Sırt Ağrısı Akciğer Kanseri Belirtisi Olabilir mi?

Sırt Ağrısı Akciğer Kanseri Belirtisi Olabilir mi?

Akciğer kanseri hastalarında sırt ağrısı sık görülen bir durum. Hatta bazı vakalarda sırt ağrısı akciğer kanserinin ilk belirtisi olarak ortaya çıkmakta. Ama tabi ki, sırt ağrısının birçok nedeni var ve bunlar akciğer kanserinden daha yaygın.

Akciğer Kanseri Neden Sırt Ağrısı Yapar?

Akciğer kanserinin sırt ağrısı yapmasının birkaç yolu var. Tümör tek başına baskı uygulayarak sırtta ağrıya neden olabilir. Kanser ayrıca göğüs etrafındaki sinirleri tahriş edebilir, bu da beyin tarafından sırt ağrısı olarak algılanabilir.

Sırt ağrısı akciğer kanserinin metastaz yoluyla omurga kemiklerine sıçramasıyla ortaya çıkabilir. Akciğer kanseri hastalarının %30 ila %40’ı hastalığın bir döneminde bu durumla karşı karşıya kalabilir.

Akciğer Kanserinden Kaynaklı Sırt Ağrısı Diğerlerinden Nasıl Ayrılır?

Akciğer kanseri nedeniyle ortaya çıkan sırt ağrısı genelde sırtın ortası ile yukarısı arasında oluşur. Ama, akciğer kanseri kaynaklı sırt ağrısı, diğer sebeplere çok benzediği için tek başına ayırt edilmesi zordur.

Akciğer kanseri sırt ağrısına ek olarak şu belirtilerle teşhis edilebilir:

  • Sürekli öksürme
  • Kan öksürme
  • Nefes darlığı
  • Bitkinlik
  • Açıklanamayan kilo kaybı

Akciğer kanseri kaynaklı sırt ağrısı geceleri de, fiziksel bir aktivite olmasa da devam eder. Ayrıca derin nefes alındığında ağrı artar.


Akciğerle İlgili Diğer Sorunlar ve Sırt Ağrısı
Akciğerden kaynaklı kanser harici birçok durum da sırt ağrısına neden olabileceği için hemen endişe etmenize gerek yok. Örneğin, akciğer enfeksiyonu dinlenme hâlinde ve nefes alırken sırtta ağrıya yol açabilir. Özellikle ailede başka akciğer sorunlarından muzdarip kişiler varsa, öncelikle bu durumlardan şüphelenilmelidir.

Akciğer Kanseri Hastalarında Sırt Ağrısı Ne Kadar Yaygın?

Akciğer kanseri teşhisi esnasında hastaların %25’i bir tür kemik ağrısına sahip oluyorlar. Bu göğüs ağrısı veya sırt ağrısı olabilir. Ama hastalığın ilerleyişi esnasında birçok hasta bir tür sırt ağrısı çekmektedir.

Akciğer Kanseri Kaynaklı Sırt Ağrısının Tedavisi

Sırt ağrısı akciğer kanseri nasıl alakalıysa buna göre tedavi yapılır. Eğer ağrı tümörün baskısı sebebiyle oluşuyorsa, tümörün büyüklüğünü azaltmaya yönelik ameliyat, kemoterapi ve radyasyon terapisi düşünülebilir. Eğer kemik metastazı varsa ve ağrıya neden oluyorsa, metastaza yönelik tedaviler geliştirilecektir.

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Sırt ağrısı genellikle kaslarla ilgili bir probleme işaret eder. Bunun dışında omurga, akciğer ve kalp sorunlarından da kaynaklanabilir. Detaylı bilgi için şu makaleye tıklayınız: Sırt Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz