer tendondur. Bir tanesi bileğinize bağlanırken diğerleri parmaklarınıza bağlanıyor.

Göğüslerin Şekilli Olması
Kadınların göğüslerini şekilli tutan dokulardan bir kısmı bir tür tendondur (ligament).

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz