Stres İnkontinansı (İdrar Kaçırma) Kadınlarda Daha Fazla

 • Genel Sağlık
 • Stres İnkontinansı (İdrar Kaçırma) Kadınlarda Daha Fazla için yorumlar kapalı
 • 557 kez görüntülendi

Stres İnkontinansı (İdrar Kaçırma) Kadınlarda Daha Fazla

Stres inkontinansında geçen stres, duygusal stres anlamında değildir. Burada kullanılan stres, baskı anlamına gelir ve karın ile idrar torbasında oluşacak fiziksel baskıdan bahseder. Hiperaktif mesane olarak bilinen durum, stres inkontinansından farklı bir durumdur. Bazı durumlarda, hiperaktif mesane ve stres inkontinansı birlikte görülebilir ve bu duruma karma inkontinans denir. İdrar kaçırmanıza sebep olan şeyin ne olduğunu doktorunuz testler yaparak bulabilir.

Stres İnkontinansı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Stres İnkontinansı Nedir?

Stres inkontinans, bazı durumlarda istem dışı bir şekilde idrarı kaçırma durumuna verilen addır. Sosyal izolasyona neden olacak çok ciddi ve utanç verici bir hastalıktır. Karnın ve idrar torbasının iç basıncını artıracak her durum idrar kaçırmaya neden olur.

Ne Zaman Ameliyat Gerekir?

Stres inkontinansını çok ağır bir şekilde yaşıyorsanız ve bu rahatsızlık günlük hayatınızı etkileyecek hale geldiyse doktorunuz ameliyat önerebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Stres inkontinansı için Üroloji (Bevliye) bölümüne gidilir.

İdrarın Anatomisi

İdrarınız kas sistemiyle desteklenir.

 • Büzücü kaslar, idrarı vücudunuzun dışına atmaya yarayan idrar yolunu çevrelerler.
 • Detrüsor, mesanenin genişlemesine izin veren mesane duvarı kasıdır.
 • Pelvik taban kaslarıysa idrarı ve idrar yolunu destekler.

İdrarınızı, mesanenizde tutmanız için büzücü kaslarınızı kontrol edebilmeniz gerekir. Büzücü kaslarınız ve pelvik kaslarınız zayıf olduğunda, bu kasları kontrol etmek çok daha zor olur. Bunun sonucunda da stres inkontinansı ortaya çıkar.

Stres İnkontinansının Belirtileri

Stres inkontinansının temel belirtisi, fiziksel aktivite sırasında idrar kaçırmanın olmasıdır. Birkaç damla ya da daha fazla istem dışı idrar kaçırma yaşayabilirsiniz.

İdrar kaçırma birçok durumda gerçekleşebilir:

 • Güldüğünüzde
 • Hapşırdığınızda
 • Öksürdüğünüzde
 • Atladığınızda
 • Ağır kaldırdığınızda
 • Cinsel ilişki sırasında

Bazen ayakta dururken ya da sırt üstü yaslanarak oturduğunuzda mesanenize baskı uygularsanız idrarınızı kaçırabilirsiniz. Stres inkontinansı her birey için farklı belirtiler gösterebilir. Fiziksel aktiviteler sırasında idrar kaçırmayabilirsiniz ya da stres inkontinansı olan başka insanların idrarını kaçırdığı durumlar sizi etkilemeyebilir.

Stres İnkontinansı Kimlerde Görülür?

Kadınlarda, stres inkontinansı erkeklere göre iki kat daha fazla görülür. Kadınlar arasında idrar kaçırmanın en yaygın sebebi hamilelik ve doğumdur. Özellikle çoklu hamileliklerde bu durum daha sık yaşanır. Hamilelik ve doğum sırasında büzücü kaslarla pelvik kasları esner ve zayıflar.

Yaşın ilerlemesi ve kronik öksürük de stres inkontinansına sebep olur. Bu durum, pelvik ameliyatlarından sonra da yaşanabilir.

Bazı kadınlar sadece regl öncesinde stres inkontinansı yaşarlar. Bunun sebebi, menstrüel döngü sırasında östrojen seviyesinin düşerek idrar yolunu zayıflatmasıdır. Çok sık rastlanan bir durum değildir.

Erkekler arasındaysa stres inkontinansı en sık prostat ameliyatları sonrasında görülür. Erkeklerin idrar yolunu prostat bezleri çevreler ve prostat bezleri alındığı takdirde idrar yolunu destekleyen bir şey kalmamış olur.

Stres inkontinansının oluşmasındaki diğer etkenler:

 • Sigara içmeye bağlı kronik öksürük
 • Kronik öksürükle ilişkili diğer hastalıklar
 • Aşırı kafein ve alkol kullanımı
 • Obezite
 • Kabızlık
 • Uzun süreli yoğun aktiviteler
 • Hormon eksiklikleri

Stres İnkontinansının Tedavisi

Stres inkontinansının tedavisi, altında yatan sebebe göre değişkenlik gösterir. Doktorunuz, hayat tarzınızda değişiklikler yapmanızı önerir ve ilaç takviyesiyle bu durumu kontrol altına almanızı sağlar.


Stres inkontinansı nöbetlerinizi azaltmak için hayat tarzınızda değişiklikler yapabilirsiniz. Obezseniz doktorunuz kilo vermenizi tavsiye edebilir. Zıplamak ya da koşmak gibi idrar kaçırmanıza sebep olabilecek durumlardan kaçınmanızı önerebilir.

Nikotin, mesaneyi rahatsız ederek idrar kaçırmaya neden olan bir maddedir. Sigara kullanıyorsanız bırakmalısınız. Sigara kullananların sürekli olarak öksürmesi de bu soruna neden olur. Kafein ve alkol tüketmekten de kaçınmalısınız çünkü bu maddeler mesaneyi tetikler. Mesanede baskı oluşumunu önlemek için sıvı tüketimini de azaltmanız gerekebilir.

Çoğu kadın için pelvik kaslarını eğitmek stres inkontinansını tedavi etmek için faydalı bir yöntemdir. Kegel egzersizleri büzücü kaslarınızı ve pelvik kaslarınızı güçlendirir. Kegel egzersizi yaptığınızda idrarınızı tutmak için kullandığınız kaslar kasılır. Kegel egzersizini tuvalette idrarınızı yaparken yapmak hangi kaslarınızı çalıştıracağınızı öğrenmeniz açısından kolaylık sağlayacaktır. Bu egzersizde ustalaştığınızda istediğiniz zaman istediğiniz yerde yapabilirsiniz.

Elektrik uyarıları pelvik kaslarınızı eğitmenin bir başka yolu. Pelvik taban kaslarınıza gönderilen minik uyarılar, kaslarınızı kasarak Kegel egzersizini taklit eder. Hangi kasın kasıldığını anladıktan sonra kasınızı kendiniz kasabilirsiniz.

Şimdilik doğrudan stres inkontinansını tedavi eden bir ilaç yoktur. Kadınlarda östrojen hormonu takviyesi kullanılabilir. Bazen psödoefedrin de tedavi amaçlı kullanılır. Stres inkontinansını tedavi etmek için bazı durumlarda antidepresanlara da başvurulur.

Ameliyat

Vajinada düzeltmeler, mesanenin ve idrar yolunun yukarı kaldırılması gibi pek çok ameliyat türü vardır. Bu ameliyatlardan hangisini olmanız gerektiği durumunuza göre değişkenlik gösterecektir. Doktorunuz bu konuda gerekli bilgiyi size verecektir.

Ameliyat sırasında doktorunuz, idrar yolunuza ve mesanenize daha fazla destek sağlamaya çalışacaktır. İdrar yoluna destek sağlamak için kendi dokularınız kullanılır.

Üroloğunuz, idrar yolunuzdaki destekleyici dokulara kolajen enjekte etmeyi de seçebilir. Böylelikle, idrar yolunuzdaki baskı artarak büzücü kaslarınızı güçlendirir. Kolajen enjeksiyonları, doğal dokularınızı en az bozan yöntemdir.

Stres inkontinansının ciddiyetine göre bu hastalığı tedavi etmek için birçok yol vardır. Hareket halindeyken ya da egzersiz yaparken idrarınızı kaçırıyorsanız doktorunuzla görüşün. İdrar kaçırma hastalığından utanarak yaşamınızı sürdürmenize hiç gerek yok.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.