Spordan Önce Kahve İçmenin Sağladığı Yararlar

Spordan Önce Kahve İçmenin Sağladığı Yararlar

Profesyonel sporcular arasında en popüler olan doping yönteminin Uluslararası Olimpik Komite gibi ciddi bir kuruluş tarafından kabul edildiği açıkça görülebilen bir gerçek. Spordan önce kahve içmek performansınızı artırmanızı sağlayacaktır. Profesyonel sporcular ve bilim adamları kısa sayılamayacak bir süredir kafeinin etkilerinden haberdar ve nedenlerini araştırıyorlar.

Spordan Önce Kahve

Kahve içilmesi yani kafein almanın elbette sınırları ve zamanı var. Performansınızı yükseltmek için kullanacağınız kafein daha sonra kalp çarpıntısı, sinirlilik hali ya da uykusuzluk gibi sorunlara yol açabilir. Bilim adamlarının ortaya koyduğu sonuçlara göre egzersizden 15 dakika ile yarım saat arasında alınan kafein doğru tüketim zamanı oluyor. Kafein dozajı için en yüksek seviye ise vücut ağırlığı başına 2-3 miligram olarak belirlenmiş. Bu miktarlarda kahve tüketmiş olan sporcuların %30 daha uzun bir süre spor yapabildiği ve performanslarının da yaklaşık %3-5 civarında arttığı gözlemlenmiş. Spordan önce kahve içmenin sağladığı yararlar bunlar, peki nedeni ne?

spordan önce kahve

Spor sırasında kaslarımız çok daha fazla miktarda oksijene ihtiyaç duyar. Yapılan araştırmalar normal hayatlarında kahve tüketimi fazla olmayan kişilerin, kan dolaşımları kafein aldıklarında yaklaşık 75 dakika boyunca %30 oranında artıyor. Bu da tabiri caizse sporcuya ‘patlayıcı bir güç’ sağlamış oluyor. Dolayısıyla spor yapan kişi daha verimli ve daha dayanıklı bir şekilde egzersizini sürdürebiliyor. Spordan önce kahve içmenin sağladığı yararlar bununla sınırlı değil. Kafein alarak spor yaptığınızda vücudunuzdaki karbonhidratların değil yağların yakıt olarak kullanılması tetiklenmiş oluyor. Ayrıca kahve metabolizmanızı hızlandırarak daha fazla kalori yakmanızı yani daha fazla yağ kaybetmenizi sağlıyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz