Taze Zencefilin 14 Farklı Kullanımı

Taze Zencefilin 14 Farklı Kullanımı

Zencefil kökü, birçok kültür tarafından, binlerce yıldır kullanılmaktadır. Ana kullanım alanı mutfak olmasına rağmen, zencefil için farklı kullanım alanları da mevcuttur. Bugünkü makalemizde, zencefilin daha önce duymamış olabileceğinizi düşündüğümüz 14 farklı kullanım alanına değineceğiz.

Antioksidan

Zencefil, diğer birçok bitki gibi, yüksek oranda antioksidan içermektedir. Bu da, zencefilin özellikle iç şişlik ile savaşan ve hastalıklardan korunmak isteyen kişilerce kullanılmasını ideal kılmaktadır. Beslenme uzmanları zencefil ve benzeri bitkilerin kullanımını sağlık için önermektedirler.

Mide Sağlığını İyileştirir

Mide1

Taze zencefil tüketerek, midenizi ve bağırsak sağlığınızı iyileştirebilirsiniz. Ayrıca, sindirim enzimlerini hızlandırma açısından harikadır ve sindirim sisteminin düzgün çalışabilmesine katkıda bulunur. O halde unutmayın: bu kök; hazımsızlık, kabızlık ve ishal problemleri için harika bir çözüm niteliğindedir.

Analjezik

Zencefil, analjezik özelliğe sahiptir. Bu sayede eklem ve kas ağrılarını yatıştırmada kullanılabilir. Bu özelliği ile ayrıca, artrit problemi yaşayan insanlarca da rahatlıkla tüketilebilir. Ağrılarını azaltıcı ve hareket kabiliyetlerini arttırıcı etki edecektir. Spor esnasında kas ağrısı çeken atletlerce ve eğitmenlerce de kullanımı tavsiye edilmektedir. Eğer işten eve fiziksel anlamda çok yorulmuş olarak dönüyorsanız, banyo suyunuza bir miktar taze zencefil eklemeyi deneyin. Zencefilli su ile banyo yapmak yorgun ve stresli hissettiğiniz günler için, mükemmel bir rahatlama yöntemi olacaktır.

Hamilelik Sırasındaki Mide Bulantısını Rahatlatıcıdır

Hamilelikte-mide-bulantısı-ile-nasıl-başa-çıkarsınız

Hamile kadınlar, sık sık mide bulantısı ve kusma ihtiyacı hissedebilirler. Hamilelik süresince sağlık durumları da oldukça hassas olduğundan, doktorlar bu dönemde ilaç kullanımını tavsiye etmezler. Reçete ile alınmış ilaçlar dahi bebeğe zarar verebilir, düşük tehlikesi yaratabilir veya farklı komplikasyonlara neden olabilir.

Avrupa ve Asya ülkelerinde son zamanlarda yapılan birçok araştırma sayesinde araştırmacılar, zencefil kökünü çay olarak veya farklı şekillerde tüketmenin, doğal olarak, anne veya bebeğe herhangi bir zarar vermeden veya herhangi bir kimyasal içeriğe gerek duymaksızın, kusma semptomlarını ortadan kaldırıcı etkilerini keşfetmişlerdir. Yine de, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetleriniz için zencefil kullanımı konusunu, öncelikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Bağırsak Kanserini Engelleyicidir

Araştırmalar göstermektedir ki; zencefil gingerol isimli bir bileşen içermektedir, bu da köküne belirgin tadı vermektedir. Bu bileşen; anti-kanserojendir ve kolon kanseri ile rektal kanserden koruyuculuğu kanıtlanmıştır.

İştah Açıcıdır

İştahsızlık

Keskin tadından dolayı zencefil, iştah açıcı olarak servis edilebilir. İştah kaybı yaşayan kişiler için zencefil, çay veya meyve sularında, içecek olarak tüketilebilir. Ayrıca zencefil, sindirim enzimlerinin üretimini arttırdığından iştahınızı açacaktır.

Yumurtalık Kanserinin Oluşumunu ve İlerlemesini Engelleyicidir

Kolon kanseri ve rektal kanserde olduğu gibi, zencefil kullanımı, kötü huylu tümörlerin oluşumunu engelleyici özelliklerdedir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi; bu bitki, serbest radikallerin vücutta yeniden üremelerini engellemesine yardımcıdır ve kanser oluşumunun ilk işareti olan şişlik ile savaşta oldukça etkilidir.

Adet Kramplarını Rahatlatıcıdır

PMS

Zencefilin iyileştirici özellikleri, üreme organlarınızın sağlığını korumada oldukça önemlidir. Adet döneminde şiddetli ağrı ve kramplar yaşayan kadınlar, döngülerinin başlangıcında bu bitkiyi kullanarak, durumu oldukça kolaylaştırabilir ve adet kaynaklı yaşadıkları ağrıyı bu şekilde hafifletebilirler. İlaveten belirtmeliyiz ki; zencefilin düzenli olarak tüketimi, adet döngüsünün düzenli olabilmesini mümkün kılar.

Yolculuk Sırasında Oluşan Mide Bulantısını Engelleyicidir

Kendilerini araba, deniz araçları tutan kişiler veya uçak yolculuğu sırasında mide bulantısı çekenler için zencefil, sinirler üzerinde bu olumsuz durumların yarattığı sıkıntıyı rahatlatacağından, olağanüstü kullanışlı bir bitki olabilir. Bunun için zencefili çiğneyebilir veya şeker ile sararak yolculuğa çıkarken yanınıza alabilirsiniz çünkü bitkinin vücudunuz tarafından emilmesi biraz zaman alabilir. Elbette bu tarz durumlar için reçetesiz satın alabileceğiniz birçok ilaç mevcuttur, ancak bunların hiçbiri sorununuzu doğal yollarla tedavi edemeyecektir ve ayrıca zencefilin kazandıracağı diğer artıları da barındırmamaktadırlar.

Gazı Önleyicidir

Gaz

Gaz ve onunla birlikte gelen acının kaynağı; stres, sindirim problemleri veya kötü beslenme alışkanlıkları olabilir. Zencefili günlük beslenme diyetinizin bir parçası haline getirmeniz halinde, bu tarz semptomları engelleyebilir ve mide sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

Solunum Problemlerini Önleyicidir

Bu bitki, aynı zamanda akciğer ve kalp sağlığı için de idealdir. Eğer; astım veya bronşit gibi bir rahatsızlığınız varsa yapmanız gereken sadece normal tariflerinize az bir miktarda zencefil eklemek olmalıdır. Bu, sizin iyileşme sürecinizi arttıracaktır.

Güneş Yanığı Tedavisi

Güneş-yanıkları

Bu kök canlandırıcı ve iyileştirici özellikleri sayesinde, küçük cilt problemleri ve yanıklar için de kullanılabilir. Bitkinin suyu veya doğrudan bitkiden elde edilecek olan yağı, yaralı bölgeye sürülebilir ve bu sayede, bu bölgedeki deri dokularının oluşumu süreci de hızlanmış olur.

Aroma Katıcı Özelliği

Bu maddeyi çok fazla açıklamaya gerek yok; zira malzemeler listesinde zencefili barındıran binlerce tarif halihazırda mevcuttur. Bu konu ile ilgili belki sadece bir noktanın altını çizebiliriz: O da bu bitkinin tadının ne denli çok yönlü oluşudur. Yani onu, soslardan salatalara, içeceklerden diğer tariflere, birçok alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Denebilir ki; hayal edebileceğiniz herhangi bir yiyecekle, kesinlikle uyum sağlayabilecektir.

Kozmetik Kullanımı

Zencefilin özellikleri, onu sabunlar, parfümler, losyonlar ve daha birçok kozmetik ürünü için, cildin canlanmasına yardımcı harika bir içerik yapmaktadır.

Bu makalede de gördüğünüz gibi, zencefilin faydalarının az bir kısmı bilinmekte ve uygulanmaktadır. Ancak siz daha fazla alanda onu kullanmayı deneyin çünkü bu kök, tariflerinize ekleyebileceğiniz harika bir alternatiftir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz