Sülük Tedavisi ve Faydaları

Sülük Tedavisi ve Faydaları

Sülüklerin tıpta kullanım alanları çok merak edilen bir konudur. Ancak günlük hayatta sülüğün zararları sanki faydalarından daha fazlaymış gibi algılanmaktadır. Bu yazıyı okuduktan sonra sülüğün tıpta kullanım alanları yanında sülük tedavisinin zararlarının ne kadar az olduğunu görecek ve sizler de bir an önce sülügün faydaları’ndan faydalanmak isteyecektir.

Sülük tedavisi sırasında 10-15 ml (diğer ifadeyle gram) kan kaybı olmaktadır. Sülükler vücutlarının 4-5 katı ağırlığı kadar kan tüketebilirler. Genellikle sülük tedavisinde 10 adetten fazla sülük kullanılmaz ve vücuttan çıkan kan miktarı 150 gram kadardır. Bu miktar, kan bağışı sırasında verilen kanın yarısı kadardır.Sülük tedavisi korkutucu gibi gelse de aslında görüntüsü haricinde hiç bir kötü yanı yoktur. Sinek ısırığı kadar ağrı yapar. Sülüğün ağzında bulunan bir takım kimyasal enzimler, ağrı giderici ve kanın pıhtılaşmasını önleyici vazife görürler.

Sülük tedavisi hangi hastalıklara iyi gelir?
Sülüğün tıpta kullanım alanları oldukça çeşitlidir. Sülükle tedavi edilen rahatsızlıklar genelde kan hastalıklarıdır. Sülük tedavisi kan dolaşımını artırdığı ve detoks vazifesi gördüğü için kan dolaşımı rahatsızlıkları için ideal bir tedavi yoludur. Sülük tedavisi varis rahatsızlığı için sıkıkla kullanılır. Ancak sülük tedavisinin faydalı olduğu tek rahatsızlık ayaklarda görülen varisler değildir. Sülük tedavisinin faydaları ve yararlarının olduğu diğer hastalıklar ve rahatsızlıklar şunlardır: Thromboz, kramp damar krampları, basur hemoroid rahtsızlığı, kalp enfarktüsü, darbe sonucu kan birikmesi, Romatizma hastalıkları, damar sertleşmesi ve tıkanması, diş eti hastalıkları, diş çürümesi, kas ağrıları ya da kas yaralanması.

Sülük tedavisi nasıl yapılır?-Sülükle tedavinin yapılışı
1. Ellerimizi sabunla yıkarız.
2. Plastik eldivenleri takarız.
3. Tedavi edilecek olan bölgeyi tuzlu su emilmiş steril gazlı bez ile veya pamukla sileriz.
4. Cımbızla sülükleri tedavi edilecek bölgeye yerleştiririz.
5. Sülüğün iri baş kısmı tedavi edilecek bölgeye gelecek şekilde koyarız. Sülük kendisi en uygun bölgeyi hisleri ile bulur ve kan emme sürecine başlar.
6. Gerekirse bir veya birkaç sülük daha ekleriz.
7. Sülükler iyice kanla şişesiye kadar 10 – 20 dakika bekleriz. Genellikle sülükler doyunca kendiliğinden deriyi bırakırlar. Şayet bırakmazlarsa hafifçe tuz uygulaması yaparız. Sülükler tuzu hiç sevmezler.

Sülükler ne tür ortamlarda kan emmeyi ve ısırmayı tercih ederler?
Sülükler bazı ortam şartlarında kan emmeyi reddedebilmektedirler. Bu durumlar:

Cildi soğuk olan kişilerde
Sigara içenlerde
Parfüm kullananlarda
Yaşlı insanlarda
Sülük tedavisinden şifa bekliyorsanız cildi ısıtmalı ve kokulardan parfüm esans gibi değişik koku salan maddelerden temizlemelisiniz. Ayrıca bazen cildi hafifçe iğne ile delerek bir toplu iğne başı kan çıkartmak, sülükleri ikna edebilmektedir.

Sülük tedavisinin zararları ve yan etkileri nelerdir?
Sülük tedavisi doğru uygulandığında yan etki ve zarar oluşturması imkansızdır. Ufak bir ısırık acısı haricinde hiç bir yan etkisi ve korkulacak yanı olmayan sülük tedavisi, sinek ısırığının acısından daha fazla bir ağrı ve sızıya sebep olmaz.

Sülük tedavisinin kullanıldığı diğer rahatsızlıklar nelerdir?
Sülük tedavisi sporcularda kaslarda kan birikmesi vakalarında ilaç veya diğer tedavi yöntemlerinden daha fazla olumlu sonuçlar vermektedir. Ayrıca organ ve doku nakillerinde nakledilen bağ doku veya yağ dokusunun kan dolaşımını sağlamak için sülük tedavisi tavsiye edilmektedir.

Sülük tedavisi neden bazı tıbbi tedavi yöntemlerine nazaran daha fazla tercih edilmektedir?
Bazı durumlarda sülük tedavisi tıbbi tedavi yöntemlerine açık bir üstünlük sergilemektedir. Geleneksel tıbbın iyileştiremediği bir çok hastalık alternatif yöntem olarak sülüğün tıpta kullanımı ve faydalarına olanak sağlamaktadır.

Sülük Tedavisinin Faydaları Nelerdir?
Sülük tedavisinin en önemli faydası, kirli kanı emerek vücudu toksinlerden arındırması ve kan dolaşımını teşvik ederek hızlandırmasıdır. Sülüğün ağzında bulunan pıhtılamayı önleyici enzimler kanın sürekli devir daim yapmasına yardımcı olur.

Bazı kişiler neden sülük tedavisi olmayı reddederler ?
Bir çok insan sülükleri tiksindirici bulur. Isırılma korkusu içgüdüsel bir harekettir. Ancak sülük tedavisi Peygamber Efendimiz tarafından da sıklıkla uygulanmış ve uygulanması tavsiye edilmiş bir tedavi yoludur.

Bu yazı sülüğün faydaları, sülüğün faydası, sülüğün özellikleri, sülük nerede bulunur, sülük ne işe yarar, sülük nasıl tutturulur, sülük nasıl çıkarılır, sülükle varis tedavisi  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

sülük nasıl bıraktırılır, sülük ne işe yarar, sülük nasıl çıkarılır, sülük nasıl tutturulur, sülük nasıl kullanılır, sülük nasıl toplanır, suluk nasil birakir, sülük nerede bulunur, sülük vücuttan nasıl çıkarılır, sülük nereden bulunur

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz