Sürekli Kilo Almanın Başlıca Nedenleri

Sürekli Kilo Almanın Başlıca Nedenleri

İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı kilo almaktadır. Kilo alımının başlıca nedenleri düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları, spordan uzak bir hayat, sürekli yağlı, tuzlu ve şekerli yiyecekler tüketmek, hamur işlerinden uzak duramama, asitli ve kafeinli içecekler tüketme, konserve gibi hazır gıdaları tüketme, doğum, hormonlar, menopoz ve metabolizmanın yavaş çalışması olmaktadır.

Bunların dışında sürekli kilo almanın başlıca nedenleri gün içerisinde 3 ana, 3 ara öğün kuralına uymamak olmaktadır. Kahvaltı etme alışkanlığına sahip olmayan kişiler günün ilerleyen saatlerinde daha fazla yemek yediklerinden dolayı sürekli kilo almakta ve bu kiloları verememektedir. Bundan dolayı mutlaka kahvaltı edilmeli ve gün içerisinde ana öğünler ara öğünler ile desteklenmelidir. Sürekli yağlı, unlu, şekerli ve tuzlu yiyecekleri tüketen hayatında sebzeye ve meyveye doğru düzgün yer vermeyen kişilerin kilo alması kaçınılmaz olmaktadır. Mutlaka gün içerisinde tahıl grubu, sebze grubu, et grubu, süt ürünleri ve baklagil grubuna azar azar tüketilmelidir. Kilo almak istemeyen kişiler özellikle akşam saatlerinde çok ağır yemeklerden ve fazla yemek yemekten kaçınmalıdır.

Ayrıca kilo almanın nedenlerine örnek olarak; hareketsiz yaşam tarzı da verilebilmektedir. Midenin yediği yemekleri daha çabuk hazmedebilmesi ve daha kolay yağ yakılması sağlanarak kilo verilmesi için mutlaka spor yapılması gerekmektedir. Kilo alan ve bir türlü kilo veremeyen kişilerin aynı zamanda herhangi bir sağlık sorununa sahip olup olmadıklarının da kontrol edilmesi gerekmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz