Soğuk Terleme Nedenleri

Soğuk Terleme Nedenleri

Bu aralar sağlık sorunları üzerine pek bi eğilir oldum. Sanırım biraz detaycı olmamdan birazda basit sandığımız sorunların arkasında büyük sağlık sorunları çıkmasının etkisi olabilir.

Soğuk terleme nedenleri arasında düşük kan basıncı, enfeksiyon sonucu oluşan toksik şok sendromu ve sıcak çarpması ilk sıralarda gelmektedir. Genellikle avuç içlerinde, ayaklarda ve koltuk altlarında oluşan soğuk terleme kalp krizinin bir habercisi de olabilir.

Terleme vücudun çevresel koşullara bağlı olarak ısının yükselmesine karşı verdiği tepkidir. Nasıl çok soğukta titreme tutuyorsa tersi durumda terlemeye başlarız. Her ikisi de vücudun normal sıcaklığını koruma çabasıdır. Sıcak nedeniyle ılık terleme oldukça olağan bir durumdur hatta uzmanlar vücudun toksinlerden daha çabuk kurtulması için bu terlemenin faydalı olduğunu belirtmektedir. Ancak soğuk terleme pek sık görülmez ve altında başka hastalıkların olup olmadığını öğrenmek için doktor kontrolü gerekebilir.

Düşük Kan Basıncı: Tıbbi adı “hipotansiyon” olan düşük kan basıncı soğuk terleme nedenleri arasında en sık görülenidir. Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte ortalama olarak 90/60 mm Hg altında çıkan değerler kan basıncının düşük olduğuna işaret eder. Düşük kan basıncı kalp sorunları, endokrin sistem sorunları, yetersiz beslenme, dehidrasyon, şiddetli kan kaybı, enfeksiyon, ciddi bir alerjik reaksiyon nedeniyle olabilir. Kan basıncı çok düşük olduğu zaman beyin ve diğer hayati organlara yeterli miktarda oksijen taşınamaz ve hayati tehlike yaşanabilecek hastalıklar ortaya çıkabilir. Düşük tansiyon belirtileri arasında soğuk terlemeye ek olarak baş dönmesi, sersemlik hissi, ıslak ten, bulanık görme, bulantı, hızlı nefes alma, yorgunluk ve susuzluğu sayabiliriz. Şiddetli veya tekrarlayan belirtiler için ilaçla tedavi uygulanabilir, tuz ve su içeren bir beslenme ile ilaçlara destek olunabilir.

Toksik Şok Sendromu: Staphylococcus veya Streptococcus bakterisi enfeksiyonu nedeniyle oluşan toksik şok sendromu genellikle tampon kullanan kadınlarda görülmektedir. Enfeksiyona neden olan bakteriye göre soğuk terleme dışındaki belirtileri farklılıklar göstermekle birlikte yaygın olarak baş dönmesi, ateş, kan basıncında düşme, döküntü, konfüzyon, halsizlik ve solunum güçlüğü birlikte ortaya çıkar. Genellikle antibiyotiklerle tedavi edilebilen hastalığın ileri vakalarında ağrıları ve şişliği azaltmak için steroidler kullanılabilir.

Sıcak Çarpması: Vücut sıcaklığının düzenlenmesi de dahil olmak üzere pek çok fonksiyonu bulunan beynin “Hipotalamus” bölümü vücut aşırı ısındığında terlemeyi sağlayarak dengeyi korur. Ancak uzun süren sıcağa maruz kalma gibi bazı durumlarda vücudu soğutacak kadar ter üretilemeyebilir ve vücut soğumak yerine daha da ısınır. Sıcak çarpması denem bu durum soğuk terleme dışında bulantı, kusma, susuzluğun artması, hızlı kalp atışı, kas krampları ve yorgunluğa neden olur. Sıcak çarpmasına ilk tedavi serin bir yere geçerek ve su tüketimini arttırarak yapılabilir.

Tabii her soğuk soğuk terlediğinizde bu ciddi rahatsızlıklardan birinin sizde olduğu anlamına gelmez. Soğuk terleme baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik, nefes darlığı, üşüme veya göğüs ağrısı ile birleştiğinde bir uzman tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Bu yazı soğuk terlemenin nedenleri, soğuk soğuk terleme nedenleri, soğuk terleme nasıl olur, soğuk ter dökmenin nedenleri, soğuk ter neden olur, soğuk terleme tedavisi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

soğuk ter dökmek, bebekler neden soğuk terler, soğuk ter dökmenin nedenleri, insan neden soguk terler, soğuk terleme nedenleri, soğuk terleme, soğuk ter dökmek neden olur, bebek neden soğuk terler, soğuk terleme nasıl olur, gebelikte soğuk terleme

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz