Sivilcelere Kesin Çözüm için Bitkisel Kürler (Sivilce İzleri İçin)

  • ESTETİK VE GÜZELLİK
  • Sivilcelere Kesin Çözüm için Bitkisel Kürler (Sivilce İzleri İçin) için yorumlar kapalı
  • 1.371 kez görüntülendi

Sivilcelere Kesin Çözüm için Bitkisel Kürler (Sivilce İzleri İçin)
Sivilcelere Kesin Çözüm için Bitkisel Kürler (Sivilce İzleri İçin)

sivilcelere yoğurt limon bal maskesi

Sivilce sorunu sadece ergenlik döneminde değil hormonal düzensizlikler ya da beslenme alışkanlıklarına göre her yaşta ve her zaman ortaya çıkabilecek bir cilt rahatsızlığıdır. Sivilceler doğada bulunan ve bolca antienflamatuar veya antibakteriyel özelliklere sahip şifalı bitkilerle ile tedavi edilebilir. Sivilce geçtikten sonra yüzde inatçı izler, sivilce lekeleri ve çukurlar kalabilir. Bu hoş olamayan görüntüyü yok etmek için çeşitli lazer tedavileri ve kozmetik ürünler olsa da en sağlıklı çözüm sivilce lekelerine karşı bitkisel çözümlerdir. Kısacası doğal tedavi imkanları ile sivilce izlerinin oluşumunu engellemek için bir takım önlemler alabilirsiniz.

Sivilcelere karşı ne yapılmalı?

– Sivilce ile oynamayın.

Yüzünüzde oluşan sivilceler sıkılmamalıdır. Sivilce ile oynandıkça, sıkmaya çalıştıkça iz kalma olasılığı daha çok artacaktır. Bu nedenle doktor kontrolünde yapılan ilaç tedavisi uygulamanın dışında herhangi bir müdahalede bulunmamalısınız. Eğer cildinizde yoğun akne oluşumu varsa cildiniz inflamasyon ve kollajen kaybı yaşıyordur. Kollajen, bir proteindir ve cilt elastikiyetini veren deri bileşenlerinden biridir. Eğer sivilceyi sıkmaya çalışırsanız, cildinizde iltihap varsa bu işlem çok daha fazla hasara yol açar.

– Yüzünüzde oluşan izleri güneş ışınlarından koruyun.

Vücudunuz ve cildinizde oluşan izleri güneşe maruz bırakırsanız, bu; izlerin iyileşme sürecini yavaşlatır. Özellikle yüzünüzde oluşan sivilce izleri için güneşe çıkmadan önce güneş koruyucusu kullanabilirsiniz.

Sivilce ve Akne İzleri İçin Bitkisel Çözümler

Eğer senin yüzünden izleri kaldırmak için izleri üzerinde uygulayabileceğiniz çeşitli doğal maddeler vardır.

Limon sivilceye iyi gelirmi

Limon doğal bir ağartıcıdır. C vitamini açısından zengin olan limon yeniden kolajen oluşumuna yardımcı olur. Eğer akne izleri üzerine limon suyu sürerseniz lekeler her geçen gün hafifler.

Akne izleri için limon nasıl kullanılır?

• Bir adet taze limon alın ve suyunu sıkın. Limon suyunu parmak uçlarınız ya da bir pamuk yardımı ile yara izlerine doğrudan uygulayın.

• Limon suyu ve gül suyunu karıştırarak izlerin üzerine uygulayabilirsiniz.

• 1çay kaşığı E vitamini yağı ile iki tatlı kaşığı limon suyunu karıştırın ve sivilce akne izlerinin üzerine uygulayın. Limon ile birlikte uyguladığınız E vitamini cildi korurken cilt dokusunu iyileştiren antioksidanlara sahiptir ve iyi bir yumuşatıcıdır.

Sivilce Geçirici Limon maskesi

İhtiyacınız olanlar:

• 1 yemek kaşığı limon suyu

• 1 yemek kaşığı bal

• 1 yemek kaşığı badem yağı

• 2 yemek kaşığı süt

Tüm malzemeleri karıştırın ve yaklaşık 7-10 gün süreyle günde bir kez sivilce izleri üzerine uygulayın. Limon suyu ve limon maskesi uygulamalarından sonra kesinlikle güneş ışığına maruz kalmamalısınız.

2. Sivilce için Bal Maskesi

Bal akne ve sivilce izleri tedavisinde kullanılan bitkisel bir çözümdür.

Akne izleri için bal nasıl kullanılır?

• Sivilce izleri üzerine bal sürün ve gece boyunca bu şekilde bırakın. Sabah uyandığınızda cildinizi

yıkayın.

• Çeyrek fincan karışık yulaf ezmesi ve 2 yemek kaşığı balı bir kasede karıştırın. Karışımı sivilce izleri üzerine yavaşça uygulayın. Yaklaşık 15 ila 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

• 1 yemek kaşığı bal ile yarım yemek kaşığı tarçın tozunu karıştırın ve sivilce izlerinin üzerine uygulayın.

Bir saat bekledikten sonra cildinizi yıkayabilirsiniz.

Sivilce İzleri için Bal – Aspirin Maskesi

Aspirin doğal bir madde olmasa da sivilce izlerinden kurtulmak için bal ile birlikte kullanabilirsiniz. Aspirin içeriğindeki salisilik asit sayesinde cildi yeniler.

İhtiyacınız olanlar:

• 2 yemek kaşığı bal

•2 ya da 3 aspirin

• Bir miktar su

Aspirinlerin üzerine birkaç damla su koyarak macun kıvamına getirin. Üzerine bal ekleyerek karıştırın. Karışımı sadece akne izleri üzerine uygulayın ve 15 dakika kadar bekletin. Ardından cildinizi su ile yıkayabilirsiniz.

3. Doğal Sivilce Tedavisi İçin Aloe Vera Maskesi

aloe vera maskesi sivilce lekeleri

Mucizevi bir bitki olan bitki Aloe Vera; şişmiş cildi yatıştırır, iyileşme sürecini hızlandırır ve hasarlı dokuları yenileyici bir yapıya sahiptir. Aloe vera içeren kozmetik ürünlerini kullanmaktansa aloe vera yaprakları içerisindeki jeli kullanmak daha sağlıklıdır.

Sivilce izleri için aloe vera nasıl kullanılır?

Aloe vera btkisinin yeşil dış kapağını soyun. Yaprakları soyduğunuzda altından jel gibi bir madde çıkar. Bu jeli doğrudan sivilce izlerinin üzerine uygulayabilirsiniz. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Günde iki kez aloe vera jeli uygularsanız sadece birkaç gün içinde olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Aloe vera sadece akne lekelerini yok etmekle kalmaz aynı zamanda cilde parlaklık ve sıkılık verir.

4. Zeytinyağı sivilce yapar mı?

A, D, E, C, B1 ve B2 gibi vitaminleri içerisinde barındıran zeytinyağı aynı zamanda demir gibi antioksidan etkisi yaratacak pek çok maddeye de sahiptir. Cilt dostu olarak bilinen zeytinyağı anti- inflamatuar özellikleri ile akne izlerinin giderilmesinde yardımcı olur.

Akne izleri için zeytinyağı nasıl kullanılır?

Zeytinyağı uygulamalarını akşam uyumadan önce yapabilirsiniz.

İhtiyacınız olanlar:

• 2 yemek kaşığı zeytinyağı

• Biraz sıcak su

• Temiz bir bez ya da havlu

Biraz zeytinyağı alarak cildinize yavaşça masaj yaparak uygulayın. Masaj hareketlerini sivilce izlerinin olduğu bölgelerde artırın. Masaja zeytinyağı tüm cilt tarafından emilene kadar devam edin. Daha sonra temiz bir havlu ya da bez alarak sıcak suyun içerisine batırın. Yüzünüzde buharı uygulamak için sıcak ve ıslak bezi yüzünüze koyun. Bezle yüzünüzdeki yağı yavaş hareketler ile temizleyin. Ama kesinlikle ovalamayın. Daha sonrasında yüzünüzü normal su ile yıkayabilirsiniz.

5. Karbonatlı Sivilce Maskesi

Sivilce izlerini ortadan kaldırmak için karbonatın peeling etkisinden yararlanabilirsiniz.

Akne izleri için kabartma tozu nasıl kullanılır?

Sivilce lekelerinden kurtulmak için aynı oranlarda kabartma tozu ve su kullanarak hamur oluşturun. Özellikle sivilce izlerinin üzerine uyguladığınız hamuru tüm yüzünüze de dağıtabilirsiniz. 1 ila 2 dakika masaj yaparak uyguladıktan sonra 5 dakika kadar hamuru yüzünüzde bekletin. Uygulamadan sonra yüzünüzü ılık su ile yıkadıktan sonra bir nemlendirici ile nemlendirin. Bunun için zeytinyağı kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada en az 2 ya da 3 kez uygulayabilirsiniz.

6. Patates Maskesi ile Sivilcelere Çözüm

Çiğ patates uygulaması sabır gerektiren bir uygulama olsa da oldukça işe yarar.

Akne izleri için çiğ patates nasıl kullanılır?

Bir patates alın ve yuvarlak dilimler halinde kesin. Her bir dilimi dairesel hareketlerle yüzünüze hafifçe uygulayın. Patates diliminin kuruduğunu hissettiğinizde başka bir dilim alın ve uygulamaya devam edin. Yaklaşık 15 ila 20 dakika boyunca bu işleme devam edin. Uygulamadan sonra yüzünüz patates suyunu emdiğinde gerilecektir. Bu gerilmeyi hissettikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Uygulama ardından zeytinyağı gibi bir nemlendirici uygulamanız cildinizi daha yumuşak ve parlak bir görünüme ulaştıracaktır. Çiğ patates masajını, izlerin yoğunluğuna bağlı olarak en az 1-2 ay boyunca, haftada 3 ila 4 kez uygulayabilirsiniz.

7. Domates sivilcelere iyi gelirmi

Kırmızı domates de yüzünüzden izleri ortadan kaldırmada bitkisel bir çözüm olarak kullanılmaktadır.

Sivilce izleri için domates nasıl kullanılır?

Bir olgun kırmızı domates alın ve parçalar halinde kesin. Parçaları ezerek domatesi hamur haline getirin. Elde ettiğiniz domates hamurunu yüzünüze uygulayarak 15 ila 20 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz. Haftada 1 ya da 2 kere bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Sivilce İzleri Kaldırmak İçin Domates Maskesi

İhtiyacınız olanlar:

• 2 adet domates

• 1 adet salatalık

• 2 adet avokado

Domatesi ezerek hamur haline getirin. Rendelediğiniz salatalık ve avokado rendeleyin ve suyunu sıkın. Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın. Sivilce izlerinin olduğu bölgelere karışımı uygulayın. 15 ila 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Sivilce izleri için kullanılan tüm bitkisel çözümler her cilt tipine göre farklılık gösterebilir. Her bir çözümü deneyerek size en uygun olan bitkisel çözümü bulabilirsiniz. Sivilce izlerinden kurtulmak için uygulanan bitkisel çözümler sabır gerektirir. Cildinizde bulunan sivilce izlerinden kurtulmak için öncelikle sabırlı olmalısınız. Ayrıca uygulamaları yaparken bir kere yaptıktan sonra bırakmamalısınız. Olumlu sonuçlara ulaşmak için mutlaka düzenli olarak uygulamalısınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.