Stresle Savaşmayı Öğrenmek

  • PSİKİYATRİ
  • Stresle Savaşmayı Öğrenmek için yorumlar kapalı
  • 1.260 kez görüntülendi

Stresle Savaşmayı Öğrenmek

Stres, insan vücudunu çökerten çağın en önemli sorunlarından biri. Psikolojik bir sorun gibi görülse de, daha çok ortamdan kaynaklanan bir durum. Bazı meslekler de stresi sürekli kılıyor. Ve stres, sanıldığı gibi yöneticileri değil, yönetilenleri tehdit ediyor.

Yoga ve meditasyon yöntemlerini öğreniyoruz; daha sakin kalabilmek için bitki karışımlarından oluşan çayları içiyoruz; doğru nefes almayı başarırsak daha sakin kalabileceğimizi umuyoruz; ama yine de stres, peşimizi bir türlü bırakmıyor. Çünkü, hayatın ritmi, sürekli olarak stresi sunuyor bizlere.

Stres, çağın sorunu
Büyük holdinglerin sorumluluk sahibi patronlarından bir montaj işçisine kadar herkes, stresi iliklerine kadar hissederek yaşıyor. Milyarca insanı pençesine alan ve çağın sorunu olarak nitelenen stres, bazı meslek gruplarını daha çok etkiliyor ve birçok hastalığa da zemin hazırlıyor. Kalp damar rahatsızlıkları, tansiyon, depresyon, anksiyete gibi rahatsızlıkların çoğunun temelinde stres yatıyor.

3 misli yüksek tansiyon
Psikiyatri uzmanlarına en stresli meslekler sorulduğunda, alınan cevaplar hayli düşündürücü. Polis, doktor, asker, itfaiyeci, borsacı ve gazeteciler, çağın hastalığından en fazla etkilenen meslekler arasında. Genel kanının aksine, en stresli olanlar yönetici kadrolar değil. Tam tersi, monoton ve itibarı düşük işlerde çalışanların stresleri daha fazla. Çünkü, işlerini yürütürken kontrol güçleri az. Yani, işlerini çok iyi yapmaları bekleniyor ama karar alma yetkileri yok.

Örneğin, kişisel kontrolün mümkün olmadığı, günlük rutinde rahatlama olanağının bulunmadığı, vatandaşla direkt ilişki içinde olunan, talep ve beklentinin çok ama bağımsız karar alma yetkisi bulunmayan işlerde çalışanlarda, 3 misli yüksek tansiyona rastlanıyor.

Bu yazı stresle başa çıkma, stresle mücadele, stresle baş etme yolları, stresle baş etme yöntemleri, stres nasıl atılır, stres nasıl yok edilir, stres nasıl yenilir azaltılır, stresi önlemenin yenmenin yolları konusunda yazılmıştır.

bogaz gıcıklanmasına ne iyi gelir, olaganustuhal asker ve polis yetkileri nedir, stresin nedenleri ve yenmenin yolları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.