Sırt Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi

İlk yedi omurdan sonra gelen on iki omurun herhangi birinde görülen fıtığa sırt fıtığı denir. Genellikle cerrahi müdahale gerektirmez. Kayan omur civar sinirlere baskı yaparsa ağrı yaratabilir.

Sırt Fıtığı Belirtileri

Sırt fıtığı bazen hiç belirti göstermez. Çoğu zaman aşağıdaki belirtilerden biri veya daha fazlası görülür:

Sırt ağrısı
Ağrı bele veya boyun-omuz bölgesine yayılabilir. Sürekli olabilir veya gelip gidebilir. Öksürme veya hapşırma ile keskinleşebilir.

Diğer Yerlerde Ağrı
Karında, göğüste veya kasıklarda ağrı görülebilir. Etkilenen omurilik sinirine göre ağrı vücutta dolaşabilir, bir veya iki bacakta birden hissedilebilir.

Yanma, Batma
Yanma veya batma hissi, karıncalanma, elektrik çarpıyormuş hissi oluşabilir.

Reflekslerde Bozulma
Aşırı ve kontrolsüz refleksler, hissizlik, denge problemleri, yürümekte zorluk görülebilir.

Sırt Fıtığı Nedenleri

1 Dejeneratif Omur Hastalığı

Bu hastalık kapsamında omurlarda aşınma ve yırtılmalar söz konusu olabilir. Bu süreç omur çevresinde kireçlenme ve taşlaşmaya doğru ilerleyerek sırt fıtığına neden olur.

2 Sırta Alınan Darbe

Sırtta etkili olacak şiddette geçirilen travmalar ve alınan darbeler sırt fıtığına neden olabilir. Bel ve omuzun farklı yönlerde hareket ettiği ani manevralar, düşmeler ve geçirilen kazalar böylesi bir sonuca yol açabilir. Sırt fıtığı belirtileri aniden ortaya çıkıyorsa neden büyük ihtimalle travmadır.

Sırt Fıtığı Tedavisi

1 İlaç Tedavisi

Hafif ve orta ölçekli ağrılara neden olan vakalarda reçetesiz ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Şiddetli ağrılarınız olursa doktor tavsiyesi ile narkotik ağrı kesicilere ihtiyaç duyulabilir.

Sırt fıtığına yol açan omurun çevresindeki iltihabın azaltılması için aşağıdaki ilaçlar kullanılır:


  • Ağız yolu ile alınan steroidler, COX-2 inhibitörü, ibuprofen
  • Omurilik dış zarına yapılan steroid şırıngaları

2 Kayropraktik Tedavi

Kayropraktik tedavide uzman kişi ellerini kullanarak omurga çevresindeki kas, eklem ve sinir dokularında oluşan sorunları giderir. Sırt fıtığında sorunlu olan omuru tespit ederek fiziksel hamlelerle sinir çevresini rahatlatır, olması gereken simetriyi ve anatomik duruşu yakalar.

Ayrıca sorunlu omur civarına soğuk uygulama yaparak yangıyı hafifletebilirsiniz.

3 Sırt Güçlendirme Egzersizleri

Güçlü sırt kasları sırt fıtığına engel olur ve yaşanan sırt fıtığının belirti göstermemesine yardımcı olur, ağrıyı giderir.

MCKenzie egzersizleri: Yüzüstü uzanarak karnınızın altına bir yastık alın. Önce iki dirseğinizin üzerinde sonra da ellerinizin üzerinde yükselerek ilk konumunuza geri dönün, işlemi tekrarlayın.

Dinamik bel sabitleme egzersizleri: Sırtüstü uzanarak dizlerinizi yükseltin. Farklı kombinasyonlarla bacaklarınızı havaya kaldırarak düz konuma getirin ve kollarınızı geriye doğru esnetin.

Ayak tabanlarınızdan ve üst sırtınızdan destek alarak belinizi yukarı kaldırın.

Dizleriniz yükselmiş pozisyonda iken ellerinizle dizinize doğru uzanacak şekilde hafif mekik hareketi yapın. Omuzdan esnemelisiniz.

4 Cerrahi Müdahale

Cerrahi müdahale omurgada fonksiyon bozukluklarına yol açan sırt fıtığı vakalarında uygulanır.

Torakatomi: Bu ameliyat esnasında omuriliğe sırttan değil göğüs boşluğundan yaklaşılır.

Kostotransversektomi: Bu ameliyatta sırttan veya yandan müdahale yapılabilir. Ameliyat esnasında omur alanı açmak için bir kaburga kemiği alınabilir veya omurgaya kemik eklenmesi yapılabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz