Süper İyileştirici Güçlere Sahip 12 Yiyecek

Süper İyileştirici Güçlere Sahip 12 Yiyecek

Sağlıklı ve sağlıklı bir diyet vücudumuza enerji verme, iyileştirme ve güçlendirme gücünü tutan tüm temel besin ve mineralleri içerir. Doğanın tüm hastalıklardan herhangi bir yan etkiye neden olmadan kurtulmak için mükemmel bir çözümü vardır ve bu besinler tek bir kaynaktan elde edilebilir: bütün ve besleyici süper gıdalar.

Günlük sağlıklı ve sağlıklı beslenme diyetinize eklemek için harika besleyici profillere sahip bir düzine süper şifalı yiyecek seçtik. Kanserli hücrelere karşı savaşmaktan kolesterol seviyesini düşürmeye, kalbi korumak ve kilonuzu izlemeye kadar, bu süper gıdalar tüm sağlık hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir ve çok daha fazlası.

İşte, bir göz atın:

1. Kale

Kale şaşırtıcı derecede sağlıklıdır ve sayısız besin maddesi, güçlü antioksidan profilleri ve güçlü antienflamatuar özellikleri ile doludur. İhtiyacınız olan tek şey, günlük K vitamini dozaj ihtiyacınızın% 1328’ini, günlük A vitamini dozaj ihtiyacınızın% 192’sini ve günlük C vitamini dozaj ihtiyacınızın yaklaşık% 89’unu vücudunuza yaslamak için bir fincan pişmiş lahana. Dahası, lahana aynı zamanda oldukça cömert bir demir ve kalsiyum kaynağıdır.

Lahana ve brokoli gibi lacivert sebzelerin bitki ailesine aittir ve vücudu meme, mide, cilt ve prostat kanserlerine karşı koruyan güçlü bir kanserle savaşan bileşik olan olağanüstü yüksek seviyelerde sülforaptan ile doludur. . Ayrıca, vücudun serbest radikallerin saldırılarına karşı korunmasının yanı sıra, detoksifikasyon enzimlerinin işleyişinin arttırılmasına yardımcı olur.

Kale içerisinde bulunan indoller, başta kolon, meme ve rahim ağzı kanseri olmak üzere çeşitli kanser türlerinin saldırılarına karşı önleyici bakım sağlar. K vitamini, kanın pıhtılaşmasının önlenmesinde, kemiklerin içindeki kalsiyumu kilitleyerek kemik yapısının güçlendirilmesinde ve kalbin hastalıklara ve felçlere karşı korunmasında zararlı bir rol oynar. Kale ıspanağın aksine büyük bir antioksidan yoğunluğa sahiptir ve vücudu her türlü serbest radikal hasarına karşı koruyan harikalar yaratır. Kale, diğer tüm meyveli sebzeler arasında en yüksek olan şaşırtıcı bir beta-karoten yoğunluğuna sahiptir. Brokoliden çok daha fazla miktarda lutein ve zeaksantin içerir ve Çinli bitki uzmanları ve tıp uzmanları akciğer tıkanıklığını tedavi etmek için lahana kullanırlar.

Nasıl yemelisin?

Kale inanılmaz derecede sağlıklı bir besindir ve mümkün olduğunca çok yemelisiniz. Günlük diyetinizde sürekli bir fikstür yapın ve en yakın çiftçinizin pazarından veya marketten taze organik çeşitler seçtiğinizden emin olun. Bu lezzetli lacivert sebzesi, diğer yapraklı yeşilliklerin ve lacivert sebzelerin tadını çıkarabileceğiniz yaz aylarında birkaç ay dışında, yıl boyunca kullanılabilir.

Çiğ olarak yenebilir, lezzetli çıtır lahana cipsi yapabilir, buharda pişirip salatalarınıza ekleyebilir veya otlarla sote edip bir sebze yahni çorbasına ya da bir çorba kasesine atabilirsiniz. Lahana yapraklarını pişirerek yumuşatmak iyi bir fikirdir, ayrıca sebze sularına ve smoothie’lere de ekleyebilirsiniz.

2. Kirazlar

Kirazlar bol miktarda besin yüklüdür ve yüzyıllar boyunca, iyileştirici özellikleri sayısız hastalık için en iyi doğal ilaç olarak kabul edilmiştir. Çok az kalori ve temel besin öğütücüler içerirler. Çeşitli araştırmalar, kiraz tüketimini kanserin önlenmesi ve vücuttaki iltihaplanma seviyelerinin azalmasıyla ilişkilendirmiştir.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, kirazların, sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücrelerin öldürülmesinin yanı sıra kanserli tümörlerin büyümesini önleyen ve ortadan kaldıran iki inanılmaz doğal bileşik, ellagik asit ve kersetin içerdiğini ortaya koymaktadır. Kirazlar ayrıca son derece güçlü antibakteriyel ve antiviral profilleri için de övgüyle karşılanmaktadır.

Kirazlar, kan dolaşımındaki ürik asit seviyelerini düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmış, gut en yaygın nedenlerinden biri olan bilimsel olarak kanıtlanmış, doğal olarak ortaya çıkan başka bir bileşik olan antosiyanin ile doludur. Dahası, antosiyaninlerin kolon kanseri risk faktörlerini azaltmak için de çalıştığını gösteren çok sayıda kanıt vardır.

Ayrıca, kirazda bulunan bileşikler, ibuprofenin aynı amacına hizmet eder, sadece iltihabı azaltmada ve ağrının giderilmesinde rolleri doğaldır. Kirazların günlük tüketimi, kalp krizi ve atak geçirme riskinin azalmasıyla doğrudan ilişkilendirilmiştir.

Çinli bitki uzmanları ve ilaç uygulayıcıları anemiyi, gut, romatizma ve artriti iyileştirmek için kirazları doğal bir ilaç olarak kullanırlar.

Onları nasıl yemelisin?

Her mevsim mevsimdeyken en az bir cömert vişneli porsiyonu yediğinizden emin olun. Dondurucudaki dondurulmuş vişne poşetlerini, artık piyasada bulunmadıklarında onları yutmak için stoklayabilirsiniz.

Randıman konusunda endişelenmeyin, çünkü kirazlar tüm besin değerlerini koruyabilirler ve bu dondurulmuş vişneleri smoothies, meyve suları, yulaf ezmesi ve yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz.

3. Soğanlar

Hepimiz soğanları atıyoruz, çünkü bize kötü bir nefes vermek için ün salmışlar, ama bu onların sayısız besinsel yararını bir kenara bırakmak için kesinlikle yeterli değil. Araştırmalar, soğanların vücuda kanser semptomları ve yayılmasına karşı mücadelede yardımcı olan güçlü enzimlerle dolup taşdığını gösteriyor.

Dahası, çeşitli çalışmalar soğan yemenin doğrudan, özellikle Yemek Borusu, mide ve prostat kanserleri gibi çeşitli kanser türlerinin gelişme riskini azaltma ile doğrudan ilişkili olduğunu kanıtlamıştır. Koroner kalp hastalığı nedeniyle ölüm riskini azaltmakla da ilişkilidir.

Soğanlar, kan basıncı ve kolesterol seviyelerini düzenleyen ve azaltan doğal bileşikler olan sülfitler ile doludur. Aynı zamanda, diğer kemik mineralleri ve kalsiyum kaybını önleyerek kemik hasarını ve kaybını önleyen belirli bir peptid içerir. Soğanları besleyici faydalar açısından gerçekten ayıran şey, olağanüstü olağanüstü antioksidan profilleridir.

Soğan, solunum yolu iltihabını ortadan kaldırmanın yanı sıra saman nezlesi ve alerji semptomlarını azaltan ve önleyen doğal bir antihistamin olan quercetin ile doludur. Ayrıca ateş, grip ve soğuk algınlığı semptomlarını önleme ve önlemeye yardımcı olan inanılmaz derecede yüksek C vitamini ile doludurlar. Ayrıca soğan, genellikle romatoid ve osteo-artritle birlikte gelen tüm ağrı ve şişlik belirtilerini ortadan kaldıran güçlü anti-enflamatuar profilleri artırır.

İnanılmaz derecede güçlü antibiyotik ve antiviral özelliklerin yanı sıra, kükürt açısından da oldukça zengin bir profile sahiptirler. Yüksek oranda yağ, şeker yönünden zengin veya protein dolgulu bir diyetiniz varsa, kolesterol birikmesini önlemeye ve arterlerin tıkanmasını önlemeye yardımcı olacağından yemeğinize daha fazla soğan eklemeniz gerekir. Soğanlar, herhangi bir sağlıksız beslenme alışkanlığına sahip olduğunda birikme eğiliminde olan birkaç alerjinin, virüsün ve mayanın gelişmesini önlediği için, dengesiz beslenmeleri için gerekli bir besindir.

Nasıl yemelisin?

Her gün en az bir veya daha fazla soğan yeme alışkanlığı kazanmalısınız. Eğer bütün bir soğanı yiyip bitiremiyor gibi görünüyorsanız, günlük beslenmenizin düzenli bir parçası haline getirin ve her öğüne az miktarda ekleyin. Lezzet ve besin maddesi ile dolu sayısız soğan çeşidi vardır. Vücudunuzu güçlü antioksidanlarla sınırlamak için arpacık soğanı ve sarı soğanları toplayabilirsiniz. Soğanları kızartır, pişirir, kızartır hatta kızartırsın. Ancak, besin yığınlarını toplayabilmek için soğanları çiğ olarak tüketmek idealdir.

İşte et ızgaraları için inanılmaz derecede sağlıklı bir ipucu, sadece biraz soğan ekleyin ve etin ürettiği kanserojenleri azaltmaya yardımcı olacaklar. Soğanlar her zaman oda sıcaklığında saklanır, ancak, onları doğrarken yüzünüzden aşağıya akan gözyaşı damlalarına dayanamıyorsanız, sadece bir saat boyunca buzdolabında bekleyin ve keserken ağlamak zorunda kalmazsınız.

4. Fasulye

Fasulye besin yoğunluğu ve güçlü sağlıklı profilleri açısından gerçekten mucizevi süper besindir. Araştırmalar, fasulyelerin sadece kan şekeri ve kolesterol seviyelerimizi düşürdüğünü ve düzenlediğini değil aynı zamanda insülin üretimini artırdığını, kanserlere karşı koruyucu bakım sağladığını ve sindirim sistemimizin sağlığını artırdığını gösteriyor.

Fasulye güçlü protein yoğunluğu, antioksidanlar ve lif yoğunluğuyla doludur ve aynı zamanda, hücrelerimizi kanserli hücrelerin aktivitesine karşı korumak için bilimsel olarak kanıtlanmış muhteşem koruyucu fitokimyasalları arttırırlar. Tümörlerin ve kanserli hücrelerin büyümesini engellemeye ve engellemeye çalışırlar.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, sayısız kadının fasulye tüketimini incelemiştir ve sonuçlar, haftada en az iki kez iki cömert fasulye fasulyesi tüketen kadınların, meme kanseri gelişme riskini% 24 azalttığını ortaya koydu. Ayrıca, fasulye tüketimi, diyabet tip 2, hipertansiyon, kalp rahatsızlıkları ve başta meme ve kolon kanserleri olmak üzere çeşitli kanser türleri gibi çeşitli kronik hastalık riskini azaltmakla doğrudan ilişkilendirilmiştir.

Fasulye, vücuda oksidatif hasarlara karşı mücadelede yardımcı olan etkileyici derecede yüksek antioksidan profilleri ile doludur. Vücudunuzu bol miktarda antioksidan ile doldurmak için bu üç fasulye çeşidini günlük diyetinize eklemelisiniz: kırmızı fasulye, barbunya fasulyesi ve kırmızı barbunya fasulyesi. Fasulye aynı zamanda enerji verici demir, protein ve diyet lifi de dikkate değer bir kaynaktır. Ayrıca uyku döngüsünü düzenlemeye yardımcı olan amino asit olan triptofan ile doludur, iştah açar ve sinirlilik ve uykusuzluğu ortadan kaldırmak için ruh halinizi yükseltir.

Bazı fasulye kalbin sağlığını arttırmada harikalar yaratan folat adı verilen enerji verici temel bir mineralle doludur. Fasulye ayrıca magnezyum, B1 ve B2 vitamini, potasyum ve K vitamini yığınları sağlar. Soya fasulyesi seçerseniz, en zengin omega-3 yağ asit kaynaklarından biri haline gelir.

Çin tıbbı uygulayıcıları ve bitki hekimleri, ödem, hipertansiyon, böbrek taşları, alkolizm, ishal, gıda zehirlenmesi, romatizma, larenjit ve sayısız diğer rahatsızlıklar gibi çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için birkaç çeşit fasulye kullanır.

Onları nasıl yemelisin?

Diyetinizi her hafta en az iki porsiyon fasulye ile doldurduğunuzdan emin olun. Kolay sindirim için maş ve adzuki fasulyesinin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca salatalarınız, sandviçleriniz, soslarınız ve soslarınızda lima, böbrek, nohut, pinto, siyah ve lacivert fasulyelerini denemelisiniz.

5. Su teresi

Su teresi en sağlıklı süper ürünlerden biridir ve tek bir kalori izini tüketmeden güçlü bir besin yoğunluğu biriktirmek istiyorsanız en iyi seçiminiz. Besin bakımından zengin olan bu besin, kalsiyum ve portakaldan iki kat daha fazla C vitamini ile birlikte ıspanakta bulunan demir miktarının iki katı kadardır.

Dahası, su teresi ayrıca A vitamini, K Vitamini ve olağanüstü derecede yoğun koruyucu fitokimyasal maddeler ve birkaç antioksidan karotenoid ile doludur. Araştırmalar, su terresinin, maküler dejenerasyon ve çeşitli kanser türlerinin belirtilerini önlemek ve ortadan kaldırmak için gerekli olduğunu ortaya koymaktadır. Kemik yapımızın sağlığını arttırmanın yanı sıra bağışıklık sisteminin gücünü arttırır.

Ayrıca, su teresinden elde edilen demir, vücudun enerjisini korumak için gerekli bir süreç olan vücudumuzda bulunan tüm dokulara oksijen taşınmasında kırmızı kan hücrelerine yardımcı olur. Su teresi, kanseri üç benzersiz şekilde yok etmeye ve önlemeye çalışan koruyucu fitokimyasallarla doludur. Öncelikle, her türlü kanserojeni bloke ediyorlar ve sonra tüm sağlıklı hücrelerimizi kanserojenlerin saldırısına karşı koruyorlar. Son olarak, fitokimyasallar ayrıca kanserli hücrelerin öldürülmesinde aktif rol oynar.

Su teresi tüketimi de, başta akciğer ve Özofagus kanseri olmak üzere çeşitli kanser türleri için risklerin azaltılmasıyla doğrudan ilişkilendirilmiştir. Eski ve modern Çin tıbbı su tereddütünü büyük saygı duyuyor ve gece görüşünü geliştirmek, tümörleri yok etmek ve safra üretimini uyararak sindirim sistemi rahatsızlıklarının ve bağırsak gazının belirtilerini azaltmak için tüketimini destekliyor.

Su teresi ayrıca bir boğaz ağrısı, idrar sorunları, sarılık, kabakulak ve ağız kokusunu gideren popüler bir ilaçtır.

Nasıl yemelisin?

Su teresinin besinler ile ne kadar yoğun olduğu göz önüne alındığında, her gün yemek yemeniz en iyisidir. Çoğu bölgede yaygın olarak bulunur ve çoğunlukla ilkbahar ve yaz mevsiminde dış mekanlarda ekilir. Sera ortamında her zaman hidroponik olarak yetiştirebilir veya yerel bakkallardan bir miktarını alabilir veya organik çeşitler için en yakın çiftçinizin pazarına bakabilirsiniz.

Çiğ olarak tüketilmesi idealdir ve marul veya berg lahanasından nefret ederseniz, su teresini burger, sandviç ve salatalarınız için hoş bir ikame bulacaksınız. Pesto soslarına, güveç yemeklerine, salatalarına, çorbalarına eklemekten çekinmeyin ya da sadece otlar ile marine edin ve çiğ bir gevreklik için tadını çıkarın. Harika nemlendirici ve detoksifiye edici özelliklere sahiptir ve smoothies ve sularda tadını çıkarmanız gerekir.

6. Brokoli

Brokoli, kesinlikle doğanın sunduğu en sağlıklı yiyeceklerden biridir ve tek gereken, bir bardak buğulanmış brokolinin bize, günlük C vitamini dozaj ihtiyacımızın% 200’ünden fazlasını, portakallarda bulunan besin yoğunluğundan çok daha büyük bir miktarla doludur. Ayrıca günlük A vitamini ihtiyacımızın% 50’sini, K vitamini yığınlarını, B vitamini, folat, kükürt, lif, demir ve sayısız diğer besinleri sağlar. Çok az kalori kalıntısı olan brokoli, koruyucu fito-besinler ve proteinle doludur, neredeyse iki kat büyük bir biftekden elde edilen protein miktarı.

Araştırmalar, brokolide bulunan fitokimyasalların, kanserojenleri detoksifiye ederek ve vücuttan çıkışlarını hızlandırarak kansere karşı mücadelede vücuda yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, kimyasal kanserojenlerin neden olduğu tümörlerin oluşumunu da önlerler. Brokolinin ve besin profilinin, gastrointestinal, Özofageal ve akciğer kanserleri gibi birçok kanserin önlenmesine yardımcı olduğu iddiasını doğrulayan sayısız çalışma vardır. Çin tıbbı ve bitkisel ilaçlar, ciddi göz iltihabı vakalarını tedavi etmek için brokoliyi kullanır.

Brokoli, vücudumuzu mide, servikal, meme, prostat ve cilt kanserleri gibi çeşitli kanserlerin saldırılarına karşı korumaya yardımcı olan bir tür bitki besleyici olan indollerle doludur. Diğer araştırmalar indollerin DNA’nın yapısını serbest radikallerin saldırılarına karşı da koruduğunu ve prostat kanseri riskini ortadan kaldırmak için harikalar yarattığını ortaya koymaktadır. Bazı araştırmacılar brokoli tüketimini kalp rahatsızlığı riskini% 20 azaltma ile ilişkilendirdi.

Nasıl yemelisin?

Günlük öğünlerinize brokoli eklemek ve gün boyunca mümkün olduğunca fazla yemek için idealdir. Pişirilebilir, buharda pişirilir, kızartılır ve hatta ızgara yapılır; hem pişmiş hem de çiğ brokoli vücudunuzu sayısız besin maddesi ve lezzetli bir gevrekle zenginleştirir. Bununla birlikte, derin kızartma veya pişirmenin brokolide bulunan antikanser özelliklerini düşürdüğünü ve bu nedenle hafif buharda pişirmenin daha iyi olacağını unutmayın.

Bu zengin besinli sebzenin yıl boyunca tadını çıkarabilir ve taze satın aldığınızdan emin olun. Dondurulmuş brokoli kötü bir alternatif değildir, ancak diyetinizde pestisit kalıntısını önlemek için brokolinizi ve diğer tüm sebzeleri organik bir çiftçi pazarından alırsanız en iyisidir. Brokolide bulunan oldukça faydalı bir antioksidan olan maksimum sülforapanın salınmasına izin verdiği için her zaman hafif buharda pişirin veya pişirin.

7. Guavas

Guava’lar armut benzeri, yuvarlak veya oval bir şekilde olabilen küçük tropik bir zevktir. Bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak, bulmak biraz nadir olabilir, ancak, eğer her gün yaygınsa, olabildiğince çok yemelisiniz. Araştırmalar, guavaların güçlü bir kanserle mücadele profili olan güçlü bir antioksidan olan likopen ve bağışıklık sistemini geliştirme yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor.

Guava’lar diğer tüm meyve ve sebzeler arasında en zengin likopen kaynağıdır ve domateslerden çok daha sağlıklıdırlar. Görüyorsunuz, vücudun çiğ domateslerden elde edilen likopenleri işlemesi daha zordur ve tüm işlem döngüsü en zor hücre duvarlarında bile kırılmaya neden olur. Ancak guavaların eşsiz hücre yapısı antioksidanların emilimini sağlamak için pişirme gerektirmez. Ayrıca guavalar, sodyum bakımından zengin işlenmiş domates sosları, cipsler ve diğer ürünlerden çok daha besleyicidir.

Sayısız araştırma, likopenin sağlıklı hücrelerimizi serbest radikallerin saldırılarına karşı koruduğunu, bunun da vücutta çeşitli türlerde hasara neden olduğunu, örneğin sinir sistemi rahatsızlıklarını, eklem dejenerasyonunu, kanseri ve hatta tıkalı arterleri önlediğini vurgulamaktadır. Birkaç araştırmacı, likopen tüketimini prostat kanseri riskindeki azalma ile doğrudan ilişkilendirmiştir.

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada prostat tümörlerinden muzdarip erkeklerin diyetleri incelenmiş ve sonuçlar likopen takviyesi ve yiyecek tüketenlerin kayda değer iyileşmeler yaşadığını ortaya koydu. Örneğin, semptomlarda daha düşük bir malignite yaşadılar ve tümörler de küçüldü.

Diğer birçok çalışma, meme kanseri hücrelerinin büyümesini önleyen en temel besin maddesi olarak likopen olduğunu ortaya koymuş ve diğerleri de likopenin koroner kalp hastalığının semptomlarını önlediğini ve ortadan kaldırdığını önermiştir.

Bu küçük tropik meyve sayısız diğer antioksidan ve C vitamini yığınları ile doludur. Şaşırtıcı olan şey, bir guava servisinin bir muzdan% 60 daha fazla potasyum sağlamasıdır. Doğal olarak, kalp rahatsızlıkları ve felç riskini azaltmak için daha fazla koruma sunar. Dahası, guavaların kötü veya LDL kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve iyi veya HDL kolesterol seviyelerini arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Guava’lar ayrıca, vücudun kan basıncı seviyelerini düşürme ve düzenlemeye yardımcı olmakla birlikte trigliserit miktarını azaltır.

Nasıl yemelisin?

Her gün en az bir iki guava yeme alışkanlığı kazanın. En yakın çiftçi pazarından ya da yerel bakkalınızdan taze guava seçtiğinizden emin olun. Bununla birlikte, tatlandırılmış ve işlenmiş guava sularından ve ürünlerinden uzak durmak akıllıca olur, çünkü taze bir guavada bulunan besinlerin yarısını içermezler.

Her ikisi de antioksidanlarla dolu kırmızı etli guava çeşitleri ve beyaz etli elma guavası bulabilir, bu yüzden hangisine rastlarsanız onu yenmekten çekinmeyin.

8. Havuç

Havuç, karotenoid adı verilen güçlü antioksidanlarla doludur. Araştırma, güçlü bir karotenoid yoğunluğuna sahip öğünlerin, gırtlak, mesane, yemek borusu, meme, serviks, kolon ve prostat gibi birçok kanser riskini azaltma eğiliminde olduğunu ortaya koymaktadır.

Bazı çalışmalar, çeşitli kanserlere, kronik hastalıklara ve kalp hastalıklarına yol açan bir risk faktörü olarak düşük karotenoidlerle doğrudan ilişkili diyetlere sahiptir. Uzmanlar, akciğer kanserine yakalanma riskinizi% 50 azaltan her gün bir havuç olduğunu doğrularlar. Karotenoidler lutein ve zeaksantin, vücudun kataraktlara ve maküler dejenerasyona karşı korunmasının yanı sıra, gözlerin sağlığını geliştirmek için çalışır.

Havuç ayrıca yumurtalık veya böbrek kanseri gelişme riskini azaltmada önemli bir rol oynar. Havuç içinde bulunan besinler aynı zamanda kardiyovasküler hastalıkları önlemeye, kolonun sağlığını arttırmaya, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve göz ve kulaklarımızın sağlığını iyileştirmeye çalışır.

Havuç, başta C vitamini, A vitamini, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve lif olmak üzere sayısız temel besin maddesiyle doludur. Ayrıca, vücuda tümörlerin büyümesini önlemede yardımcı olan inanılmaz bir alfa-karoten dozu da içerirler.

Çin tıbbı havuçlara büyük saygı duyuyor ve ishal, böbrek taşları, kulak ağrıları, kör gece görüşü, hazımsızlık, sağırlık, idrar yolu enfeksiyonları, tümörler, öksürükler, romatizma, cilt lezyonları ve kabızlık gibi çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılıyor.

Nasıl yemelisin?

Her gün cömert bir havuç porsiyonu yediğinizden emin olun, sağlıklı kalorisiz bir sos ile eşleştirin ve en iyi beslenmeyi gerektiren yoğun atıştırmalıkları lezzetli bir çıtırtı ile yapın. Onları her zaman pişirebilir veya karmaşık elyafı parçalamak ve havuç ve besin maddelerinin sindirimi kolaylaştırmak için yardımcı olarak buharda pişirebilirsiniz.

En yoğun besin profillerini içerdiklerinden, taze, sağlam ve tüm pestisit kalıntılarından arınmış tüm organik havuçları seçtiğinizden emin olun. Çoğu insan, işlem süresi boyunca tüm temel besinlerinden yoksun olan önceden kesilmiş bebek havuç yemeye meyillidir. Onları buzdolabında saklamak istiyorsan, havuç köklerinden gelen tüm nemi boşalttıkları için üstlerini çıkardığından emin ol.

9. Kivi

Bu lezzetli etli meyve, portakallardan elde edilen yoğunluğun neredeyse iki katı olan inanılmaz C vitamini dozlarıyla doludur. Ve hepsi bu kadar değil, çünkü kivi de elmadan iki kat daha fazla lif ve muzdan çok daha fazla potasyum içeriyor. Çok yönlü besin profili aynı zamanda vücudu çeşitli kanser türlerine, kalp rahatsızlıklarına ve felçlere ve solunum hastalıklarına karşı koruyan vitaminler, mineraller ve koruyucu fito-besinlerle doludur.

Araştırmalar, kivirin doğal bir kan inceltme profiline sahip olduğundan aspirin için çok daha iyi bir alternatif olduğunu ve aspirinin aksine herhangi bir yan etkiye neden olmadığını ortaya koymaktadır. Sadece vasküler sistemin sağlığını arttırmakla kalmaz, aynı zamanda kan basıncı seviyelerini ve kötü veya LDL kolesterol seviyelerini düşürmenin yanı sıra kan pıhtılarının gelişimini de azaltır.

Kivi yetiştiricisinin, DNA’ya her türlü zararın önlenmesinde, hasarlı hücrelerin doğal onarım sürecinin teşvik edilmesinde ve oksidatif stres seviyelerinin azaltılmasında harikalar yarattığı iddiasını doğrulamak için geniş araştırmalar yapılmaktadır. Beslenme uzmanları ve doktorlar, kivi yetiştiriciliğini, kanser önleyici ve kalp koruma diyetlerinin önemli bir öğesi olarak yaygın olarak önermektedir. Çinli tıp doktorları, yara ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanıyor.

Nasıl yemelisin?

Mevsimleri boyunca her gün en az bir kivi yeme alışkanlığı kazanın. Kaliforniyalı kivi satıcılarını ekim-mayıs ayları arasında, Yeni Zelanda kivi-nisan-kasım ayları arasında da alışveriş yapabilirsiniz.

Kiviyi kesince enzimleri tetiklenir ve aktif hale gelir. Bu, eti yumuşatır, bu nedenle, en sonunda kesmek ve kestikten sonra hızlıca yemek her zaman önemlidir. Unutmayın, meyveyi olgunlaştırır, sağlayacağı antioksidan yoğunluğu artar!

10. Ispanak

Pop-eye Sailor Man’i izleyen herkes ıspanağın güç kazanması için gerekli olduğunu bilir, ama biz onun harika besin özelliklerini ne kadar tanıdık?

Araştırmalar ıspanağın sadece vücuda enerji vermek ve bizi aktif tutmak için iyi olmadığını, aynı zamanda beynimizin optimal çalışması için de gerekli olduğunu gösteriyor. Gözümüzü olası tüm görme kaybına ve görme engelleyici hastalıklara karşı korur. Ayrıca vücuda prostat, meme ve kolon kanseri başta olmak üzere çeşitli kanser türlerinin semptomlarını önleme ve önlemede yardımcı olur.

Ispanak ayrıca kalbimizi her türlü hasara, saldırıya ve darbeye karşı korur, ayrıca tansiyonumuzu düşürür ve düzenler. Ispanak kemik yapımızın sağlığı için hayati öneme sahiptir ve güçlü anti-enflamatuar profili vücuttaki tüm şişkinlik belirtilerini ortadan kaldırır. Dahası, ıspanak da moralinizi yükseltmek ve demans semptomlarını azaltmak için mükemmeldir.

Ispanak, Vitamin A, C ve K, kalsiyum, folat, demir ve magnezyum gibi sayısız besin yoğunluğuyla doludur. Araştırmalar ıspanağın sadece prostat kanseri hücrelerini ortadan kaldırmakla kalmayıp aynı zamanda çoğalmalarını da engelleme yeteneğini tutan bir karotenoid içerdiğini ortaya koyuyor.

Bazı çalışmalar ıspanaktan tüketilen folatın, kalp krizi, felç, kardiyovasküler disfonksiyon ve demans risklerini artırma riskini artırma eğiliminde olan homosistein denilen bir amino asit seviyesini azaltarak vasküler sistemin sağlığını arttırdığını vurgulamıştır. Ayrıca, folat ayrıca, kanserli hücrelerin kontrol edilemeyen büyümesini önleme ve engellemede vücuda yardım ettiği için, göğüs, kolorektal ve yumurtalık kanseri büzülme riskini azaltmada zararlı bir rol oynar.

Bir başka çalışma ıspanak türevli beta-karoten ve C vitamininin vücudu kolon kanseri belirtilerine karşı koruduğunu, bunun yanı sıra beynin sağlığını arttırdığını ve tüm iltihap belirtilerini ortadan kaldırdığını ortaya koydu.

Ispanak hiç şüphesiz en zengin K vitamini kaynaklarından biridir, ihtiyacınız olan tek şey, bu temel vitamin ihtiyacınızın günlük% 1,111’ini doldurmak için tek bir pişmiş ıspanak bardağıdır. Kalsiyumun kemiklerimiz içerisinde kilitli kalmasını sağlayarak vücudun kemik yapımızı güçlendirmesine yardımcı olur.

Ispanak ayrıca vücudu yaşa bağlı maküler dejenerasyondan koruyan inanılmaz bir besin maddesi olan cömertçe zengin bir lutein yoğunluğunu da paketler, ayrıca kolesterol birikiminin tüm izlerini ortadan kaldırarak tıkanmış arterleri ve duvarları temizler. kalp krizi.

Nasıl yemelisin?

Tüm öğünlerinize veya günlük öğünlerinizden en az bir tanesine taze ıspanak eklemelisiniz. Bölgenizden bağımsız olarak her yerden satın alabilirsiniz, çünkü bu vejeteryan yıl boyunca yaygın olarak bulunur ve kendi bahçenizde de kolayca yetiştirebilirsiniz. Ispanak en çok yönlü yeşil sebzesidir ve sayısız lezzetli ikramda yutup yiyebilir, buharda pişirebilir, ızgarada pişirebilir, kızartıp, sote edebilir veya isterseniz çiğ olarak yiyebilirsiniz.

Ispanaklı tatlılar gün boyu enerji dolu kalmak için harika bir numaradır ve en iyi yanı, obezite ile savaşmaya ve göbeğinden çıkan istenmeyen kiloları kaybetmeye yardımcı olmalarıdır. Tadı arttırmak için birkaç muz, çilek ve hindistancevizi sütü ekleyin.

11. Lahana

Lahana kuşkusuz en zengin C ve K Vitamini kaynaklarıdır ve ihtiyacınız olan tek şey,% 50 oranında C vitamini,% 91 oranında K vitamini, manganez, lif, folat, B6 vitamini ve% 100 K vitamini ile sizi besleyen bir bardak lahanadır. 33 kaloriden fazla olmayan sayısız besin maddesi. Çoğu insan portakalın en iyi C vitamini kaynağı olduğunu düşünür, lahana lahanası portakaldan% 11 daha fazla C vitamini sağlar.

Lahanalar ayrıca, vücudumuzu ve DNA’mızı serbest radikallerin saldırılarından koruyan ve serbest radikallerin saldırılarına karşı koruyan ve koruyan esansiyel bir antioksidan olan güçlü bir yoğunluğa sahiptir. Birçok çalışma, bu kabiliyetin, kanser riskini, doğanın sunduğu diğer herhangi bir gıdadan daha iyi ortadan kaldırmak için pota sebzelerinin gücüne katkıda bulunduğunu doğrulamıştır.

Sayısız araştırmacı, sebze ve sebzelerle dolu diyetlerin etkilerini incelemiş ve başta akciğer, mesane, kolon, yumurtalık ve meme kanseri olmak üzere birçok kanserin riskini azalttığını ortaya koymuştur. Lahana ayrıca kemik yapımızı güçlendirmekte, iltihap belirtilerini ortadan kaldırmakta, gastrointestinal sağlığımızı arttırmakta ve alerjik reaksiyonları azaltmada zararlı bir rol oynamaktadır.

Lahana suyunun, güçlü bir glutamin profili içerdiğinden, peptik ülserleri tedavi etmek için en iyi doğal ilaç olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca, kan damarlarımızda plak birikimini önlediği için kardiyovasküler sistemin sağlığını da arttırır. Çinli bitki uzmanları ve tıp uzmanları, depresyon, soğuk algınlığı, kabızlık, öksürük, sinirlilik, ruh hali değişiklikleri ve mide ülseri gibi sayısız rahatsızlığı tedavi etmek için lahanayı kullanır. Yiyerek bir kümes hayvanı olarak kullanırsanız, lahana, artrit, yatak yarası ve varisli damarların iyileşmesinde yardımcı olur.

Nasıl yemelisin?

Olabildiğince çok lahanayı yemek inanılmaz sağlıklı. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, her hafta en az dört cömert lahana porsiyonu tüketen kadınların, haftada bir veya daha fazla lahana yiyen kadınlara karşı meme kanseri gelişme riskini% 72 oranında azalttığını ortaya koydu.

Günlük diyetinize lahana turşusu ekleyebilir, lahanadaki bütün besin profillerini ve sindirim sistemimizin sağlığını arttırmada harikalar yaratan güçlü probiyotikler içerir. Genellikle attığımız dış yapraklar içerisindeki yapraklardan daha fazla kalsiyum içerdiğinden, lahananın tamamını kullandığınızdan emin olun.

Hem beyaz hem de kırmızı lahana çeşitleri besinlerle doludur, ancak kırmızı lahana, hücrelerimizi kansere ve oksidatif strese karşı koruyan çok daha fazla C vitamini ve polifenol yoğunluğu içerir.

12. Karahindiba

Karahindiba, dünyadaki sayısız şifalı kültürde yüzlerce yıldır şifa verici özellikleri için kullanıldığı gerçeğini bilmeden bahçelerimizi mahvetmek için suçladığımız sinsi küçük yabani otlardır. Tek yapmanız gereken günlük K vitamini dozaj ihtiyacımızın% 535’ini ve günlük A vitamini dozaj ihtiyacımızın yaklaşık% 112’sini şaşırtıcı bir şekilde bize hayran bırakmak için bir bardak çiğ karahindiba yeşili.

Karahindiba yeşillikleri potasyum, C vitamini, demir, kalsiyum ve lif gibi sayısız besinle doludur. En zengin bitki bazlı A vitamini kaynaklarından biridir ve tüm önemli ve yeşil sebzeler arasında en büyük beta karoten kaynağıdır.

Yüzyıllar boyunca, bu sinir bozucu ot ot böbrek bozuklukları ve sarılık, böbrek taşları ve siroz gibi karaciğer rahatsızlıklarını iyileştirmek için kullanılmıştır. Hepatit, özellikle de hepatit C, karaciğer detoksifikasyon ve anemi tedavisi için bilimsel olarak olağanüstü bir doğal ilaç olduğu kanıtlanmıştır. Karaciğerin çalışmasını geliştirmek için inanılmaz derecede sağlıklı bir seçimdir ve zayıf karaciğer fonksiyonu birkaç hastalığa yol açtığından karahindiba tüketimi hazımsızlık, hepatit, depresyon ve sinirlilik önler.

Karahindiba doğal bir idrar söktürücüdür ve idrar çıkışını artırmada, sindirim sisteminin gücünü arttırmada ve tüm zararlı toksinleri ve aşırı tuzları böbreklerden atmada harikalar yaratır. Birçok çalışma karahindiba bulunan potasyum içeriğini vücuttaki potasyum kaybının önlenmesiyle ilişkilendirmiştir ve farmasötik diüretiklere çok daha iyi bir alternatif olduğu kanıtlanmıştır.

Araştırma, karahindiba sindirim sisteminin sağlığını, vücuda safra üretimini artıran ince bir müshil etkisi sağladığını ortaya koymaktadır. Karahindiba, bağırsaklarda bulunan probiyotik bakterileri besleyerek sindirim işlemini güçlendiren inulin adı verilen ve doğal olarak çözünür bir lif bakımından zengindir. Karahindiba tüketimi, kan şekerinin düzenlenmesi ve düşürülmesi ile birlikte kalsiyum emilimindeki bir artışla da ilişkilendirilmiştir, bu da şeker hastalığının tedavi edilmesini ve önlenmesini oldukça gerekli kılmaktadır.

Karahindiba kökleri ve yaprakları hazımsızlık ve mide ekşimesi semptomlarını iyileştirmek için mükemmel bir doğal ilaçtır. Ayrıca kabızlık semptomlarını doğal olarak yeniden canlandırmak için harikalar yaratan pektin içerir ve güçlü C vitamini profili sayesinde karahindiba kolesterol seviyesini düşürmek ve düzenlemek için de çalışır. Birçok çalışma, karahindiba, su tutma, ödem ve şişkinlik semptomlarının yanı sıra yüksek tansiyon seviyelerinin düşürülmesi ve düzenlenmesi semptomlarını ortadan kaldırmak için dikkate değer bir çözüm olduğu iddiasını doğrulamıştır.

Ayrıca, karahindiba sayısız antibakteriyel ve antidiarreal özelliklerle doludur. Çin bitkisel ilaçları, hepatit ile birlikte, başta zatürree ve bronşit olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için karahindiba kullanır. Köklerden ve karahindiba köklerinden elde edilen öz, siğilleri iyileştirmek için geleneksel bir tropik ilaç olarak kabul edilir.

Nasıl yemelisin?

Kişisel yeme tercihlerinize ve bu yabani otun bölgenizdeki bulunup bulunmadığına bağlı olarak, karahindiba yiyebilmelisiniz. Karahindiba yeşillikleri çoğu alanda nadirdir ve bulunması son derece zordur. Ve çoğu insan keskin zevklerini beğenmezken, birçoğu yardım edemez ama sevebilir. Lezzetini kazanmak zor, ama sayısız ot ve baharatla karıştırılarak lezzetli bir zevk haline getirebilirsiniz.

Tadınızı seviyorsanız ve onları her sabah taze bulabilirsiniz, onları günlük diyetinizin düzenli bir parçası haline getirin. Karahindiba yeşilliklerini sote edip salatalarınıza ekleyebilir veya lezzetli besleyici çorbalar yapmak için köklerini kullanabilirsiniz. Yaprakları çiğ yediğinizde daima acı bir tat alır, bu yüzden onları buharda pişirmek veya bitkilerle marine etmek daha iyidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz