Tansiyonu Ne Düşürür

Tansiyonu Ne Düşürür

1. Fazla kilolarınızı verin

Kilo arttıkça kan basıncı sıklıkla artar. Aşırı kilo alırsanız, uyurken (uyku apnesi) nefesinizi  kesilebilir ve bu da kan basıncınızı yükseltir.
Kilo kaybı, kan basıncını kontrol etmek için en etkili yaşam tarzı değişikliklerinden biridir. Sadece 10 kilo (4,5 kilogram) kaybetmek kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilir.
Kilo vermenin yanı sıra, genel olarak beline de göz kulak olmalısınız. Belinize çok fazla ağırlık taşırsanız sizi yüksek tansiyon riski altına sokabilir.

Genel olarak:
Bel ölçümleri 40 santimetre (102 santimetre) 'yi aşarsa erkekler risk altındadır.
Kadınlar, bel ölçümü 35 inçten (89 santimetre) daha büyükse risk altındadır.
Bu rakamlar etnik gruplar arasında değişmektedir. Sizin için sağlıklı bir bel ölçümü konusunda doktorunuza danışın.

2. Düzenli olarak egzersiz yapın

Düzenli fiziksel aktivite – haftanın en az 30 dakikasında – kan basıncınızı 4 ila 9 milimetre civa (mm Hg) düşürebilir. Azimli olmanız önemlidir çünkü egzersiz yapmayı bırakırsanız, tansiyonunuz tekrar yükselebilir.

Eğer biraz yüksek kan basıncınız (prehipertansiyon) varsa, egzersiz tam olarak hipertansiyon geliştirmeyi önlemenize yardımcı olabilir. Hipertansiyonunuz zaten varsa, düzenli fiziksel aktivite kan basıncınızı daha güvenli seviyelere indirebilir.

Kan basıncını düşürmek için en iyi egzersiz türleri yürüyüş, koşu, bisiklet sürme, yüzme veya dans içerir. Güç eğitimi de kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Bir egzersiz programı geliştirmeyle ilgili doktorunuzla konuşun.

3. Sağlıklı beslenme

Tahılların, meyvelerin, sebzelerin ve az yağlı süt ürünlerinden zengin doymuş yağ ve kolesterolden zengin bir diyet yemek, kan basıncınızı 14 mm Hg'ye kadar düşürebilir. Bu beslenme planı, Hipertansiyonun Önlenmesi için Diyet Yaklaşımları (DASH) diyeti olarak bilinir.

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek kolay değildir, ancak bu ipuçlarıyla sağlıklı bir diyet yapabilirsiniz: Bir gıda günlüğü tutun. Bir hafta bile olsa, yediğiniz şeyleri yazmanız, gerçek yeme alışkanlıklarına şaşırtıcı bir ışık tutabilir. Ne yediğinizi, ne kadar, ne zaman ve neden izleyeceğiniz yolu gösterecektir.

Potasyumu arttırmayı düşünün. Potasyum sodyumun kan basıncına olan etkilerini azaltabilir. Potasyumun en iyi kaynağı, besin takviyeleri yerine meyveler ve sebzelerdir. Sizin için en iyi olan potasyum seviyesi hakkında doktorunuzla konuşun.
Akıllı bir alışveriş yapın. Yemek yediğinizde yiyecek etiketlerini okuyun ve dışarıda yemek yediğinizde sağlıklı beslenme planına da sadık kalın.

4. Diyetinizdeki sodyum miktarını azaltın

 Diyetinizdeki sodyumdaki küçük bir azalma bile kan basıncını 2 ila 8 mm Hg azaltabilir. Sodyum tüketiminin kan basıncına etkisi kişi grupları arasında değişir. Genel olarak, sodyumun günde 2,300 miligramdan (mg) daha düşük bir seviyeye sınırlandırılması gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz