Şişmanlık Nedenleri ve Obezite Tedavisi

Şişmanlık Nedenleri ve Obezite Tedavisi

Aşırı şişmanlık yani obezite, alınan kalori miktarının yakılan kaloriden daha fazla olması sonucu ortaya çıkan bir metabolizma bozukluğudur.

Aşırı şişmanlık nedenleri: Hatalı ve aşırı beslenme alışkanlıklarının yanında hormonal bozukluklardan da kaynaklanabilmektedir. İstatistiklere göre şişmanların daha çabuk yaşlandıkları, şeker hastalığı, damar sertliği, kalp hastalıkları, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, tansiyon yüksekliği, akciğer hastalıkları, romatizmal hastalıklar gibi pek çok sağlık sorununa yakalanma oranı daha yüksek olmaktadır.

Şişmanlık, pek çok hastalığın ya ana nedeni yada destekleyicisi olmanın yanında hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen yönleri de bulunmaktadır. Her yıl milyonlarca insan aşırı kilolarından dolayı kendini mutsuz hissetmekte ve obeziteden kurtulmak için milyarlarca dolar harcamaktadır.

Şişmanlık Tedavisi: Bütün bu nedenlerden dolayı, şişmanlıktan korunmak için dengeli ve yeterli beslenmeye ve düzenli olarak spor yapmaya dikkat edilmelidir. Eğer Hormonal dengesizliklerden kaynaklanan obezite söz konusu ise doktor kontrolünde gerekli tedavi yapılmalıdır. Her halükarda dikkat etmek gereken husus bilinçsizce ilaç, diyet vb. çarelere başvurmamaktır. Bir kaç kilo fazlayı vermek için bütün sağlığından ve hatta hayatından olan insanlar vardır.

Hormonal bozukluklar bizim elimizde olmayabilir, fakat yediklerimizi kontrol etmek ve hareketli bir hayat yaşamak bizim elimizdedir. Hepinize sağlıklı ve mutlu bir hayat dileriz.

Şişmanlık ve obezite hakkında yazılan bu makaleden fazlasını izlemek isterseniz, konunun uzmanı sizin için anlatıyor.

Bu yazı şişmanlık nedenleri, şişmanlık sebepleri, obezite nedir, obezite nedenleri, obezite tedavisi, obezitenin nedenleri, obezite hesaplama konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

sismanlik testi, obezite tedavisi başlangıcında hangi hormonal testler yapılır, sağlık bilgisi şişmanlık test

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz