Tahin Nasıl Yapılır Faydaları Zararları

  • SAĞLIKLI BESLENME
  • Tahin Nasıl Yapılır Faydaları Zararları için yorumlar kapalı
  • 755 kez görüntülendi

Tahin Nasıl Yapılır Faydaları Zararları

Tek başına tüketildiğinde oldukça tatsız bir besin olan tahin, pekmezle birlikte tüketildiğinde nefis bir lezzete dönüşür. Susam tanelerinden elde edilen tahin, son derece de kıymetli bir besindir. İşte bu yazımız tahinin faydaları yararları ve özellikleri hakkında bize bilgi verecek.

Tahin Nasıl Yapılır: Tahin tüketiciler olarak daha çok simitten tanıdığımız susamdan yapılır. Susam taneleri, yaklaşık altı saat kadar suda bekletilir, sonra özel bir teknikle kabuklarından ayrılıp kavrulur, ardından da kurutulur. Değirmende öğütülen kavrulmuş susam tahin halini alır. Tahin, içerdiği yüzde 55 yağ sayesinde vücudumuza enerji verirken, gereksinim duyduğumuz yağ asitlerinin oluşmasını da sağlar. Ayrıca besinlerin midemizde uzun süre kalmasına yardımcı olarak acıkmayı geciktirir.

Tahinin Faydaları Nelerdir? Tahin hücreleri yeniler. Tahinin hammeddesi olan susam, besin maddelerinin kralıdır. Susamda yüzde 45 protein, yüzde 55 yağ vardır. Gençlik kaynağıdır. Özelliği ise hücreleri yenilemesi ve yaraları kapamasıdır. Tahinde bol miktarda lesitin (E vitamini) bulunur. C ve B vitaminleri de boldur. Seks hormonlarının oluşmasına yardımcıdır. Hafif laksatif ve idrar söktürücüdür. İki çorba kaşığı tahinde yaklaşık yarım kilo biftekteki kadar protein vardır.

Tahinin Zararları Sakıncaları: Tahin yüksek oranda protein içerdiği için, protein yüksekliği bulunanlar ve kronik böbrek yetmezliğinde protein sorunu olanlar tarafından doktora danışılmadan tüketilmemelidir.

Bu yazı tahinin kalorisi, tahinin besin değeri, tahinin faydası yararları özellikleri nedir, tahinin faydaları nelerdir, tahin ne işe yarar, tahin neden yapılır, tahin nasıl yapılır saklanır, tahin nasıl tüketilir üretilir konusunda yazılmıştır.

tahin neden yapılır, tahin nasıl yapılır, tahin nasıl tüketilir, tahin nasıl tüketilmeli, tahinin yapılışı, tahin nedir faydaları, tahin yapilisi, tahin neden üretilir, gebelikte tahin pekmezin faydası, tahinin faydaları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.