Şişkinlik ve Ödem Attıran Yiyecekler !

Şişkinlik ve Ödem  Attıran Yiyecekler !

Vücutta ödem  adet döngüsü, gebelik, menopoz ve PMS sırasında hormonların dengesizliği şişkinlik ve göğüslerde dolgunluk olarak kendini gösterir.
Aşırı tuz, şeker ve yağ alımı vücudun suyu  tutmasına sebep olabilir, bu da vitamin B kompleksinin ve proteinlerin yetersiz alımını etkiler.

Fast food ve yemekler vücudumuz su tutmaya ve midede şişinlik yapabilir.  Ayrıca, böbrek hastalığı, akciğer kanseri veya artrit gibi kronik hastalıklarda ödem ve şişkinliğe neden olabilir. Şişkinlik ve ödem vücutta halsizlik, yorgunluk, depresyon ve bir çok hastalığa sebep olduğu için  toksinleri vücudumuzdan dışarıya atmamızı kolaylaştıran yiyecek ve içeceklerden yardım almalıyız.

Öncelikle hangi besinlerin ve içeceklerin ne işe yaradığını bilerek hareket etmek bilinçli bir beslenme tarzını da benimsememizi sağlayacaktır. Hayatımızdan  şeker, asitli ve hazır içecekler, hazır besinleri çıkarmalıyız.  Probiyotik gıdaları tüketmek, başlı başına toksinleri vücuttan atan besinlerdendir. Kefir, şalgam, avakado, brokoli, lahana bu besinler arasındadır.

* Maydanoz
Hem baharat olarak kullandığımız maydonoz hemde ödem atıcı çay olarak kullanabileceğimiz güce sahiptir. Maydanoz eski çağlardan beri ilaç olarak kullanılan bir bitkidir. Üriner sorunlara, böbrek hastalığına karşı mücadelede mükemmel ve güçlü bir diüretiktir. Bir çözüm olarak maydanozun kökleri ve yaprakları kullanılabilir. Kaynar suda 5 çorba kaşığı kıyılmış maydanoz ekleyin (yaklaşık bir litre). Bu karışımı yirmi dakika bekletin, sonra çayı süzüp içebilirsiniz, Maydanoz çayı sıcak ve soğuk olarak tüketebilirsiniz.

Bu çay  sık sık sizi tuvalete çıkmak zorunda bırakacağı için günün herhangi bir saatinde  içebilirsiniz. İdrar toksinleri , bakterileri diğer zararlı maddeleri dışarı atar. Maydanoz bilimsel olarak mükemmel bir diüretik olduğu kanıtlandığından güçlü bir antioksidandır.

* Marul
Marul salataları tatlandırdığı gibi, içerdiği yüksek miktardaki su oranıyla boşaltıma da yardımcı olur. Marulun içindeki demir ve magnezyum, yağ hücrelerini boşaltmaya yarar.

* Yoğurt
Detoks denince akla ilk gelen yoğurt, tabiki de ödem atan besinler’den biridir.

* Pancar
Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını düzenler ve vücuttaki yağ depolarını temizleyen demiri vücuda sağlar ve ödem atar.

* Domates
Domatesin yüzde 90’ı sudur ve C vitamini, selenyum, bir çeşit A vitamini olan beta-karoten ve likopen gibi antioksidanlar içerir. Ayrıca kan damarlarını etkileyip su tutmaya ve iltihaplanmaya neden olan serbest radikallerden vücudu korur.

* Ananas
Ananas bol lifli tropikal bir meyve olmasından dolayı ödem atmak için ideal bir meyvedir.

*  Muz
Potasyum içeren muz da ödem attıran ideal başka bir meyvedir.

* Nar
Nar en sağlıklı meyvelerden biridir.Hastalıkların arttığı kış aylarında bağışıklığı güçlendiren nar ödem attırır,

*Kivi
Kivinin yapısında bulunan pektin maddesi toksinleri temizlerken ödem miktarını da azaltır.


*Salatalık
Salatalık çok fazla su içerdiğinden dolayı en iyi ödem söktürücülerden biridir. Salatalıktaki sülfür ve silikon, böbreklerden ürik asidi temizlemede yardımcı olur. Böylece vücuttaki ödem azalır. Ayrıca salatalık içindeki askorbik ve kafeik asit de ödem söktürmeye yardımcı olur. Ayrıca bir potasyum deposu olan salatalık, vücudu kramplardan korur.

* Havuç
Havuçta bulunan yüksek orada antioksidan, mineral ve vitaminler  ödem atıcı olarak  popüler kılmaktadır. Ayrıca havuç, vücuttan toksinleri atmaya yarar, metabolizmayı hızlandırır ve göz kuruluğundan kaynaklanan görme sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.

* Yeşil çay
Yeşil çay da ödem söktürücü  ve bir o kadar da vücuda faydalıdır.

* Su
Ödem atmanın en etkili yolu su tüketmektir. Her ne kadar su içmek sağlıklı olsa da önemli olan su tüketimini gün içine yaymak gerekir.

*Yaban mersini suyu
Yaban mersini suyunu tüketmek  faydalıdır. İdrar yolları iltihaplarını giderici özelliği de olan yaban mersini, ödem söktürücü etkisiyle de bilinir. Ödem söktürürken potasyumu yok etmemesi de önemli bir özelliktir. Antibiyotik özelliğiyle idrar kesesini temizler ve sağlıklı tutmaya yarar. Diyabet problemi olan bireyler için de yaban mersini suyu iyi gelmektedir.

Ayrıca Patlıcan, Kereviz , Yulaf, Kuşkonmaz, Enginar, Üzüm ve Karpuz’da ödem atan sebzelerdendir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz