Sinüzit: Muhteşem Öneriler Hemde Doğal

Sinüzit: Muhteşem Öneriler Hemde Doğal

Modern tıpta antibiyotikler, antihistaminler, ağrı kesiciler, steroitler ve bazı durumlarda ameliyat ile tedavi edilen sinüzit için bütün bu yöntemlerin yan etkilerinden zarar görme ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden mümkün olduğunca doktor kontrolünde doğal tedaviler tercih edilmelidir.

Sinüzit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Başlıca Belirtileri:

Göz çevresindeki sinüslerin iltihaplanmasıyla oluşan sinüzit, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, yüksek ateş gibi belirtilere sebep olabilir.

Doğal Tedavi Yöntemleri Neden Önemlidir?

Antibiyotik ve diğer ilaçlarla tedavi edilirse ortaya çıkan yan etkiler yüzünden doğal tedavi yöntemleri öncelikle tercih edilmelidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sinüzit için Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümüne gidilir.

Sinüzitten Doğal Yollarla Kurtulma

Bol Su İçin

Bol bol su ile beraber şeker ilave edilmemiş meyve suları, sıcak bitki çayları için. Bu sıvılar sayesinde mukusun yoğunluğunu azaltır ve tahliyesini kolaylaştırmış olursunuz. Alkol, kafein, şekerli hazır içecekler ve sigaradan kaçının. Bu maddeler mukusu kalınlaştırır ve sinüslerinizi tıkanmasına sebep olur.

Buhar Soluyun

Sıcak suya damlattığınız okaliptüs yağı ya da naneruhunu içinize çekerek mukusun yoğunluğunu azaltabilirsiniz. Su kaynar vaziyetteyken yaklaşmamaya ve başınızın arkasında bir havlu tutmaya dikkat edin.

Neti Pot

Sinüzit belirtilerinden sık sık şikâyetçi oluyorsanız bu alet sizin için biçilmiş kaftan. Çaydanlığa benzeyen bu kullanışlı alet sayesinde sinüslerinizi açabilir, rahatsız eden gereksiz mukusu temizleyebilirsiniz. Günde iki defa kullanabilirsiniz.

Zerdeçal ve Zencefil

Zerdeçal anti-oksidan özellik taşıyan bir baharat olmakla beraber zerdeçal sarısı iltihap sökücü içermektedir. Zencefille beraber yapılan çayı tıkanan sinüslerdeki mukusu temizler, sinüslerinizdeki baskıyı azaltır ve daha iyi hissetmenizi sağlar. Ayrıca zencefil sinüzitin zaman zaman yol açtığı mide bozukluğunu da rahatlatır. Tarif:

  • Bir çay kaşığı rendelenmiş zerdeçal
  • Bir çay kaşığı rendelenmiş zencefil
  • Emilimi kolaylaştırmak için çeyrek çay kaşığı karabiber
  • Tatlandırmak için bal ve limon

Çayı yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Kaynamış suya zerdeçal ve zencefil ekleyin ve ocağı kapatın
  • 5 dakika demlenmesini bekleyi ve kapağı kapalı tutarak değerli yağların ve tıbben faydalı bileşiklerin buharla kaçmasını engelleyin
  • Çayı süzdükten sonra soğumasını bekleyin ve balı ekleyin, (çok sıcak halde balı eklemek faydasını görmenize engel olur)
  • Karabiberi ekleyin ve iltihap sökücü çayınızın keyfini çıkarın.

Not: Günlük zerdeçal tüketiminiz 3 gramı, zencefil tüketiminiz 4 gramı geçmemelidir. Günde bir bardaktan fazla içmeniz durumunda dozaja dikkat edin. Hamileyseniz kontrollü bir şekilde ve doktorunuza danışarak tüketin.


Elma Sirkesi

Çayınıza ya da sıcak suya 2-3 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırıp içmek sinüslerinize dolan mukus tabakasına karşı rahatlatıcı etki yapar. Bal ve limon katarak tadı güzelleştirebilirsiniz.

C Vitamini Takviyesi

C vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Portakal, mandalina ve limon gibi turunçgillerde, kavun, karpuz, kivi gibi meyvelerde, ıspanak, domates ve maydanoz gibi sebzelerde C vitamini bulunur.

Yüz Masajı

Yukarıdakilerden yöntemlerden birini yapacak durumda değilseniz sinüslerinizin olduğu bölgeye elinizle masaj yaparak baskıyı biraz hafifletebilirsiniz. Sıcak uyguluma ile beraber yapıldığında daha etkili olur.

Evinizi Alerjenlerden Koruyun

Evcil hayvan kepeği, küf sporları ve polen en yaygın ev içi alerji yapan şeylerdir. Evinizin havalandırma sistemindeki filtreyi temiz tutun ve ayda bir değiştirin. Evcil hayvanlarınızı mümkün olduğunca dışarıda tutun ve sık sık yıkandıklarından ve tarandıklarından emin olun. Evinizi sık sık süpürün.

Dışarıdaki Alerjenlere Dikkat Edin

Polen, kirli hava ve arabaların sebep olduğu egzoz gazları alerjiye sebep olabilir. Bunlara direkt maruz kalmamaya özen gösterin. Arabanızın camlarını kapalı tutun ve klimayı devri daime ayarlayarak dışarıdan alerjen girmemesine dikkat edin.

Yemek Hassasiyetlerinize Dikkat Edin

Gluten, süt içerikli besinler ve şeker gibi ürünlere hassasiyeti olanlar bunları tüketmeleri halinde sinüzit belirtileri ortaya çıkabilir. Bu durumla sık sık karşılaşmanız durumunda bu besinleri diyetinizden çıkarın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz