Tansiyon Neden Yükselir Nasıl Düşürülür

  • Genel Sağlık
  • Tansiyon Neden Yükselir Nasıl Düşürülür için yorumlar kapalı
  • 988 kez görüntülendi

Tansiyon Neden Yükselir Nasıl Düşürülür

En ufak bir baş dönmesi veya göz kararmasında ilk tepkimiz sanırım tansiyonum yükseldi demek olur genelde. Peki tansiyon neden ve nasıl yükselir

biliyor musunuz?

Tansiyonun yükselmesinde iki önemli etken vardır. Bunlardan bir tanesi, “genetik faktörler”. Bir diğeri de “çevresel” dediğimiz faktörler. Genetik faktörlerde bazı genetik hastalıklarda olduğu gibi, “İşte şu kromozomun şu geninde, şu noktasında, şöyle bir bozukluk olduğu için bu hastalık vardır” denilen spesifik genler henüz yok.

Birçok genin etkileyebileceği biliniyor, bunun için poligenik deniliyor ve henüz bu konu aydınlığa kavuşmuş değil. Ama şunu biliyoruz: Eğer birinci derece akrabanızda, yani annenizde, babanızda ve kardeşlerinizde hipertansiyon varsa, sizde de olma ihtimali çok yüksek. Ailevi faktör çok önemli burada. Bu yüzden özellikle biz hekimler, ailesinde hipertansiyon olan kişilerin özellikle dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz. Öncelikle onların kan basınçlarının kontrol altına alınmasını istiyoruz. (Tansiyon Yükseldiğinde)

Çevresel faktörlere gelirsek eğer; bu daha çok yaşam tarzımızla ilgili. Stresli hayat, beslenme tarzımız, kilolarımız ve bazı alışkanlıklarımız hipertansiyonun ortaya çıkmasında yardımcı oluyor. Çevresel faktörlerde en önemli etken ise tükettiğimiz besinlerdir. İşte tansiyonun yükselmesine neden olan yiyecekler.

Tuz ve tuzlu besinler: Yapılan çalışmalar gösteriyor ki ihyiyacımızın en az 10 katı kadar tuz kullanmaktayız. Hipertansiyonlu kişilerin yemeklerine tuz ilave etmemeleri ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmaları gerekir. Yemekleri tatlandırmak için baharatlar en uygun seçim olacaktır.

Şeker ve şekerli besinler: Tüketim miktarına bağlı olarak tansiyonu yükseltip kalp hastalıklarını da tetikleyebilmektedir.

Çay ve kahve: Çay ve kahvede bulunan kafeinin tansiyonu yükselttiği artık bilinen bir gerçek ama burada tüketim miktarınız önemli, eğer 3 fincan koyu kahve veya 6-7 bardak koyu çay içmişseniz tansiyon da yükselecektir.

Kolalı içecekler: İçeriğinde bulunan hem yüksek oranda şeker hem de meyankökünden dolayı vücutta sodyumun tutulmasına neden olabilmekte ve bu nedenle tansiyonu yükseltmektedir.

Margarin ve tereyağı: Margarin ve tereyağının direk tansiyonu yükseltici bir etkisi yoktur ama çalışmalar gösteriyor ki doymuş yağ oranı yüksek olan bu yağlar yerine sıvı yağ tüketenlerde hipertansiyonun daha düşük seviyede olduğu gözlenmiştir. Bu da bize yemekleri mümkün olduğu kadar sıvı yağla yapmamız gerektiğini bir kez daha göstermektedir.

Alkol: Hipertansiyonunuz var ve düzenli alkol tüketiyorsanız bu alışkanlığınızdan da yavaş yavaş uzaklaşmanızda fayda var.

Tansiyonu yükselten faktörleri inceledik. Peki tansiyon yükselmesi durumunda neler yapacağımızı biliyor muyuz?

– İlk olarak soğuk su uygulaması tansiyon için iyi gelmektedir. Ellerinizi, kollarınızı ve ayaklarınızı soğuk su ile yıkarsanız bu sizin rahatlamanızı sağlayacak ve tansiyonunuzu düşürecektir. Fakat aniden soğuk su ile yıkamakta uygun değildir. Normal musluk suyu ile yıkamak en doğrusudur. www.saglikvegebelik.com

– Yüksek tansiyon için limonda oldukça etkilidir. Tansiyon yükseldiğinde hemen bir limon sıkın ve bu limon suyunu sulandırarak için. Bu yüksek tansiyona iyi gelecektir.

– Tuzsuz ayranda ve yoğurtta yüksek tansiyon için kullanılabilir. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta tuzsuz olmasıdır.

– Nar suyu da tansiyonun düşmesini ve normal değerlere ulaşmasını sağlar.

– Greyfurt da tansiyonun düşürülmesine yardımcı meyvelerden birisidir.

– Sarımsak halk arasında en çok bilinen tansiyon düşürücüdür. Bu özelliği birçok uzman tarafından doğrulanmıştır.

– Kekik de özellikle geçici olarak yükselmiş olan tansiyonun düşürülmesinde yardımcı olur.

Bu yazı tansiyon neden çıkar, tansiyon neden yükselir, tansiyonu yükselten yiyecekler, tansiyonu yükselten bitkiler, tansiyonu yükselten sebepler, tansiyon nasıl düşer, tansiyonu ne düşürür, tansiyonu düşüren besinler, tansiyonu düşüren bitkiler, tansiyonu çıkaran şeyler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

tansiyon neden yükselir, tansiyon yükselmesi, tansiyon neden çıkar, tansiyon nasıl düşürülür, tansiyonu yükselten yiyecekler, tansiyon nasıl düşer, tansiyon yükselmesi nasıl düşürülür, göz tansiyonu neden yükselir, tansiyon niye yükselir, tansıyon yükselten yiyecekler

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.