Stresi Azaltan Sağlıklı Gıdalar !

Stresi Azaltan Sağlıklı Gıdalar !

Bu gün hayatında stres ve zorlanma yaşamayan bir kişi bulmak neredeyse imkansızdır. İşte ,okulda ,evde birçok olumsuz durumla karşı karşıya kalıyoruz. Bu durum bedenimizde yoğun stres yaratır.Bazı insanlar hayatlarında stres veya gerginlik olmadığında yaşamın eğlenceli olmadığını düşünür. Fakat insanların çoğunluğu  stresin hem fiziksel hem de zihinsel açıdan çok kötü olduğuna ve stres yaşamamak için çeşitli yollar bulmaya çalışıyorlar.
Hayatınızda can sıkıcı alışkanlıkları olan birçok insan var ve bu insanlar sıklıkla stres yaratıcı olarak biliniyor. Sadece stresin parçası olan insanlar değil, içinde olduğunuz ortam da dahildir: sesler, hızlanan araba, bağıran insanlar vb… tümünün stres kaynağı olduğu düşünülmektedir. Bir şeyler yapmak veya bir şey yapmak için baskı altında olduğunuzu düşünüyorsanız, stres altındasınız demektir.Sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi gibi zorunlu olmayan vücut fonksiyonlarınız genellikle ağır stres altındayken yavaşlar ve kalp atış hızı, uyanıklık, stresli duruma karşı korunmak veya mücadele etmek için terleme ve solumu artıracaktır.  Aşağıdakiler, stres altındayken karşılaşacağınız fiziksel ve bedensel reaksiyonlardan birkaçıdır :

* Kalp atım / nabız sayısında artış
* Tansiyonda yükselme
* Sindirim sistemi ve bağışıklık sisteminin yavaşlaması
* Agresif nefes alma

İnsanların hayatta stres artışına neden olan yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

* Bir erkekle bir kadın arasındaki kişisel ilişki zayıfsa, ilişkilerinde çok fazla stres ve gerginlik olacaktır. Çoğu insan kişisel ilişkide diğer eşin zamanı, parası ve duygularına sahip değildir ve bu hem katılan insanlar için stres yaratır. Sıkı kişisel ilişkilerle sonuçlanan yaygın sorunlardan bazıları şunlardır: Ayrılma, boşanma, çocuksuz meseleler, yeniden evlenme, karşı cinsle yakın dostluk kurma vb…

* Gelir kaybı, işsiz olmak,İflas endişesi,Aile problemleri

* Bir erkeğin veya bir kadının yasadışı ilişkisi, Ebeveynin boşanması, Eşi ile argümanlar, Hasta aile üyesi, Eşin sağlık durumunun zayıflaması,İş değişiklikleri ve yer değiştirme.

Yaşamakta olduğunuz gerginliği hafifletmenin en iyi yollarından biri düzenli olarak egzersiz yapmaktır. İşte yaşadığınız stresi hissetmemek için çalışma yükümlülüklerinizi grup çalışması yaparak hafifletmeniz daha iyi olur. Alkol, tütün ve kafeinin alımının azaltılması, vücudunuzun stres düzeylerini azaltmada yardımcı olacaktır. Rahatlamak, hayatınızı düzenlemek ve ilgi alanlarınızı izlemek için zaman bulmanız sizin için önemlidir. Aynı zamanda, yoga, masaj ve meditasyon gibi rahatlama tekniklerini uygulayarak vücudunuzu rahatlatmayı düşünebilirsiniz ki bunlar, stres atma ve insanlara enerji verme konusunda iyi bilinmektedir. Ancak, sağlıklı ve iyi beslenme alışkanlıklarını izlemeniz ve stres azaltmanıza yardımcı olan besinler yemeniz de sizin için hayati önem taşır.

İşte stresi azaltmanızı sağlayacak gıdalar :

1. Yeşil çay

Yeşil çay iyi bir stres gidericisidir. Yeşil ve siyah çay, insanlardaki kaygıların azaltılması ve uykunun teşvik edilmesi için oldukça yararlı olan, theanine adı verilen özel bir amino asidi içerir. Çalışmalara göre, yeşil çay tiryakileri diğer çay yerine koyan kişilere göre daha az streslidir.

2. Bitter Çikolata

Acı çikolata, çay gibi flavanoid içerir ve beyne gevşeme sağlamada en iyisidir. Çalışmalar, koyu çikolata yiyenlerde vücudumuzdaki stres hormonu olan kortizol seviyelerinin düşük olduğunu kanıtladı. Çikolata,yoğun stres yaşayanlara yatıştırıcı bir his verebilir. Orta derecede alındığında kan basıncını düşürür. Bitter çikolata haftada bir kez tüketmeniz daha iyidir. Ayrıca kalp ve sağlıklı beslenme, gerginlik ve depresyonun kontrolünü sağlar.

3. Brokoli

Çok miktarda stres toplayıcı içeren başka bir yiyecek de brokolidir. Bir stres giderici olarak çalışan B vitamini veya Riboflavin içerir. Brokoli ayrıca stres, depresyon ve kaygı giderici folik asit içerir. Brokoli salata olarak tüketilebilir veya balık, tavuk veya sığır eti ile birlikte kullanabilirsiniz.

4. Portakal
Portakal, C vitamini deposudur. Farklı çeşitlerde mevcuttur ve hepsi stres kontrolü sağlar. Stres hormonlarını azaltır ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Stres yaşayacağınız bir görevden önce C vitamini kullandığınızda kan basıncının ve kortizolün normal seviyeye daha hızlı döndüğü kanıtlanmıştır.

5. Avokado

Vücudunuzdaki stresi düşürmek istiyorsanız, iyi bir glutatyon kaynağı olan avokadoyu kullanın. Bu glutatyon, vücuda zarar verebilecek istenmeyen yağların bağırsaktan emilimini önleyerek okside olur. E vitamini, beta-karoten, folat ve lutein miktarı diğer meyvelerinkinden daha avokadadır.

Süt

Süt

6. Süt

Uykudan önce bir bardak sıcak süt birçok kişinin daha iyi uyumasına yardımcı olabilir. Sütte bulunan kalsiyum, özellikle PMS sırasında oluşan duygu durum salınımlarını kontrol eder. Her gün daha stressiz bir yaşam için günlük kalsiyum alımı için süt, lahana ve soya fasulyesi tüketebilirsiniz.

7. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz insanların sakinliğini korumalarına yardımcı olan bir içerik olan Folate içerir.Buharda pişirilip salataya ekleyebilirsiniz, ayrıca zeytinyağlı yemeğini veya kavrulmuş olarak da tüketebilirsiniz.

8. Badem

Ruhsal değişimlerimizi kontrol altına alan beyin kimyasal serotonin üretiminde gerekli olan B2 vitamini, E vitamini, çinko ve magnezyum içerdikleri için büyük stres azaltıcıdır. Çinko, stresin vücudumuz üzerindeki kötü etkisini azaltmaya yardımcı olan bir elementtir. Badem içerisindeki antioksidanlar yaşlanmaya ve ilgili hastalıklara neden olan vücutta bulunan serbest radikalleri uzaklaştırır.

9.Yağlı Balık

Orkinos, Somon ya da Omega 3 yağ asidi bakımından zengini diğer balıklar gibi yağlı balıklar stres baskılama yeteneğine sahiptir. Deneyler, omega 3 takviyelerinin öğrencilerin kaygılarını% 20 oranında azaltabildiğini kanıtladı. Balıklardan gelen bu yağ asitleri stresli durumlarda kortizol seviyesini kontrol edebiliyor.

10. Esmer pirinç

Esmer pirinç B vitamininin önemli bir kaynağıdır. Bu vitamin vücut hücrelerinin, dokuların ve çeşitli organların bakımında son derece önemlidir. Ayrıca, enerji kullanımı, beyin fonksiyonları, bağışıklık ve uygun kardiyak fonksiyon ile ilişkili birçok biyo-kimyasal reaksiyona katılıyorlar. Vücudunuzda doğru miktarda bu vitamini bulundurduğunuzda herhangi bir ruh hali değişimi almazsınız. Bir insanda kahverengi pirinç tüketerek sinirlilik veya ruh hali değişimlerini tedavi etmek bile mümkündür.

Ayrıca İstiridye, Kaju fıstığı,Sığır eti,Yeşil yapraklı gıdalar,Yaban mersini tüketebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz