Tariflerinizde Zeytinyağı Kullanmanın Sağlık Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Tariflerinizde Zeytinyağı Kullanmanın Sağlık Faydaları için yorumlar kapalı
  • 1.092 kez görüntülendi

Tariflerinizde Zeytinyağı Kullanmanın Sağlık Faydaları

Zeytinyağı, özellikle sızma zeytinyağı, sağlık açısından birçok avantajı ile bilinir. Akdeniz nüfusu, düzenli olarak zeytinyağı kullanıyorlarsa, yaşam beklentisi uzatabilir. Bir hale ve doyurucu bir Akdeniz diyetinin hayati bir unsurudur.

Merak etme, bu yağı kullanmanın pek çok sağlığa yararı var. Düzenli alımı sizi hem kronik hem de akut hastalıklardan koruyacaktır. Düzenli diyetinize zeytinyağı ekleyerek kardiyovasküler hastalık, yüksek tansiyon, kanser, felç, osteoporoz, depresyon, zihinsel hastalık, Alzheimer hastalığı, bilişsel düşüş, akut ve kronik iltihaptan korunmanıza yardımcı olabilir. Daha sağlıklı bir diyete geçmenize yardımcı olacaklarından, bu faydaları öğrenin.

Zeytinyağının Sağlık Faydaları ve Kullanım Alanları

1. Kalp Sağlığı İçin En İyi

MUFA’lar (tekli doymamış yağlar) zeytinyağında bulunur. Bu tip yağ, toplam kolesterol ve kötü (LDL) kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde yardımcı olabilir. Ayrıca, zeytinyağı kanın pıhtılaşmasını normalleştirmede de yardımcı olabilir. Düşük LDL kolesterol, arterlerin tıkanmasını önleyebilir, bu nedenle küçük felç ve kalp krizi şansına yol açar. Zeytinyağlı ürünlerle margarin ve tereyağını değiştirmeye çalışın.

2. Yüksek Tansiyonu Önler

MUFA’lar sadece kalp sağlığı için iyi değildir, aynı zamanda yüksek tansiyonu kontrol eder. Omega-3 olarak adlandırılan gerekli bir yağ asidi EFA, yüksek miktarlarda tekli doymamış yağlarda bulunur. Düşük tansiyon kalbinizin sağlığını koruyabilir. EFA vücudunuz tarafından yapılamaz, bu yüzden bu yağ asidi bakımından zengin olan yiyecekleri tüketmelisiniz.

3. Antioksidanlar açısından zengin

Zeytinyağı, E vitamini, fenolik bileşikleri ve karotenoidleri nedeniyle antioksidan özelliğe sahiptir. Vücutta zararlı serbest radikallerin oluşumu bu antioksidanlar tarafından azaltılabilir. Serbest radikaller, sağlıklı hücrelerle birleşebilen ve negatif zincir reaksiyonunu başlatabilen anormal sayıda elektrona sahiptir. Bu reaksiyon kan damarlarını zedeler, genlerde modifikasyonlar yapar ve DNA’ya zarar verir. Bütün bunlar kansere neden olabilir.

4. Osteoporozu önler

Zeytinyağı alımı kanınızdaki kalsiyum miktarının arttırılmasına yardımcı olabilir. Bu kemiklerin yoğunluğu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir, böylece osteoporozun önlenmesine yardımcı olur.

5. sizi Depresyondan koruyun

Araştırmalar, zeytinyağının fiziksel sağlık ve duygusal faydalar sağladığını da buldu. Yaklaşık 12000 kişi üzerinde yapılan bir araştırma çalışması, çoklu doymamış yağ ve zeytinyağı tüketimi olan bir diyetin, daha az zihinsel hastalık ve depresyon şansı ile bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

6. Alzheimer Hastalığı Riskini Düşürün

Son çalışmalar, zeytinyağı ekstraktının (oleocanthal) Alzheimer hastalığının tehdidine karşı sizi koruyabileceğini buldu. Dahası, kendinizi bilişsel gerilemeden de koruyabilirsiniz. Bu iki hastalık çoğunlukla yaşlanmanızla birlikte gelir.

7. İltihabı azaltır

Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, romatoid artritin tedavisinde faydalıdır. Sızma zeytinyağı bu ilaçların etkisini kopyalayabilir. Pro-enflamatuar enzimler, Alzheimer hastalığının tehlikesini azaltan oleokantal bileşik ile inhibe edilebilir. Bu bileşik aynı zamanda romatoid artrit ile birlikte incelenmiştir. Bu araştırma çalışmaları, oleokatanın, hem akut hem de kronik enflamatuar süreçler üzerinde büyük etkisi olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar oleocanthal’ın 3.5 çorba kaşığı dozunun 200 mg ibuprofen ilacına eşdeğer olduğuna inanıyor.

Zeytinyağı alımı ile ilgili sağlık yararları çoktur, ancak okuyucularımıza tariflerinde zeytinyağı kullanmanın önemi hakkında bilgi vermek için bu faydaların en yaygın olanını paylaştık. Balık, makarna ve salatalarda kullanıldığı zaman tadı çok lezzetli olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.