Sivilceleri Önlemek İçin 10 İpucu

Sivilceleri Önlemek İçin 10 İpucu

1. Yüzünüzü temiz tutun
 Cildinizin yüzeyindeki yabancı maddeleri, ölü cilt hücrelerini ve ekstra yağları temizlemek için yüzünüzü günde iki kez yıkamanız önemlidir. Günde ikiden fazla yıkanması  iyiden çok zarar verebilir. Ilık su ve yumuşak sabun kullanın. Sert bir sabun (deodorant vücut sabunu gibi) kullanıldığında, zaten iltihaplanmış cildi incitebilir ve tahrişe neden olabilir.Çok yumuşak bir bezle veya elinizle hafifçe yıkayın. Daima iyice durulayın ve daha sonra yüzünüzü temiz bir havluyla kurulayın.

2. Nemlendirin
Birçok sivilce türü deriyi kurutan maddeler içerir, bu nedenle daima kuruluğu ve ciltte tahrişi en aza indiren bir nemlendirici kullanın. Etikette "noncomedogenic" olup olmadığına bakın, yani akne yapmamalıdır. Yağlı, kuru veya kombine ciltler için yapılmış ayrı ayrı nemlendiriciler vardır.

3. Bir  sivilce kremi deneyin
Bu sivilce kremlerinin bir reçeteye ihtiyacı yoktur. Çoğu, benzoil peroksit, salisilik asit, glikolik asit veya laktik asit gibi bakterileri önleyen ve cildinizi kurutan maddeler içerir. Başlangıçta az miktarda başlayın. Sonra ne kadar kullanacağınızı ve ne sıklıkta ayarlayabilirsiniz.

4. Makyaj yaparken dikkat edin
Yüzünüzde sicilce patlamışsa toz veya allık kullanmayın. Makyaj yapmışsanız, günün sonunda yıkayın. Mümkünse, boyalı maddeler ve kimyasallar içermeyen yağsız kozmetik ürünleri seçin. "Sivilceye neden olmamalıdır" anlamına gelen "noncomedogenic" olarak etiketlenmiş makyaj ürünlerini seçin. Satın almadan önce ürün etiketindeki içerik listesini okuyun.

5. Saçlarınıza dikkat edin
Saçlarınızda kokular, yağlar, pomatlar veya jeller kullanmaktan kaçının. Yüzünüze bulaşırlarsa cildinizin gözeneklerini tıkayabilirler ve cildi tahriş edebilirler. Hafif bir şampuan ve saç kremi kullanın. Yağlı saç yüzünüzdeki yağa katkıda bulunabilir, bu nedenle özellikle sıkıldıysanız saçlarınızı sık sık yıkayın. Uzun saçınız varsa yüzünüzden uzak tutun.

6. Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun
Yüzünüzü sık ellemekten kaçının. Sadece bakterileri yaymakla kalmazsanız, aynı zamanda iltihaplanmış yüz derisini tahriş edebilirsiniz. Enfeksiyona ve yaralanmaya neden olabileceği için asla parmaklarınızla sivilceleri sıkıp veya patlatmayın.

7. Güneşten uzak durun
Güneşin ultraviyole ışınları iltihaplanmayı ve kızarıklığı artırabilir ve post-inflamatuar hiperpigmentasyona (koyu renk değişikliği) neden olabilir. Bazı akne ilaçları cildinizi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirebilir. Güneşte kalma  zamanınızı sınırlayın, özellikle sabah 10 ile öğle sonrası 2 arasındaki saatlerde uzun kollu gömlek, pantolon ve geniş şapkalı bir şapka gibi koruyucu kıyafetler giyin. İster sivilceleriniz olsun veya olmasın, güneşe maruz kalmadan en az 20 dakika önce her zaman SPF 30 veya daha üstü geniş spektrumlu bir güneş kremiuygulayın. Yeni sivilceleri daha az olası hale getirmek için güneşten koruyucu etikete "noncomedogenic" varmı yokmu bakın. Cildinize neyi sürdüğünüzü bilmek için ürün etiketindeki açıklamaları okuyun.

9. Her gün egzersiz yapın
Düzenli egzersiz cildiniz dahil tüm vücudunuz için iyidir. Egzersiz yaparken giysiler giymekten kaçının veya cildinizi ovan ve tahrişe neden olabilecek egzersiz donanımları kullanmayın. Duş yapın veya egzersizden hemen sonra yıkanın.

10. Sakin olun
Bazı çalışmalar, stres ile sivilcelerin arasında  bir bağ olduğunu göstermiştir. Stres yaşatan şeyleri kendinize sorun. Sonra çözüm arayın.Şüpheleriniz olduğunda, sivilceleri önlemek veya durdurmak için daha fazla tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını anlamak için bir dermatologla görüşün.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz