Siyah Noktalardan Nasıl Kurtuluruz

Siyah Noktalardan Nasıl Kurtuluruz

Siyah Noktalardan Nasıl Kurtuluruz

Siyah Nokta Nedir?

Siyah nokta (komedon), en çok yüzümüzde dikkatimizi çeken, sıklıkla gördüğümüz bir cilt problemidir. Özellikle ergenlik döneminde vücudumuzda yaşanan hormanal değişiklikler nedeniyle yağ bezeleri büyür ve yağ üretimi artar. Bu yağlar normalde cilt gözeneklerinden atılması gerekir. Fakat fazla yağ üretimi , bu gözeneklere gelen kanalları tıkadığı için vücudumuzdan çıkamayan yağ, gözeneğimizin altında birikerek sivilce şeklindeki siyah nokta oluşumuna yol açar. Deri altında bazen gözenek bulamayarak hiç çıkamaz. Bu vücudumuzda beyaz renkli görülür. Bunlara “kapalı komedon” denir. Bazen tıkanma tam olarak gerçekleşmez ve kendisinde bulunan doğal bir boyadan dolayı siyah renkli bir tıkaç oluşur. Bu da “açık komedon “olarak adlandırılır.

Siyah Nokta En Çok Hangi Zamanlarda Çoğalır?

Yüzümüze uygun olmayan kozmetik ürünler, tükettiğimiz fazla yağlı ve sağlıksız besinler, hormanal değişikliklerin olduğu regl dönemi öncesinde siyah noktalarla karşılaşabiliriz.

Siyah Noktalardan Nasıl Kurtuluruz

Siyah noktaları geçirmek için birçok basit yöntem vardır. Özellikle siyah noktalar, sivilceler tırnakla sıkılmamalıdır. Gün içerisinde yüzünüze çeşitli kozmetik ürünler uyguladıysanız, her gece yatmadan önce mutlaka bu ürünlerden cildinizi arındırmanız gerekir. Aksi takdirde problemlerin üzerine bir yenisini daha ekleyerek tedaviyi zorlaştırabilirsiniz.
Siyah nokta temizlemek için kozmetik ürünlerden yararlanabilirsiniz. Bu ürünler için cildinizi tanımanız önemli. Yağlı, kuru ve normal cilt için seçilen doğru ürünleri alarak uygulayabilirsiniz. Bu ürünler ilk önce yüzünüzü temizleyip gözeneklerinizi açar. Gözenekleri temizledikten sonra sıkılaştırmada yardımcı olur.

Bunlar haricinde evde uygulayabileceğimiz bazı yöntemler de mevcut.

Türk Kahvesi Telvesi

Malzemeler
*1 Yemek kaşığı Türk kahvesi telvesi
*1 çay kaşığı süt
*Nemlendirici krem

Türk kahvesi telvesi içerisine sütü ekleyerek iyice karışmalarını sağlayın. Sonra yüzünüze ellerinizle hafif ovarak uygulayın. Fazla bastırırsanız kahve telvesi içerisindeki sert maddeler yüzünüzü tahriş edip zarar verebilir. Göz ve çevresine çok yaklaştırmamanız da gerekiyor. 20 dakika bu şekilde bekledikten sonra ılık suyla durulayarak nemlendirici krem uygulayın. Bu uygulama yüz temizliğinizde yardımcı olduğu gibi siyah nokta görünümünü azaltarak cildinizi yumuşacık ve ışıl ışıl yapacak. İlk uygulamanızda farkı görmeniz mümkün. Bunu haftada bir kez uygulamanız yeterli olacak.

Buhar Banyosu

Bir başka etkili ve doğal yöntem buhar banyosudur.
Malzemeler
*Sıcak su
*Havlu
*İğnesiz enjektör, kulak çöpü ,siyah nokta çıkarıcısı (herhangi birisini tercih etmeniz yeterli olacaktır.)

Bir kapta bir miktar suyu kaynatın. Daha sonra yüzünüze bir havlu gererek o buharın üzerinde dikkatli bir şekilde 5 dakika bekleyin. Buhar gözeneklerinizi açarak kolay temizlenmeye olanak sağlar. Temizlemek için iğnesiz enjektör kullanacaksanız ; enjektörü tam siyah noktayı ortalayacak şekilde tutun ve hafif baskı uygulayın. Açılan gözeneklerinizde kolaylıkla siyah noktaların enjektörün içerisine dolduğunu göreceksiniz. Diğer uygulamalar için yine fazla baskı uygulamadan kolaylıkla sorundan kurtulabilirsiniz. Uygulama bitişinde yine nemlendiriciyle yüzünüzü nemlendirmeyi ihmal etmeyiniz.

Bal
Bal yüzümüzü nemlendirirken aynı zamanda besler, renk tonunu ayarlamada yardımcı olur. Basit bir uygulama olup, haftada bir kez uygulayabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı balı ısıtın. Eşit olarak tüm yüzünüze uygulayın. Ilık suyla durulayarak yüzünüzden arındırabilirsiniz.

Domates
Domatesinde siyah noktalar üzerinde bir gücü vardır. 1 adet rendelediğiniz domatesi siyah nokta olan bölgeye sürün ve 10 dakika bu şekilde bekleyin. Süre sonunda kağıt havlu yardımı ile domates parçalarını temizleyin ve ılık suyla durulayın. Bekleme süreniz 10 dakikayı geçmemeli.
Bulabileceğiniz çok fazla yöntem var. Fakat çoğu yöntemi doğru uygulamamak cildinize zarar verir. Bu yüzden cildinizi iyi tanıyarak ihtiyacınız olan maskeleri kullanmanız gerekir.

Bir önceki makalemiz olan Güneş Lekesi Nasıl Geçer? başlıklı yazımızıda okumanızı öneririz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz