Siyah Çayın Şaşırtıcı Faydaları

Siyah Çayın Şaşırtıcı Faydaları

Siyah çay sağlığa birçok faydası olduğu ve ülkemizde çok tüketilen beslenme profilinin bir parçası ayrıca güzel tercihlerden biridir . Camellia sinesis olarak bilinen çalı yapraklarından elde edilir  yeşil, beyaz ve oolong çay çeşitlerinden daha fazla oksitlenir. Diğer çeşit çaydan daha güçlü bir tada sahiptir.

Çay yapraklarının oksidasyonunun artması, diğer çeşit çaydan daha kafein içeriğinde daha flavorful ve daha yüksek olmasını sağlar. Siyah çayın lezzeti, diğer çay biçimlerine göre daha uzun süre muhafaza edilir. Siyah çayın farklı sağlık yararları ise şöyle:

Cilt için siyah çayın inanılmaz faydaları
Siyah çayın cilt ve saç için faydaları çoktur. C, E ve B2 gibi vitaminleri içerdiği için cilt için iyi olduğu düşünülmektedir. Çinko, potasyum ve magnezyum gibi mineraller, tanen ve polifenoller de vardır. İçki cildi için besleyici faydalar sağlar.

Zayıflamaya yardımcı :
Siyah çay düşük yağ, kalori ve sodyum içerir. Kilo vermek isteyenler için idealdir. Gazlı  ve sağlıksız içeceklerin  yerini alabilir . Aynı zamanda metabolik aktiviteleri artırmaya yardımcı olur ve böylece kilo vermeye yardımcı olur .

Kolesterol düşürücü :
Siyah çay trigliserit seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Kötü kolestrol veya LDL seviyeleri düşer, bu da kalp hastalıkları riskini azaltır. Arterlerin işleyişini düzenler.
Diğer yararlı etkiler ise kateşinler adı verilen antioksidanlar kan damarlarını güçlendirmeye yardımcı olur ve tanin vücudun direncini arttırmaya yardımcı olur. Tümör büyümesi gecikir, alerjik tepkiler azalır ve diyabetin başlangıcı da önlenir.

Ağız sağlığının korunması :
Siyah çayda bulunan katekin antioksidanları oral kanserlerin azaltılmasına yardımcı olur. Tanen ve polifenoller, diş çürümesine neden olabilecek bakteri önleyici antibiyotikler içerir. Siyah çay da ağız boşluğundan zararlı bakterilerin yokedilmesinin yanında ağız kokusu ile savaşan florür de içerir. İki fincan siyah çay, oral sağlık için iyi miktarda florür sağlar.

Beyin ve sinir sistemi uyarımı :
Siyah çaydaki düşük kafein içeriği, kahvede yüksek kafeinin getirdiği sinir bozucu duygulara ya da kalbi güvenli sınırların ötesinde uyarmadan beynin kan akışını hızlandırmaya yardımcı olur. Siyah çaydaki amino asidi L-teanin rahatlamaya ve eldeki görevlere konsantre olmaya yardımcı olur. Bir kişi günde dört fincan siyah çay tüketirse, kortizol hormonunun neden olduğu stres düzeylerini düşürür. Kafein hafızayı ve zihinsel uyanıklığı artırmaya yardımcı olur. Parkinson hastalığına karşı bile korur.

Sindirim için faydalar :
Siyah çayda bulunan tanen, sindirim için faydalıdır. Farklı bağırsak ve gastrik hastalıklarla mücadele edebilir ve terapötik bir etkiye sahiptir. Bağırsak aktivitesinde yardımcı olan bir anti-ishal etkisi de vardır. Çayda bulunan polifenoller, irritabl bağırsak sendromuna neden olan bağırsak iltihaplarını gidermeye yardımcı olur.

Kemikler ve doku sağlığı :
Siyah çayın, bağ dokularının yanı sıra kemiklerin güçlenmesine yardımcı olabilecek güçlü fitokimyasalları vardır. Siyah çay  içicilerin daha sağlıklı kemiklere sahip oldukları bulundu.

Daha yüksek enerji seviyeleri :
Siyah çayın  enerji verdiği ve İçindeki orta seviyedeki kafein uyanıklığı ve beyin işlevini artırmak için uyarıcı olduğu bildirilmiştir.. Siyah çaydaki kafein, kahvede veya koladaki gibi zararlı değildir.. Çayda bulunan teofilin bileşiği böbrekleri, kalbi ve solunum sistemini uyarır. Bu tür bileşikler, sağlıklı bir kardiyovasküler sistemin korunmasına yardımcı olabilir.

Bağışıklık sistemini artırma:
Hastalıklara yol açan farklı virüs ve bakterilerle mücadele etmek için bağışıklık sistemini güçlendirir. Siyah çayda tanen olarak bilinen maddeler, grip, soğuk algınlığı, grip, dizanteri, hepatit ve diğerleri gibi virüslerle savaşabilme yeteneğine sahiptir. Tanen denilen bir tür kateşin’in tümörlerin bastırılmasında yardımcı olduğu bilinmektedir. Siyah çayda bulunan alkilamin antijenleri, bağışıklık tepkilerini artırmaya yardımcı olur. Enflamasyonların yanı sıra zararlı patojenler azaltmak için günde 3-4 bardak çay içmeyi tercih etmelidir.

Ayrıca siyah çaydaki yüksek kafein içeriği oral virüsleri öldürmeye yardımcı olur ve cilt enfeksiyonunu önler. Cildi pürüzsüz hale getirmeye yardımcı olur.

Siyah çayın sağlığa olduğu kadar saç ve cilt için de faydalı özellikleri vardır. Aşırıya kaçmadan tüketilen çay iyi etkiler sağlayacaktır fakat yüksek dozlarda sindirim sorunlarına neden olabilir varis , çarpıntı ve uykusuzluk yapabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz