Siyah Noktalar, Sivilceler Nasıl Geçer?

  • ESTETİK VE GÜZELLİK
  • Siyah Noktalar, Sivilceler Nasıl Geçer? için yorumlar kapalı
  • 811 kez görüntülendi

Siyah Noktalar, Sivilceler Nasıl Geçer?

Yüzünüzde hiç istemiyorsunuz ama, siyah noktalar ve sivilceler mi var. Sizin için hazırladığımız yazımızdaki uygulamalar yerine hala tırnaklarınızla bu noktaları sıkarak doğal bir tedavi! yaptığınızı düşünüyorsanız, hemen bundan vazgeçin yoksa cilt sağlığınızdan da olabilirsiniz.

Siyah nokta ve sivilcelerden nasıl kurtulurum?
Akneler yani halk arasında sivilce olarak bilinen cilt problemleri, daha çok ergenlik döneminde olan gençlerin karşılaştığı, daha doğrusu karşılaşmak istemediği bir durum. Bu sorun daha çok ergenlik dönemindeki gençleri psikolojik olarak etkilemekte ve akranları karşısında biraz olsun ezik duruma düşürmektedir. Bu nedenle sivilce ve siyah nokta tedavisinin psikolojik tarafı da vardır.

Akne(Sivilce) en çok yanaklarda, alında, sırtta ve kalçada oluşmakta olup, bu bölgelerde yer alan yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Uzmanlar sivilcelerin siyah noktalardan oluştuğunu söylemektedir. Siyah noktalar ise temiz olmayan bir cildin ilk göstergesi durumunda. İşte bu nedenle işe cilt temizliğinden başlamanız gerekiyor.

Cilt Uzmanı Füsun Töre, siyah noktaların cilt altında oluşan yağ ve kirin belirtisi olduğunu söylemekte ve sivilcenin ergenlik döneminin kaçınılmaz bir parçası olduğunu belirtmektedir. Bu istenmeyen ergenlik dönemi hediyesinden cilt temizliğiyle kurtulabileceğimizi bizlere aktarıyor. Sivilceden önce kendini gösteren siyah noktaların temizlenmesi gerektiğini belirten Füsun hanım, bu sorunu yaşayan bireylere ise şu siyah noktalardan kurtulma tavsiyelerinde bulundu.

İlk olarak sivilceleşmeye meyilli yani bol siyah noktalı ciltlerin, cilt temizleyici tonik yardımı ile günlük olarak temizlenmesi gerekmekte. Bu işlem için kullanacağımız yüz temizleme toniklerini eczanelerden rahatlıkla edinebilirsiniz.

Buna ek olarak cildinde siyah nokta olan bireylerin buhar banyosu yapması çok iyi olacaktır. Bu buhar banyosunu evde kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz. Cilde buhar banyosu yapmak için mutlaka güzellik merkezlerine gitmek zorunda değilsiniz. Yüzünüze saracağınız sıcak havlu veya duş esnasında suyu biraz daha sıcak açmanız bu iş için yeterli olacaktır. Yüzdeki siyah noktaları tırnak, cımbız veya iğne gibi cisimlerle çıkarmaya, temizlemeye çalışmanız cilt tahribatına neden olacak, ayrıca temizlediğinizi düşündüğünüz siyah noktaya çözüm de olmayacaktır. Bu şekilde ne kadar siyah nokta sıkarsanız sıkın, cildiniz temiz olmadığı için kalıcı bir çözüm olmayacaktır. Unutmayın ki sorunun köküne inip temelden bir çözüm üretmek her zaman en sağlıklısıdır.

Bu şekilde uygulayacağınız basit cilt temizliği, sivilce sorunun önüne geçmenizi sağlayacaktır. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi, sivilcelerin oluşumu önce siyah noktalar ile başlamakta. Siyah nokta oluşumunun önünü belirttiğimiz cilt temizleme yöntemleri ile kestiğiniz takdirde korkulu rüyanız, mazide kalan bir rüya olacaktır.

Sivilce tedavisinde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta cildinizin hava alabilmesi. Düz bir mantık kuracak olursak, temiz, hava alan, gözenekleri açık olan cilt rahatlar ferah olur. Bu sayede cilt altında bulunan yağ bezleri gözenekleri tıkayamaz siyah nokta ve sivilceler de oluşmak için kendine uygun olan zemini bulamaz. Eğer sivilceniz var ve siyah nokta temizliğine yeni başlamış iseniz, cildinizden yatağa dökülen cilt atıklarının yüzünüze tekrar bulaşmaması ve gözeneklerinizi kapatmaması için, sık sık yastık kılıflarınızı değiştirmeniz iyi olacaktır.

Makyaj yapan hanımlara ek bir paragraf açacak olursak, yapacağınız ağır bir makyaj ve akşam temizlemeyi unuttuğunuz cilt size sivilce olarak geri dönecektir. Bu nedenle yüz temizleme tonikleri ile mutlaka makyajınızı temizlemeyi unutmamalısınız.

Erkek kullanıcılarımız, ciltlerinde sivilce var ise kesinlikle jilet ile değil, tıraş makinesi ile tıraş olmalıdırlar. Jilet ile uçları kesilen sivilceler yok olmaz, aksine kalıcı olarak yüzünüzde durur. Bu da ileride pürüzlü ve tırtıklı bir cilde sahip olacağınız demektir.

Eğer tüm bu uygulamalara rağmen hala siyah noktalardan kurtulamamış iseniz, bir cilt doktoruna görünmeniz faydanıza olacaktır. Cildinizde bulunan siyah noktalar bir sivilcenin değil, belki bir cilt hastalığının da habercisi olabilir!

Bazı markaların cilt temizleyicilerini kullandım ama açıkcası hiçbir işe yaramadı diyebilirim

Valla debiycem inşallah işe yarar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.