Sumak ve Sumağın Faydaları

Sumak ve Sumağın Faydaları

Özellikle et yemekleri ve mangal partilerinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan bir baharatı tanıtmak istiyorum bugün sizlere.

Ülkemizde oldukça fazla miktarda tüketilen tatlı bir acıya sahip sumak baharatını anlatacağız.

Sumak Ağacı: 3 metreye kadar yükselebilen, çiçekleri sarımtırak yeşil, yaprakları koyu kırmızı renklerde, çalı tipi bir ağaçtır.

Sumağın Faydaları: Ekşi tadıyla iştah açıcı bir baharattır. Hazmı kolaylaştırır ve ishali keser. Kandaki şeker oranını düşüren sumak, şeker hastaları için yararlıdır. İdrar kaçırma hastalığında faydalıdır. Mikrop öldürücüdür. Damarları büzerek kanamayı durdurmaya yardımcı olur. Bu etkisi ile kanamalarda faydalıdır. Ayrıca, ateş düşürücüdür.

Sumak Nasıl Kullanılır: Çoğunlukla baharat olarak kullanılır. Özellikle kokuyu azalttığı için soğan salatalarında tercih edilir. Tıbbi olarak da faydalı bir bitki olan sumak bitkisinin yaprağı su ile kaynatılarak içmek suretiyle ya da gargara olarak kullanılır. Gargara yapılırsa boğaz ve diş eti hastalıklarına iyi gelir. Sumak kaynatılıp suyu içilirse zehirlenmelerde faydası görülür. Yüksek tansiyonu olanlara tavsiye edilmez.

Bu yazı sumağın faydaları faydası hammaddesi cilde zararları yapılışı kullanıldığı yerler kilosu ne kadar fiyatı yan etkileri nedir ne demek neye yarar nerede yetişir nerelerde kullanılır ne işe yarar ney bulunur nasıl zayıflatır yapılır kullanılır temizlenir olur ıslatılır bir şey bir baharattır bitki suyu çayı bitkisi konularında bilgi vermek için yazılmıştır.

sumak nedir, sumak nerelerde kullanilir, sumak nerede kullanılır, sumak faydaları nelerdir, sumağın faydaları nelerdir, sumak nedir nerelerde kullanılır, sumak faydaları, sumak, sumağın faydaları, sumak nedir faydaları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz