Somonun Faydaları Nelerdir?

  • SAĞLIKLI YAŞAM
  • Somonun Faydaları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 877 kez görüntülendi

Somonun Faydaları Nelerdir?

Dünya üzerindeki en besleyici gıdalardan biri olan somon, yağlı bir balık olmasına rağmen, sağlıklı beslenenlerin favori besinlerinden. Ayrıca içerdiği Omega3 yağ asidi ve diğer besin maddeleri ile bazı hastalıklara karşı da koruyucu özelliklere sahip; lezzeti ve doyuruculuğu da cabası. Peki, somonun faydaları nelerdir?

1) Omega3 Yönünden Zengin

Omega 3 yağ asidinin en zengin kaynaklarından biri olan somon, protein yönünden iyi bir kaynak olmasının yanında, yağ asitleri yönünden zengin olmasıyla da sofraların en zengin besinlerinden biridir. Somon ile birlikte alınan Omega 3 yağ asitleri, balık yağı kapsülleri ile aynı etkiye sahiptir.

2) Harika Bir Protein Kaynağı

Diyet süresince protein almak için en iyi seçeneklerden biri somondur. Kilo kaybı yaşamakta olumlu etkileri bulunan somon, kas kütlesini korumakta da önemli bir rol oynar. Sağlık için her bir öğünün en az 20-30 gram yüksek kaliteli protein sağlaması gerekiyor.

3) B Vitamini Yönünden Zengindir

B vitamininin harika bir kaynağı olan somon; günlük B1 vitamini ihtiyacınızın %18’ini, günlük B2 vitamini ihtiyacınızın 29’unu, günlük B3 vitamini ihtiyacınızın %50’sini, günlük B6 vitamini ihtiyacınızın %47’sini, B12 vitamini ihtiyacınızın da %51’ini karşılar.

4) İyi Bir Potasyum Kaynağıdır

Somon, potasyum yönünden zengin bir besindir. İyi bir potasyum kaynağı olarak bilinen muzdan daha fazla potasyum içerdiğini biliyor muydunuz? İnme riskinin azalmasında önemli bir mineral olan potasyum, somonda bol miktarda bulunur.

5) Selenyum Yüklüdür

Toprakta ve bazı besinlerde bulunan bir mineral olan selenyum, vücudun ihtiyaç duyduğu minerallerden biridir. Diyet yaparken, yeterli miktarda selenyum almak oldukça önemlidir. Bir porsiyon somon, günlük selenyum ihtiyacınızın %69’unu karşılamaktadır.

6) Kalp Krizi Riskini Azaltır

Düzenli olarak somon tüketmek, kalp krizi riskini azaltır ve kalp hastalıklarına karşı korunmanıza sağlar. İçerdiği Omega3 yağ asitleri ile kandaki miktarı arttırır. Omega3’ün yanı sıra, omega6 yağ asidi yönünden de zengin olmasıyla bu iki yağ asidi, onu kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir besin yapıyor.

7) Kilo Kontrolüne Yardımcı Olur

Diyet yapıyorsanız yağlı bir balık diye somondan çekinmeyin. Sandığınızın aksine somon, yağlı bir balık olmasına rağmen kilo kontrolünüze yardımcı olabilir ve daha fazla yağ yakmanızı sağlayabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.