Solunumunuz Astımda Sorun mu Yoksa Daha Kötü Bir Şey Mi?

Solunumunuz Astımda Sorun mu Yoksa Daha Kötü Bir Şey Mi?

Astım, bronşiyal solunum yollarında meydana gelen kronik bir enflamasyondur ve hastanın zorluk çekmeden nefes almasını son derece zorlaştırır. En sık görülen semptomları solunum problemleri, göğsünde sıkışma ve nefes verirken şiddetli hırıltıdır.

Araştırmalar astımın ABD’de şok edici derecede gelişen hastalıklardan biri olduğunu ve her 12 kişiden yaklaşık birinin tehlikeli semptomlarından muzdarip olduğunu ortaya koyuyor. Bu şok edici istatistikler, astım kadar solunumsal bir rahatsızlığın neden hızla yükseldiğini ve bunu önlemek için ne yapabiliriz?

Uzmanlar, antibakteriyellere ve temizliğe olan tutkumuzun görünüşte olumlu sonuçlar almasına rağmen, aslında çalışma ve yaşam ortamlarımızı aşırı derecede steril hale getirdiğine inanıyor. Bu nedenle, akciğerlerimiz ve bağışıklık sistemlerimiz, tahriş edici ve alerjenlere en az zararlı olanlara bile dirençli değildir. Bununla birlikte, son araştırmalar astımın hem genetik hem de çevresel faktörlerin bir karışımı ile tetiklendiğini ortaya koymaktadır.

Araştırmacılar ve tıp uzmanları, karmaşıklığı ve karmaşık teşhisi nedeniyle astımı bir sendrom gibi tedavi ediyor. Belirtileri elbette tanımlamak ve anlamak kolay değildir ve belirtileri hastalar, cinsiyetler ve yaş grupları arasında değişiklik gösterir. Astımı tedavi etmenin en iyi yolu, yaşadığınız belirtilere dikkat etmek ve herhangi bir gecikme olmaksızın alışılmadık belirtileri doktorunuza bildirmektir.

Nefes sorunlarınızın astımdan veya diğer solunum koşullarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamanıza yardımcı olacak en yaygın belirtiler şunlardır:

Kahkaha Öksürüğe Eşlik Ediyor

Özellikle gülüyor, egzersiz yaparken ve gece uyurken aşırı öksürüyorsanız, bu öksürük uyumlarının hepsinin astım semptomlarıyla doğrudan bağlantılı olduğunu unutmayın. Bununla birlikte, bunlar diğer birkaç solunum yolu rahatsızlığı ile de ilişkilendirilebilir. Ancak, aşağıda belirtilen diğerleri arasında nefes darlığı ve şiddetli hapşırma gibi başka semptomlar da yaşıyorsanız, astımın başlangıcı olma olasılığı yüksektir.

Çocukluk Çağında Astım Atakları

Çocukluklarında astım hastası olan bireylerin semptomlarını yetişkinliklerinde de yaşama olasılığı yüksektir. Çoğu durumda, bu tür hastalar, solunum problemlerine neden olan tüm tetikleyici durumlardan kaçınmanın yanı sıra semptomlarını önlemeye yardımcı olan belirli davranışları benimser.

Bununla birlikte, astımı arkalarına koyduklarına inandıkları için, geniş egzersiz rejimlerini takip etmeye başlarlar ve sigara içenlerle sigara içmeye veya sosyalleşmeye başlarlar, bu da astım semptomlarının geri dönmesine neden olur.

Bu nedenle, çocukluğunuz sırasında astım hastasıysanız ve yetişkinliğiniz sırasında da belirti belirtileri yaşıyorsanız, solunum problemleriniz astımla bağlantılı olabilir.

Sigara ve Diğer Tetikleyiciler

Astımı tetikleyebilen, soğuk ve kuru havanın ve özellikle tütün dumanının astımın başlangıcına yol açan en yaygın tetikleyiciler olduğu sürekli çevresel alerjenler vardır.

Ayrıca, belirli bir yere gittiğinizde ya da sık sık ziyaret ettiğiniz başka bir yerde gittiğinizde solunum problemleriniz kötüleşirse, bu özel yerin astım belirtilerinizi kötüleştirebilen çevresel tahriş edici maddelerle dolması muhtemeldir.

Exhaling Hışıltıya Eşlik Ediyor

Hışıltıyı sadece nefes verirken yaşıyorsanız, nefes alırken değil, ciddi endişeleriniz olması gerekir. Tıp uzmanları astımın neden olduğu hırıltıyı ayırt etmenin çok zor olduğuna ve bu da rhonchi olarak bilinen benzer bir rahatsızlığa neden olduğuna inanıyor.

ronküsler temel olarak bronşit ve KOAH’a benzer şekilde nefes darlığı ve nefes alırken göğüste tıkanıklık ve tıkırtıya eşlik eder. Çoğunlukla burun tıkanıklıkları ve göğüste mukoza gelişimi ile tetiklenir.

Hırıltı ve ronküsler’yi semptomlarını fark ederek ayırt edebilirsiniz, gördüğünüz gibi, astımın neden olduğu hırıltı sadece nefes verirken ortaya çıkan yüksek perdeli bir ses olarak bildirilirken, ronküsler ile ilgili hırıltı solunduğunda oluşan sıkışık bir sesdir.

İnhaler Artık Etkili Değil

Astımınız varsa, doktorunuz nefes alma yeteneklerinizi geliştirmek ve astım semptomlarını hafifletmenize yardımcı olmak için size bir inhaler reçete etmelidir. Bununla birlikte, inhalerlerine her zaman iyi cevap vermeyen birkaç astım hastası vardır ve çoğu durumda, doktorlarını tedavilerindeki bu önemli eksiklikten haberdar etmezler.

Çoğu astım hastası diğer solunum yolu rahatsızlıklarının semptomlarını da yaşar ve inhaleriniz artık solunum problemlerinizi düzeltmede etkili değilse, astımdan daha şiddetli bir solunum rahatsızlığınız olduğunu gösterir.

Doktor ziyaret edin

Astım semptomlarını diğer solunum rahatsızlıklarından ayırmak çok zordur ve solunum problemleri yaşıyorsanız, sonunda doktorunuzu ziyaret etmeden önce etrafta beklemek ve daha fazla işaret bulmak istemezsiniz.

Göğüste sıkışma veya aşırı göğüs basıncı gibi şiddetli semptomlar da kalp krizinin başlaması ile bağlantılıdır. Bu nedenle, saldıran veya vücudunuza saldıran rahatsızlığı gerçekten anlamak için bu belirtileri doktorunuza bildirmeniz çok önemlidir.

Çevresel Alerjenler

Çevremizdeki çevre, astıma yol açan tetikleyiciler olarak hareket edebilen sayısız klasik alerjenle doludur. Örneğin, bir polen alerjiniz var veya solunum problemleriniz köpekler, kediler veya diğer tüylü hayvanlarla oynadıktan sonra patlıyor.

Aşırı hapşırma ve kaşıntılı gözler gibi belirtiler, alerjilere bağlı astım semptomlarını yaşadığınızın güçlü bir göstergesidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz