Tansiyon nedir? Sizde de Tansiyon Rahatsızlığı varmı?

Tansiyon nedir? Sizde de Tansiyon Rahatsızlığı varmı?

Tansiyon nedir?

Kalbiniz her attığında,
Ihtiyacı olan enerjiyi ve oksijeni vermek için vücudunuza kan pompalar. Kan hareket ettikçe kan damarlarının kenarlarına itilir. Bu zorlamanın gücü kan basıncınızdır. Tansiyonunuz çok yüksekse, damarlarınızı (ve kalbinizi) daha fazla zorlar ve kalp krizi ve inmelerine neden olabilir.

Yüksek tansiyonunuz olup olmadığını anlayabilirsiniz?

Yüksek tansiyona (hipertansiyona) sahip olmak genellikle hissettiğiniz veya fark ettiğiniz bir şey değildir. Açık işaretler veya belirtiler üretme eğiliminde değildir. Tansiyonunuzun ne olduğunu öğrenmenin tek yolu ölçülmesini sağlamaktır.

Kan basıncı 'milimetre cıva' (mmHg) cinsinden ölçülür ve iki sayı olarak yazılır. Örneğin, okumanız 120 / 80mmHg ise, kan basıncınız '120'den 80' dir.

Sayılar ne anlama geliyor?

Her kan basıncı okuması iki sayı veya seviyeden oluşur. Bunlar, bir numara olarak diğerinin üstünde gösterilir.

İlk (veya en üstteki) sayı, sistolik kan basıncınızdır. Kalbin attığında kan basıncının ulaştığı en yüksek seviye.

İkinci (veya alttaki) sayı diyastolik tansiyonunuzdur. Kalbiniz atışlar arasında rahatladığı için tansiyonunuzun ulaştığı en düşük seviye.

Tansiyonunuzu düşük tutun

Halen yüksek tansiyonunuz yoksa bile, kan basıncınızı mümkün olduğunca düşük tutmanız önemlidir. Tansiyonunuz ne kadar yüksek olursa, sağlık sorunları riski o kadar yüksek olur.

Örneğin, 85'in üstünde 135'lik bir kan basıncı "normal" olabilir, ancak bu okumaya sahip biri, kalp krizi ya da inme ihtimali, 115'in üzerinde olan biri için iki kat daha yüksektir

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz