Talasemi Akdeniz Anemisi Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

  • HASTALIKLAR
  • Talasemi Akdeniz Anemisi Nedir Nasıl Tedavi Edilir? için yorumlar kapalı
  • 774 kez görüntülendi

Talasemi Akdeniz Anemisi Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Akdeniz kıyı şehirlerinde ve ülkelerinde görülen, tıp dilindeki adıyla Talasemi olan Akdeniz Anemisi, yani halk diliyle kansızlık olarak tanımlayabileceğiniz rahatsızlık, hemoglobin yapısının bozukluğu nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Kalıtsal bir hastalıktır. Bu hastalığı tek bir bölümde incelemek yanlıştır. Çünkü 2 farklı çeşitte bulunmaktadır. Bunlar ise Talasemi Major ve Talasemi Minör’dür.

talasemi

Tıp diliyle 2 farklı ismi alan bu rahatsızlıklar ise şu şekilde incelenebilir: 

Talasemi Minör 

Talasemi rahatsızlığının ilk bölümü olan Minör, bir başka tür olan Major’a göre daha hafif yayılmaktadır. Hasta, hastalığın bu kısmında yer alıyorsa en büyük yakındığı konu büyük bir halsizlik halidir. Ayrıca bu bölümde tek bulgu ise kansızlıktır. Bunun dışında her hangi bir bulgusu yoktur. Bu hastalığın bulunmasına en yardımcı olan şey, kan içerisinde taşınmasını sağlayan hemoglobinin içerdiği moleküllerin küçük bir parçasıdır. Normal bir insanda bu oran % 3.4 iken bu hastalığa yakalanmış birinde bu oran 2 katına çıkarak % 7’ye ulaşmaktadır. Hastalığın ağır ve ölümcül olma riski vardır. Anne babadan herhangi biri taşıyı olursa, çocuğun minör olma olasılığı 1/2 yani % 50’dir. Ancak major olma ihtimali yoktur.

Talasemi Major

Talasemi hastalığının bu bölümünde ise hastalık ağır geçmektedir. Tıp dilinde diğer bir ismi Cooley anemisi olan Talasemi Major, beta birimlerinin doğru olmadığından dolayı ortaya çıkmaktadır. Hastalıkta büyük bir kısım bebeklerin henüz 5-6 aylıkken başlayan ağır kansızlık ve kalp ritim ile gelişen kalp yetmezliği ile başlamaktadır. Bu hastalığın özellikle anne babadan gelme ihtimali varsa sık sık tahliller ile takip edilmelidir. Bu hastalığı taşıyan ebeveynlerden doğacak çocuğun hiçbir talasemi anemisi olmama olasılığı %25’tir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavisinde kan nakillerinin önemli olduğu kadar C Vitamin verilmeside önemlidir. Dalak bazen aşırı büyümektedir. Aşırı büyüdüğünde ise ameliyat ile alınır. Özellikle ise küçük yaşta henüz hastalık çok ilerlemeden kemik ilik nakliyle bu hastalıkta % 70 – % 80 başarıya ulaşılmaktadır.

Sağlıklı yaşamanız dileğiyle.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.