Spor Yapmanın Faydaları

Spor Yapmanın Faydaları

Bu yazı spor yapmanın faydaları ve yararları hakkında yazılmıştır.

Hareket sistemi: Sporun sağlığa yararlı olduğu tartışılmaz bir gerçektir, fakat sportif bir aktiviteye başlamak için gerekli olan temel bilgiler genelde yetersizdir. Yani, yaşınıza ve fizik kondisyon düzeyinize uygun spor türünü seçmek önemlidir. Hareket sistemi üzerine sportif aktivitenin çok büyük yararları açıktır. Kas düzeyinde, çalışan kasların tonusunda ve kuvvetinde artış görülür.

– Sportif aktivite eklemlerin doğal genişlik derecesinin korunmasına ve gelişmesine olanak sağlar, ankiloza (eklemlerin katılaşması) karşı mücadele eder.
– Beslenmeyi ve kıkırdakların devinme yeteneklerini kolaylaştırarak eklemlerin en iyi şekilde korunmasını ve bakımını sağlar.
– Kemik düzeyinde; kalsiyum tutulmasını kolaylaştırır, yaşlı insanlarda sıklıkla görülen osteoporose hastalığına karşı mükemmel bir korunma aracıdır.
– Kas tonusunun iyileşmesi sayesinde; sportif aktivite kalça, dizler ve özellikle omurga düzeyindeki ağrıların önüne geçilmesine olanak sağlar.
– Bel ağrılarına karşı en iyi ilaçtır fakat, şayet omurganızın durumuna salık verilmeyen sporları ya da kötü jimnastik hareketleri yaparsanız, zararlı da olabilir.

Kalp-damar sistemi: Düzenli antrenmanlar kalp-damar sisteminin işlevi üzerine yararlı etkilere sahiptir; kas yapıda olan kalp, kasılma kapasitesini yükseltir ve büyük bir etkinlik gücüne ulaşır, böylece kan organizmanın dokularına en iyi bir şekilde dağılım gösterir. Diğer taraftan fizik aktivite iki önemli kalp-damar hastalıkları risk faktörüne karşı etkili biçimde mücadele eder; arteriyel hipertansiyonu düşürür, aterosikleroza karşı en iyi ilaçtır; dolaşımı iyileştirir ve sporcunun beslenmesine dikkatini zorunlu kılar; böylece, damar sistemi üzerine zararlı etkileri çok iyi bilinen, alkol ve sigara gibi toksik etkileri olan maddelerden uzak durulur.

– Kalbin çalışma sistemini düzenler, efektif ve ekonomik çalıştırır.
– Periferik damar direnci azalacağından kalp üzerindeki yük kalkar.
– Hipertansiyon düzelir.
– Dolaşım hızlanır, bundan dolayı metabolik artıkların atılımı kalaylaşır.
– Pulmoner oksijenasyon yeteneği artar.

Dış görünüm: Spor bedeni geliştirir ve belli bir görünüş sağlar, fakat zayıflatmaz. Terleme ile kilo kaybı düşünülmemelidir, ter ile kaybedilen su daha sonra geri alınır. Fizik aktivite sellülite karşı etkili mücadele yöntemidir, kasları uyumlu hale getirir, aşırı kilo alımına yol açmaz .

Psikolojik yararlar: Bu etkiler uygulanan spor türüne bağlıdır ki bunlar en az fizik etkiler kadar önemlidir.

– Kendine güveni uyandırır, hırsı artırır.
– Heyecanı ve stresi azaltır.
– Bedenin bilincine varılır, seksüel yaşamın düzenine katkı sağlar.
– Beynin daha iyi oksijenlenmesi sayesinde, zekasal etkinliği yükseltir.
– Grup düşüncesi, bireyler arasında ilişkiler, karşılıklı olarak saygı kavramı gelişir.
– Zevk alma duyusu gelişir; bu beyinden salgılanan hormonlar ile olur; endorfinler; aile ve mesleki kaygılardan kurtulmaya olanak sağlar.

Bu yazı spor yapmanın faydaları, spor yapmanın yararları, sporun faydası, sporun yararları, sporun faydaları, spor yapmanın, sağlığa etkileri, düzenli spor, insana faydaları, bedene faydası, sporun önemi, sporun sağlığa faydaları, spor yapmanın, önemi, etkileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

spor yapmanın faydaları nelerdir, spor yapmanın sağlığa faydaları, spor yapmanın faydaları, sporun faydaları, Spor yapmann faydalar, sporun sağlığa faydaları, düzenli spor yapmanın faydaları, sporun yararları, spor yapmanın saglıga yararları, sporun sağliğimiza faydalari

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz