Şişmanlık Nedir? Şişmanlığa Yol Açan Nedir?

Şişmanlık Nedir? Şişmanlığa Yol Açan Nedir?

Şişmanlık sağlığı tehdit edecek kadar aşırı kiloya sahip olmak demektir. Birkaç kilo fazlalık şişmanlık demek değildir. Bir hastalık olmamakla birlikte şişmanlık – özellikle vücudun üst kısmında olursa,  şeker hastalığı,  böbrek hastalığı, kanser, hipertansiyon, kalp hastalığı ve inme gibi potansiyel olarak hayatı tehtit edici tıbbi sorunlara yol açan bir risk faktörüdür.

Şişmanlığın Temel Nedeni Nedir?
Şişmanlığın başlıca nedeni aşırı miktarda kilo almak ancak bunu aynı miktarda enerji sarfiyatıyla dengeleyememektir. Eğer çok fazla yer ve yeteri kadar kalori yakmazsanız, fazla kilo biriktirirsiniz. Bu oldukça az yemenize rağmen çok az hareket ettiğinizde de meydana gelir. Genellikle sorun kötü yeme ve hareket etme alışkanlıkları gibi davranışla ilgilidir veya depresyon ya da düzensiz yemek gibi psikiyatrik bir sorunu yansıtır.

Araştırmalar bazı vakalarda şişmanlığın genetik bir nedeni olduğunu ortaya koymuştur. Bazı insanlar vücutlarının daha düşük bir metabolizmaya sahip olması nedeniyle kilo alırlar; başka deyişle bu kişiler daha az kaloriye ihtiyaç duydukları için norma yediklerinde bile kilo alırlar. Vakaların küçük bir bölümünde genetik kusurlar, hormon dengesizlikleri veya aşırı çalışma, anormal çalışma ya da öteki fiziksel nedenler söz konusudur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz